Umrl zadnji sovjetski voditelj in Nobelovec Mihail Gorbačov
Po dolgi bolezni je včeraj umrl nekdanji sovjetski voditelj in Nobelov nagrajenec za mir Mihail Gorbačov, poroča ruska tiskovna agencija Tass, ki se sklicuje na Centralno klinično bolnišnico v Moskvi. Star je bil 91 let.
Gorbačov je bil zadnji sovjetski voditelj. S položaja je odstopil 25. decembra 1991, potem ko je državo neuspešno skušal reformirati s perestrojko in glasnostjo. Sovjetska zveza je nato po 69 letih razpadla.
V zgodovino se je sicer zapisal kot človek, ki je pomembno vplival na konec hladne vojne z Zahodom, ki je dopustil miren padec železne zavese in komunizma v vzhodnem bloku ter osamosvojitev podjarmljenih narodov v Sovjetski zvezi. A zaradi slednjega je v Rusiji tudi osovražen.
Gorbačov je bil zadnji sovjetski voditelj. S položaja je odstopil 25. decembra 1991, potem ko je državo neuspešno skušal reformirati s perestrojko in glasnostjo. Sovjetska zveza je nato po 69 letih razpadla.
V zgodovino se je sicer zapisal kot človek, ki je pomembno vplival na konec hladne vojne z Zahodom, ki je dopustil miren padec železne zavese in komunizma v vzhodnem bloku ter osamosvojitev podjarmljenih narodov v Sovjetski zvezi. A zaradi slednjega je v Rusiji tudi osovražen.
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
10 komentarjev
Peter Klepec
Re..potem ko je državo neuspešno skušal reformirati s perestrojko in glasnostjo.
No ja, ni bilo neuspesno. SZ je razmontiral Jelcin, ne Gorbacov. Jasno pa, da ce odpres vrata jetnisnice, da ujetniki ne bodo obsedeli v njej. Tudi Rusom je dal Gorbacov svobodo oziroma vsaj moznost, da jo obdrzijo. Nasledniki Gorbacova so obrnili tok zgodovine in za to ni kriv Gorbacov. Ce bi on ostal na krmilu drzave, bi zahod Rusijo potegnil iz bede, najbrz bi Rusija bila clan NATO pakta. Saj je s “strateskim partnerstvom” ze skoraj bila.
Jasno pa, da Rusija ne more imeti vecje teze, kot je tezka. Ne v gospodarskem, ne v kulturnem, civilizacijskem pogledu. Rusija je dezela v razvoju, receno malo polepsano.
Peter Klepec
Re:...potem ko je državo neuspešno skušal reformirati s perestrojko in glasnostjo. ... To je tako, kot bi rekel, da je Pucnik neuspesno poskusal demokratizirati Slovenijo.
rasputin
Na žalost je Zahod, predvsem Amerika, izigral Gorbačova, ki je očitno naivno verjel v dobrohotnost Zahoda in zaupal besedam njegovih politikov, ki so ob razpadu Sovjetske zveze in razpustitvi Varšavskega pakta obljubili, da se Nato ne bo širil proti vzhodu.
Ameriška globoka država je imela povsem druge načrte, namreč zavladati vsemu svetu. Rezultat je to, kar imamo zdaj: nova hladna vojna med Zahodom in Rusijo, ki pravzprav ni nikoli zares ponehala, nova železna zavesa in prava vojna v Ukrajini, ki je dejansko izbruhnila že leta 2014 z državnim udarom v Kijevu, ki ga je zrežirala Amerika ob pomoči ukrajinskih neonacistov, puču pa je sledila državljanska vojna, ki traja do danes.
Amerika je očitno odločena, da na podoben način kot je strla Sovjetsko zvezo, stre tudi Rusijo. Njen problem pa je v tem, da Putin ni naivni Gorbačov. Kaj se bo izcimilo iz konflikta, v katerem nobena stran, ne Amerika/Zahod in ne Rusija, ne mislita popustiti, sam Bog ve. Vsekakor nič dobrega.
Peter Klepec
Ce je Amerika zrezirala puc v Ukrajini, pa povejte kdo je 1991 zreziral puc v Sloveniji? Ceprav, v Ukrajini so sli ljudje na cesto, Ukrajinci, v Sloveniji pa nihce.
