Pritožba zavrnjena: Janša se mora zaradi trditev o "ukradeni" vili opravičiti in plačati 10.000 evrov. Odziv Janše: kadija toži, kadija sodi
Sodba okrajnega sodišča v Velenju je oktobra 2021 predsedniku SDS Janezu Janši naložila, da se mora zaradi trditev o "ukradeni" vili stranki SD opravičiti in plačati 10.000 evrov. Janša se je na sodbo pritožil, a je pritožbo višje celjsko sodišče zavrnilo, s čimer je postala pravnomočna.
Sodba Janši ob plačilu 10.000 evrov nalaga, da mora na družbenem omrežju Twitter objaviti sledeči zapis: “Tožena stranka, Ivan (Janez) Janša, se opravičujem tožeči stranki, stranki SD, za moje neresnične zapise na družbenem omrežju Twitter o tem, da SD posluje iz ukradene židovske vile na Levstikovi 15 v Ljubljani. Ta vila ni bila ukradena in so SD lastništvo na njej pridobili na zakonit način.”
Predsednik SDS se je na Twitterju že odzval. Med drugim je zapisal: »Sicer pa kadija toži, kadija sodi. Slovenska karikatura sodstva si nabira sramoto na sramoto.«
https://twitter.com/JJansaSDS/status/1559880704036864002
Sodba Janši ob plačilu 10.000 evrov nalaga, da mora na družbenem omrežju Twitter objaviti sledeči zapis: “Tožena stranka, Ivan (Janez) Janša, se opravičujem tožeči stranki, stranki SD, za moje neresnične zapise na družbenem omrežju Twitter o tem, da SD posluje iz ukradene židovske vile na Levstikovi 15 v Ljubljani. Ta vila ni bila ukradena in so SD lastništvo na njej pridobili na zakonit način.”
Predsednik SDS se je na Twitterju že odzval. Med drugim je zapisal: »Sicer pa kadija toži, kadija sodi. Slovenska karikatura sodstva si nabira sramoto na sramoto.«
https://twitter.com/JJansaSDS/status/1559880704036864002
O "ukradeni" judovski vili smo na Domovini pisali ob izreku sodbe oktobra 2021 v članku Bo popravljena “zgodovinska napaka” in bo judovska vila, ki jo naseljujejo Socialni demokrati, postala Judovski center?
V članku smo pisali tudi o pismu predsednika Evropske judovske skupnosti: "Za to, da se z vrnitvijo Moskovičeve vile odpravi ta zgodovinska krivica, se je v pismu, naslovljenem na predsednico stranke SD, zavzel tudi predsednik Evropske judovske skupnosti Rabbi Menachem Margolin.
V pismu je tako med drugim zapisal, da bi bil čas, da se popravi zgodovinska napaka ter hišo vrne Judovski skupnosti Slovenije. S tem bi bila po njegovem mnenju ustrezno odpravljena krivica, ko se je država po vojni polastila umorjenih Judov."
V članku smo pisali tudi o pismu predsednika Evropske judovske skupnosti: "Za to, da se z vrnitvijo Moskovičeve vile odpravi ta zgodovinska krivica, se je v pismu, naslovljenem na predsednico stranke SD, zavzel tudi predsednik Evropske judovske skupnosti Rabbi Menachem Margolin.
V pismu je tako med drugim zapisal, da bi bil čas, da se popravi zgodovinska napaka ter hišo vrne Judovski skupnosti Slovenije. S tem bi bila po njegovem mnenju ustrezno odpravljena krivica, ko se je država po vojni polastila umorjenih Judov."
Povezani članki
Zadnje objave
Zakaj krčimo tisto, kar ohranja zdravje?
27. 6. 2026 ob 9:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Ekskluzivno za naročnike
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
6 komentarjev
Kaj pa vem
Kolikor je meni znano, je bila ta vila najprej nacionalizirana, nato se je pojavil dedič, eden redkih preživelih Judov. Da bi nekoga označili za kolaboranta, ki je edini iz celotne družine preživel uničevalno taborišče, je bilo pa celo za zadrte komuniste prehudo. Problem so rešili tako, da so vilo Moskoviču plačali, jo prenovili, račune poslali Moskoviču, tako da temu od kupnine ni ostalo nič. Če se Tanji in njeni druščini zdi to pošteno, se sploh ne čudim, da je ni ob nesreči drugih nič sram, spomnimo se le njenega paradiranja nad primorskim pogoriščem.
Kraševka
Fajonova ve, da so sodniki naklonjeni stranki SD, zato Svobodno dela kar hoče. Ta njena vesela vožna s helikopterjem nad pogorišči na Krasu, je v posmeg vsem gasilcem, ki so v potu svojega obraza ubranili hiše tamkajšnjih prebivalcev. To je Fajonova, njej VSE, drugim NIČ!
rasputin
Slovensko sodstvo spet dviga rejting Janši.
Tolikšna reklama je vredna več kot 10.000 EUR.
Kraševka
Kdor nekaj vzame v svojo last, ne da bi plačal, je to seveda - kraja. Vilo je Titova Jugoslavija Nacionalizirala, potem je to (tako sem nekje brala), po osamosvojitvi menjala s prostori, ki so jih imeli zraven Parlamenta Komunisti. Za časa Jugoslavije, je bila edina dovoljena stranka Zveza Komunistov. Po osamosvojitvi, po prvih DEMOKRATIČNIH volitvah, pa smo dobili več PARLAMENTARNIH STRANK. Komunisti so održali vse premoženje iz pozicije ZKJ. Vendsar bi moralo to premoženje pripadati leta 1991 vsem tedanjim strankam in ne samo Bivšim Komunistom, ki so si menjali ime in so sedaj SD. Ali SD plačuje škodo, ki so jo povzročali Komunisti? Ne, ker oni pravijo, da niso nasledniki. Torej jim tudi premoženje ZK ne pripada, kot dediščina. Dediči podedujejo premoženje in dolgove. SD, pa si lasti samo premoženje. Naše sodišče je res zeeeelo pristransko in dejansko podrejeno še vedno ZK, oziroma SD-ju. Zato mislim, trditev JJ odraža resnico.
Anita
Seveda je tako kot ste opisali. Vilo so po vojni ukradli, ko se je edina še živeča sorodnica pritožila, pa so ji zagrenili življenje in je vilo potem prodala za vrednost slabega avta. Potem so pa SD še eno nacionalizirano nepremičnino na Tomšičevi zamenjali za Moskovičevo vilo in nič plačali. Kako se temu reče. Kraja , preslepitev, odtujitev. Plačali zanjo niso nič in to je dokazana resnica. Samo sodnik je slep.
Kraševka
Anita, mislim da je sodnik le KVOTA - SD, kot jih je večina. To ni vladavina prava, ampaj neobjektivno sodstvo. Če je država nacioalizirala in nekaj plačala za "dva souda", je to državno in nikakor ne more biti last samo ene stranke. Ali je SDS in Kršanski demokrati, tudi kaj dobili šenkanega iz fonda NACIONALIZACIJE?
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.