Tunizijski izum, ki bi lahko končal svetovni problem pomankanja vode
Kumulus One je naprava, ki jo je oblikovala skupina ljudi z željo po prijazni prihodnosti na našem planetu. Nastal je stroj, ki lahko izkoristi moč sonca in vlažnost v zraku za ustvarjanje čiste pitne vode.
Šele pred kratkim se je pojavil v Tuniziji, luč sveta pa je že ugledal na različnih sejmih in razstavah. Mnogi menijo, da bi ta majhen izum morda lahko rešil enega največjih svetovnih problemov. Po podatkih več kot 1 milijarda ljudi nima dostopa do čiste pitne vode, kar 31 % šol pa ne zagotavlja čiste pitne vode svojim učencem.
V Tuniziji, državi, kjer je ta ekipa najprej začela uporabljati svoje sposobnosti, so s temi “čarobnimi stroji” opremili številne šole. Za postavitev in delovanje ne potrebujejo več kot en kubični meter prostora, dnevno pa lahko proizvedejo od 20 litrov do 30 litrov pitne vode,
Šele pred kratkim se je pojavil v Tuniziji, luč sveta pa je že ugledal na različnih sejmih in razstavah. Mnogi menijo, da bi ta majhen izum morda lahko rešil enega največjih svetovnih problemov. Po podatkih več kot 1 milijarda ljudi nima dostopa do čiste pitne vode, kar 31 % šol pa ne zagotavlja čiste pitne vode svojim učencem.
V Tuniziji, državi, kjer je ta ekipa najprej začela uporabljati svoje sposobnosti, so s temi “čarobnimi stroji” opremili številne šole. Za postavitev in delovanje ne potrebujejo več kot en kubični meter prostora, dnevno pa lahko proizvedejo od 20 litrov do 30 litrov pitne vode,
Povezani članki
Zadnje objave
Cveta Stepanjan: Srhljiva izkušnja mučenja
27. 6. 2026 ob 14:30
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Zakaj krčimo tisto, kar ohranja zdravje?
27. 6. 2026 ob 9:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Ekskluzivno za naročnike
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
8 komentarjev
uros.samec
Res je, nobenih tehničnih podatkov, nobenega podatka o trženju, ceni. Sicer pa, če zadeva res deluje, bo blokirana od vseh mogočih lobijev, ki zastopajo tiste, ki služijo z dobavo čiste, pitne vode do naselij.
Tomaž
Je treba v vse mešati lobije in multinacionalke? Vodo stekleničijo številna podjetja, samo v naši deželi jih je sigurno vsaj 10 (Radenska, Rogaška, Union, Costella, ...), ki pridobijo časovno omejeno koncesijo od države in plačujejo državi odškodnino za odvzem vode iz virov. Vodo prevažajo številna podjetja, pri nas je verjetno 1000 ali več prevozniških podjetij. Vodo prodajajo številni trgovci. Podobno je povsod po svetu, večina firm v tem biznisu (ja, ljudje delajo za plače) je lokalnih. Torej kdo od njih je sedaj lobi? Je pa res, da ni racionalno, da bi vodo po ceveh v vsako vas napeljalo 10 ponudnikov, zato je ponavadi samo eno omrežje, ki ga upravlja in vzdržuje eno podjetje, velikokrat občinsko, ponekod pa zasebno s koncesijo. To podjetje pa ima določene stroške z upravljanjem, vzdrževanjem in zato pač plačamo 1 EUR na kubik ali nekaj takega in to je OK oz. ne vidim kje je tu "lobi". Hvalabogu, če se pojavi nekdo s cenejšim pridobivanjem vode (v kar pri tej "čudežni" mašini iz članka močno dvomim), bo konkurenca naredila svoje in cene bodo padle. Zakaj pa nekateri tako besno iščete teorijo zarote za vsako stvar pa res ne razumem. Tale covid je res nekaterim povsem zmedel glave... Besede kot so "lobiji", "multinacionalke", "dobiček" ipd. so tipična demagogija levičarjev za hujskanje ovc.
Stajerska2021
Kaj pa razsoljevanje vode?
