V SDS vložili predlog Zakona o državnih simbolih, kjer bi za himno naredili celo Zdravljico
Poslanska skupina SDS je v parlamentarno proceduro vložila predlog Zakona o državnih simbolih, s katerim želijo med drugim državljane spodbuditi k pogostejšemu izobešanju zastave ter hkrati prepovedati javno poveličevanje vseh simbolov totalitarnih režimov.
V SDS menijo, da je treba obstoječi Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije posodobiti v sistemskem smislu. Po mnenju zastavoslovne stroke večina državljanov meni, da je slovensko zastavo dovoljeno obešati le za časa praznikov. Če bi načelo svobodnega izobešanja zastave bolje opredelili, bi pripomogli k pogostejšemu izobešanju zastave.
Stalnica so tudi težave z vrstnim redom izobešanja zastav, kar bi rešili z bolj jasno opredeljeno hierarhijo vseh možnih simbolov ter določitvijo načina izobešanja zastav. V SDS predlagajo, da bi slovenska himna postala celotna Zdravljica, in ne zgolj njena sedma kitica. Zavzemajo se tudi za prepoved in strogo sankcioniranje javnega izražanja idej preko ali s pomočjo totalitarnih simbolov.
V SDS menijo, da je treba obstoječi Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije posodobiti v sistemskem smislu. Po mnenju zastavoslovne stroke večina državljanov meni, da je slovensko zastavo dovoljeno obešati le za časa praznikov. Če bi načelo svobodnega izobešanja zastave bolje opredelili, bi pripomogli k pogostejšemu izobešanju zastave.
Stalnica so tudi težave z vrstnim redom izobešanja zastav, kar bi rešili z bolj jasno opredeljeno hierarhijo vseh možnih simbolov ter določitvijo načina izobešanja zastav. V SDS predlagajo, da bi slovenska himna postala celotna Zdravljica, in ne zgolj njena sedma kitica. Zavzemajo se tudi za prepoved in strogo sankcioniranje javnega izražanja idej preko ali s pomočjo totalitarnih simbolov.
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
4 komentarjev
pozdrav
Podpiram predloge.
Andrej Muren
Se načeloma strinjam glede himne, mislim pa, da bi bilo dobro razmisliti tudi o novem grbu in zastavi, ki ne bi bila enaka ruski, sicer se nam bo še večkrat zgodilo, da je kje v tujini ne bomo smeli izobesiti. Zadostovalo bi, če bi sedanje barve postavili navpično, ne vodoravno kot so sedaj. Kot grb se mi zdi najboljši nekoliko modificirani nekdanji kranjski orel.
Jožef
cela Zdravljica je kot himna predolga. strinjal bi se z drugo kitico.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
S tem se zelo strinjam. L.r. Janez KK
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.