Madison
rasPutin, bralci vaših komentarjev zdaj že dolgo vemo, da se proputinistični demagogi trdno oklepate načela: “Ponavljaj laži tako dolgo, da bodo ljudje začeli verjeti vanje.” Gorbačovu nihče nikoli in nikjer ni obljubil, da se Nato pakt ne bo širil proti mejam Rusije. To so si putinisti gladko izmislili, proputinisti pa necenzurirano širite putinistične laži. https://today.law.harvard.edu/there-was-no-promise-not-to-enlarge-nato/
rasputin
Mad-ison, fanatiki tvoje vrste vidite v vsem "putinistično propagando", kar ni uradna zahodna/ukrajinska propaganda v zvezi z vojno v Ukrajini. Ker se bojite resnice. Glasnikom dejstev, ki jih ti in tebi podobni skrivate kot kača noge in potvarjate, skušate prilepiti etikete putinistov. Tu imaš link na video nemške TV, ki govori, da je bilo dejansko govor o tem, da se Nato ne bo širil niti inčo proti vzhodu, toda Gorbačov je bil ali naiven ali izigran že na začetku, kajti do pisnega sporazuma ni prišlo. Kljub temu ostaja dejstvo, da se je Nato širil proti mejam Rusije in da je Rusijo tudi po razpadu Sovjetske zveze obravnaval kot sovražno silo, kar je samo po sebi znamenje pravih namenov Zahoda, ki so se izkristalizirali na ukrajinski tragediji. Cilj Amerike/Nata je ekonomsko in vojaško uničenje Rusije. Temu namenu služi ameriška proxy vojna na hrbtu Ukrajine, ki je zlorabljena za ameriške imperialistične interese. https://www.youtube.com/watch?v=nVt-WXTLIZM Podajam link na Scotta Ritterja, bivšega vojnega inšpektorja OZN v Iraku, ki je razkrival ameriške laži v zvezi z vojno v Iraku, zdaj pa razkriva laži v zvezi z vojno v Ukrajini. Za razliko od tebe je to kredibila oseba, vojaški strokovnjak z visoko moralno integriteto, česar pri tebi ni niti sledu. https://www.youtube.com/watch?v=C5zwwIUKOsM Gorbačov je kasneje javno vprašal, ali gre v zvezi s širjenjem Nata za spremembo strategije Zahoda v odnosu do Rusije in je dejal, da se poniževanje Rusije ne bo končalo dobro. https://www.youtube.com/watch?v=3wB9uL2lKaw Povsod vidiš fanatične putiniste, pri čemer so skoraj vsi viri, ki jih podajam, ameriški. Ljudje, ki razkrivajo drugo plat medalje vojne v Ukrajini, razgrinjajo pa dejstva, tudi taka, ki niso v prid Zahoda in ne usrezajo zahodni propagandi, ki ji ti podlegaš 100%, ker pač ne zmoreš sprejeti dejstev, ki ne padejo v tvoj fanatični prozahodni militaristični kalup.
Sonatine
Nesrečne čase si je izbral za slovo, zadrega za tuje voditelje, ki bi se nemara želeli pokloniti njegovemu spominu, če nič drugega zato, ker je spisal eno najpomembnejših poglavij sodobne zgodovine, bo prehuda. Odšel bo brez te, mednarodno izkazane časti.
Naj počiva v miru, tudi on sodbi ne uide in naj mu bo milostna za tisti del, ko je delal dobro. Kot bu se tudi naşi levičarji odločili spakirati kovčke za komunističnim liderjem iz ljubljene jim Rusije. Patadoksalno je bil velikokrat bolj liberalen od naşih domačih.
Vse dobro Mihael v nebeških višavah, pa dol poglej in zastrašujoče zagrmi na pošasti, ki si soustvaril.
Kraševka
Mogoče pa bi se Gorbačovu VODITELJI POKLONILI v Bruslju na Vrhu EU in tam priredili ŽALNO SEJO z nagovori državnikov. Sicer pa je primeren tudi Trst, kjer je SRBSKA PRAVOSLAVNA cerkev v središču mesta in bi bila tam ZAHVALNA maša ZADUŠNICA.
Kraševka
Slava mu!
Bog mu daj Nebesa, saj si jih je zaslužil!
Gorbačov je bil VELIK človek in demokrat. Dovolil je, da so države bivše Sovjetske zveze, s samoodločbo dobile samostojnost.
Kot vladar, je bil ČLOVEKOLJUB (kar Putin ni) in ni hotel, da bi državljani prelivali kri in omejevali svobodo drugih držav.
Prav sedaj, ko Putin MLADE Ruse, pošilja osvajat tuje države in matere v vojni IZGUBLJAJO SINOVE, bodo Rusi spoznali, da jih Putin uporablja le, kot "kanon futer", ki ga umiranje mladih ljudi ne gane.
Želim si, da bi dobila Rusija, namesto Putina - NOVEGA "Gorbačova"!
Le tako bi v Evropi spet zavladal MIR, po katerem vsi hrepenimo.
uros.samec
To je bil pravi državnik, humanist, velik človek, ki je več kot le enkrat rešil svet. Njemu bi se morale hijene kot je Zelenski in Biden pokloniti do tal. Počivaj v miru.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.