Bine
Ogromno elektrike
Tomaž
Ah, kako ste naivni vsi skupaj. Seveda se fajn sliši, seveda bi vsak imel doma perpetuum mobile, ampak realnost je potem druga.
Na spletni strani tega tunizijskega startupa ni niti enega tehničnega podatka niti cene, samo fotografije lepih mladih "strokovnjakov". Tega je po internetu vse polno, na koncu pa le malokatera ideja uspe, najbolj pogost rezultat je pa ena količina nategnjenih naivnih potrošnikov. Ne poznam, ampak ta izdelek ima zanesljivo kakšno hudo stransko napako, če res sploh deluje, mogoče potrebuje za teh 20 litrov vode ogromno elektrike, ali pa je zelo drag.
Zasede pa "samo" 1 kubik prostora, a slučajno veste koliko je to? Poln kubik je prostor za 1000 litrov vode. 20 litrov pa tudi ni bogve kakšna količina.
Tako, da malo zdrave pameti v roke, internet res prenese vse vrste potegavščin. Človek že odpusti za 1. aprila, ampak od resnega časopisa kot je Domovina bi pa človek pričakoval malce več premisleka, novinar mora biti dvomljivec in preveriti iz več virov, ne pa prepisati prve tuje trač novice (od autoevolution tokrat). Če je pa res velika potreba, pa ustanovite trač spinoff, na kickstarterju ali indiegogo imate takšnih idej vse polno, ni vrag da ne bi bila za vsak dan ena.
Zapomnite si - ni poceni kosila, ni čudežnih rešitev, ni perpetuum mobile, je pa vsak dan napredek človeške civilizacije - ampak počasen in z veliko truda. Raje kakšno tako kot sem jih videl v gostilnah: "Save water, drink wine" :-)
Rdeca Kaprica
@Tomaž pa kake bučke pa ti pokaš....Zakaj mešaš v nekaj tako enostavnega kot je pridobivanje vode iz zraka perpetuum mobile? Da se res ne držiš tistega "Save water, drink wine?" No kakorkoli... Vsi, ki uporabljamo klimatsko napravo, toplotno črpalko ali pa celo hladilnik pridobivamo vodo iz ozračja. Pa to niso nobeni "čarobni stroji" ampak enostavna kondenzacija vlage v zraku. Vzemimo solarno celico in peltierjev element (principa verjetno ni potrebno razlagati), vse skupaj pravilno sestavimo, namontirajmo na posodo in dobimo "čarobni stroj". Sarkazem v tej točki pa leti definitivno na avtorja članka, ki je res neprofesionalen...morda celo "čaroben"?...
Tomaž
Veleumni g. Rdeca Kaprica, torej koliko kWh elektrike potrebuje tale čudežna mašina, da naredi 20 litrov vode v sicer precej suhi tunizijski klimi? In koliko je strošek te mašine? Vse podatke imate seveda na voljo tukaj https://www.kumuluswater.com Seveda se da delati vodo s kondenzacijo, ampak se je treba vprašati za kakšno ceno. Če npr. teh 20 litrov stane 20 EUR, potem verjetno ta ideja ne bo odrešila pol Afrike, kajne? Načeloma bi tudi moj avto lahko delal na vodo (z elektrolizo bi sproti delal vodik, potem ga kuril v gorivnih celicah in rezultat bi bila spet voda, perpetuum mobile, kajne :-) Sigurno so se pa spomnili nekaj takega, kar se cel svet prej ni.... In še sarkazem, ja seveda, lobiji multinacionalk bodo seveda vse to ovirali, sploh Radenska, Costella ipd. Ker čisto pitno vodo itak obvladujejo same zlobne multinacionalke iz NWO, Iluminatov ipd.
Sonatine
Zanimivo. V filmu Woman in the Dunes iz leta 1964 režiserja HiroshijaTeshigahara, res odličen film je dostopen na sledečem linku:
https://www.youtube.com/watch?v=MXPDlRLTSpg
glavni junak iz puščavskega peska "prideluje" vodo.
Na prvi pogled deluje tunizijski izum, kot bi se napajal iz podobne ideje. Kakorkoli, super stvar.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.