Direktor RTV piše predsedniku vlade: ali dvignemo RTV prispevek ali število zaposlenih zmanjšamo za 300
V celoti objavljamo odprto pismo, ki ga je generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough poslal predsedniku vlade Robertu Golobu:
"Spoštovani predsednik Vlade Republike Slovenije dr. Robert Golob,
položaj generalnega direktorja največjega medijskega zavoda v Sloveniji sem prevzel aprila lani v izjemno zahtevnih finančnih okoliščinah. RTV Slovenija je imela namreč od leta 2017 višje odhodke od prihodkov, povedano drugače ustvarjala je izgubo, kar je predvsem posledica dejstva, da se RTV prispevek ni uskladil s cenami življenjskih potrebščin že 10 let.
Po pol drugem letu vodenja javnega zavoda smo v sodelovanju s socialnimi partnerji in
velikim angažmajem vodstvene ekipe vendarle uspeli negativne kazalnike obrniti navzgor. V prvem polletju letos smo tako ustvarili 2,5 milijona evrov presežka prihodkov nad odhodki. Tako imenovani dobiček ob polletju gre pripisati predvsem višjim prihodkom iz naslova oglaševanja ter precejšnjega prihranka na strani odhodkov. Občutno znižanje stroškov dela je posledica uspešnega dogovora med vodstvom in socialnimi partnerji, na podlagi katerega se bo v dveh letih upokojilo okoli 150 ljudi, zavod pa bo prihranil skoraj 5 milijonov evrov na leto. Tak prihranek še ni uspel nobenemu vodstvu do zdaj.
Žal pa je, kot mnogim drugim subjektom, načrt za izboljšanje finančnega stanja v javnem zavodu prekrižala svetovna energetska kriza. Alarmanten dvig cen energentov je namreč drastično posegel v finančno stabilnost RTV Slovenija. Če smo lani za električno energijo odšteli dobre tri milijone evrov, je ocena stroška elektrike v prihodnjem letu 11,5 milijona evrov. Z drugimi besedami, stroški elektrike bodo v prihodnjem letu na RTV Slovenija višji za več kot 8 milijonov evrov glede na preteklo leto.
Še več. Ob predpostavki, da se bo vlada dogovorila za dvig plač v javnem sektorju, kar pomeni tudi obvezo za javni zavod RTV Slovenija, ocenjujemo, da bo prihodnje leto na javnem zavodu nastala kar 9 milijonska vrzel. Ves napor vodstva in socialnih parterjev se bo tako v hipu izničil, pokritje tako velike izgube brez pomoči ustanovitelja pa bi bilo mogoče le, če bi število zaposlenih zmanjšali kar za 300.
Spoštovani predsednik vlade, verjamem, da si nihče ne želi uresničitev tega črnega scenarija. In čeprav se morda ne strinjate z vsemi potezami in rešitvami, ki jih uvaja to vodstvo RTV Slovenija, je poslanstvo javnega zavoda mogoče izpolniti le ob njegovi finančni stabilnosti. Žal pa te brez dviga RTV prispevka ali izdatnega proračunskega finančnega vložka s prihodnjim letom ne bo več mogoče zagotoviti.
V luči prihajajočih težkih finančnih razmer, ki pretijo javnemu zavodu, vas naprošam za sestanek, kjer bi v dialogu skušali najti rešitev v skupno dobrobit.
S spoštovanjem,
Andrej Grah Whatmough, generalni direktor RTV Slovenija"
"Spoštovani predsednik Vlade Republike Slovenije dr. Robert Golob,
položaj generalnega direktorja največjega medijskega zavoda v Sloveniji sem prevzel aprila lani v izjemno zahtevnih finančnih okoliščinah. RTV Slovenija je imela namreč od leta 2017 višje odhodke od prihodkov, povedano drugače ustvarjala je izgubo, kar je predvsem posledica dejstva, da se RTV prispevek ni uskladil s cenami življenjskih potrebščin že 10 let.
Po pol drugem letu vodenja javnega zavoda smo v sodelovanju s socialnimi partnerji in
velikim angažmajem vodstvene ekipe vendarle uspeli negativne kazalnike obrniti navzgor. V prvem polletju letos smo tako ustvarili 2,5 milijona evrov presežka prihodkov nad odhodki. Tako imenovani dobiček ob polletju gre pripisati predvsem višjim prihodkom iz naslova oglaševanja ter precejšnjega prihranka na strani odhodkov. Občutno znižanje stroškov dela je posledica uspešnega dogovora med vodstvom in socialnimi partnerji, na podlagi katerega se bo v dveh letih upokojilo okoli 150 ljudi, zavod pa bo prihranil skoraj 5 milijonov evrov na leto. Tak prihranek še ni uspel nobenemu vodstvu do zdaj.
Žal pa je, kot mnogim drugim subjektom, načrt za izboljšanje finančnega stanja v javnem zavodu prekrižala svetovna energetska kriza. Alarmanten dvig cen energentov je namreč drastično posegel v finančno stabilnost RTV Slovenija. Če smo lani za električno energijo odšteli dobre tri milijone evrov, je ocena stroška elektrike v prihodnjem letu 11,5 milijona evrov. Z drugimi besedami, stroški elektrike bodo v prihodnjem letu na RTV Slovenija višji za več kot 8 milijonov evrov glede na preteklo leto.
Še več. Ob predpostavki, da se bo vlada dogovorila za dvig plač v javnem sektorju, kar pomeni tudi obvezo za javni zavod RTV Slovenija, ocenjujemo, da bo prihodnje leto na javnem zavodu nastala kar 9 milijonska vrzel. Ves napor vodstva in socialnih parterjev se bo tako v hipu izničil, pokritje tako velike izgube brez pomoči ustanovitelja pa bi bilo mogoče le, če bi število zaposlenih zmanjšali kar za 300.
Spoštovani predsednik vlade, verjamem, da si nihče ne želi uresničitev tega črnega scenarija. In čeprav se morda ne strinjate z vsemi potezami in rešitvami, ki jih uvaja to vodstvo RTV Slovenija, je poslanstvo javnega zavoda mogoče izpolniti le ob njegovi finančni stabilnosti. Žal pa te brez dviga RTV prispevka ali izdatnega proračunskega finančnega vložka s prihodnjim letom ne bo več mogoče zagotoviti.
V luči prihajajočih težkih finančnih razmer, ki pretijo javnemu zavodu, vas naprošam za sestanek, kjer bi v dialogu skušali najti rešitev v skupno dobrobit.
S spoštovanjem,
Andrej Grah Whatmough, generalni direktor RTV Slovenija"
Preberite še intervju z generalnim direktorjem RTV Slovenija Andrejem Grahom Whatmoughom: Studio City bi vrnili, a ga nihče noče voditi
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
rasputin
Direktor RTV piše predsedniku vlade: ali dvignemo RTV prispevek ali število zaposlenih zmanjšamo za 300
***
Jaz predlagam, da se število zaposlenih zniža za 600, prispevek pa zniža.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.