Slovenska brezpilotna vojaška prihodnost

Uredništvo

Vir foto: Twitter MORS
Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije je z podjetjem Timetec Defense podpisalo pogodbo v višini 900 tisoč evrov za dobavo oboroženega daljinsko vodenega brezpilotnega sistema ter izvedbo dveh raziskovalno-razvojnih projektov.

Gre za projekt za oborožen kombiniran brezpilotni letalni sistem in projekt bojevanja proti brezpilotnim letalnim sistemom. Prvi bo trajal predvidoma 15 mesecev, drugi pa predvidoma 18 mesecev.

Večinski lastnik podjetja Timtec Defense, Ivo Boscarol, je poudaril, da je ob vedno več grožnjah varnosti zaradi brezpilotnih letalnikov podpis pogodbe "velik mejnik za slovensko industrijo, obrambo in vse nas". "Jutri bodo letalniki največja grožnja vsem nam. Verjemite mi, zapomnite si kaj sem danes povedal. Bojmo se dronov, vse ostalo je lažji izziv"

Projekta sta po Boscarolovih besedah pomembna, ker odpirata vrata elektronskemu, brezčloveškemu bojevanju in varovanju. Izpostavil je tudi, da bo ob vzdrževanju določene ravni na področju razvoja industrije tudi Sloveniji ostajal mlad kader dobrih inženirjev.

Obrambni minister Marjan Šarec je ob podpisu pogodbe dodal, da je vojska v razvitem svetu gonilo razvoja vseh inovacij, ki se uporabljajo tako v vojaške kot civilne namene. Izpostavil je tudi pomanjkanje kadra Slovenske vojske, ter da bi z usmerjanjem v visokotehnološki razvoj bilo potrebnih bistveno manj ljudi kot pri klasičnih tehnikah.

https://twitter.com/MO_RS/status/1570001192352362497
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki