Scholzova zaveza obrambi Evrope
Nemški kancler Olaf Scholz je včeraj izjavil, da ruska invazija na Ukrajino predstavlja bistveno prelomnico v evropski zgodovini.
Koalicija in konservativna stranka CDU sta že maja v odziv ruski ofenzivi dogovorili za 107-miljardno povečanje nacionalnega vojaškega proračuna. Trenutno poteka debata o dobavi tankov Ukrajini, v kateri koalicijski partnerja (stranki Zeleni in FDP) pritiskajo na socialdemokratskega (SPD) Scholza v prid vojaški pomoči. V četrtek pa je obrambna ministrica Christine Lambrecht (SDP) razglasila še novo pošiljko.
Nemčija je pred kratkim prevzela nadzor nad lokalno enoto ruske naftne refinerije, da bi zaščitila energetski sektor. Glede dodatnih še potekajo pogovori.
Po kanclerjevih besedah se je morala Nemčija ˝privaditi˝ na dejstvo, da se je Rusija postavila na položaj sovražnika Nemčije, Nata, in Evropske unije. Zato, pravi, je Nemčija pripravljena prevzeti vodilno odgovornost za varnost evropskega kontinenta - napovedal je, da bo postala ˝najbolje opremljena˝ na celini.
Koalicija in konservativna stranka CDU sta že maja v odziv ruski ofenzivi dogovorili za 107-miljardno povečanje nacionalnega vojaškega proračuna. Trenutno poteka debata o dobavi tankov Ukrajini, v kateri koalicijski partnerja (stranki Zeleni in FDP) pritiskajo na socialdemokratskega (SPD) Scholza v prid vojaški pomoči. V četrtek pa je obrambna ministrica Christine Lambrecht (SDP) razglasila še novo pošiljko.
Nemčija je pred kratkim prevzela nadzor nad lokalno enoto ruske naftne refinerije, da bi zaščitila energetski sektor. Glede dodatnih še potekajo pogovori.
Po kanclerjevih besedah se je morala Nemčija ˝privaditi˝ na dejstvo, da se je Rusija postavila na položaj sovražnika Nemčije, Nata, in Evropske unije. Zato, pravi, je Nemčija pripravljena prevzeti vodilno odgovornost za varnost evropskega kontinenta - napovedal je, da bo postala ˝najbolje opremljena˝ na celini.
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
15 komentarjev
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Izum, - je čisto drugačen primer,
že spet spreobračaš.
Tam so bili okupator Rusi. Ukrajinci so komaj osvobodili ta kraj.
Ni drugega možnega genocidneža - kot Rusi. L.r. Janez KK
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Izu, - je čisto drugačen primer,
že spet spreobračaš.
Tam so bili okupator Rusi. Ukrajinci so komaj osobodili ta kraj.
Ni drugega možnega genocidneža - kot Rusi. L.r. Janez KK
rasputin
Njen poziv k privedbi V. Putina in še marsikoga iz RUSIJA RF
pred sodišče za vojne zločine – je več kot na mestu.
***
Njen poziv je navadna hinavščina, saj nikoli ni zahtevala, da se privede pred sodišče za vojne zločine Busha, Obamo, Bidena, Blaira..., ki so vodili neazkonite napadalne vojne, v katerih je bilo ubitih, ranjenih in razseljenih milijone ljudi, njihove države pa razrušene, da si še desetletja ne bodo opomogle, če sploh kdaj.
Prav tamo Leyenova ni zahtevala, da se v Haag privede Zelenskega, ki je formalno odpravil opozicijske stranke in opozicijske medije v Ukrajini, vlada pa s pomočjo politične policije, ki ugrablja in ubija politične nasportnike. V Ukrajini se pod negovo komando tudi izvaja etnocid, genocird in eksodus nad rusko manjšino.
Kje so tu evropske vrednote, katerih so polna usta Leyenove? In kje so tu tvoje vrednote, JJanez KK, ki podpiraš vse to?!
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Obračanje dejstev. V grobišču na ex od Putin Rusov OKUPIRANEM TERITORIJU v IZUMU JE 440 GROBOV MUČENIH IN Putin-RUSKO UBITIH - neRusov-Ukrajincev. V tistih grobovih - ni Rusov. Odgovori na to. L.r. Janez KK
rasputin
Prva žrtev vsake vojne je resnica. Kako ti veš, da je res, kar prebereš v dirigiranih medijih, ki širijo samo amero-ukrajinsko propagando? Zelenski je blefer in demagog, ki mu nobena laž ni prevelika. Tudi poboje v Buči je pripisal Rusom, v resnici pa je šlo za represalije nad "saboterji" in "kolaboranti", ki so jih pobili po ruskem umiku. Trupla na cestah so se pojavila šele nekaj dni po ruskem umiku. Novinarske ekipe, ki so prišle v Bučo takoj po ruskem umiku, niso videle nobenih trupel, ker jih ni bilo. Zelenskemu ni moč verjeti niti ene besede, ki jo izreče.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Ha, ha - gospa Leynova ima v glavi tudi kaj več kot jaz - saj je zdravnica ginekologinja, mati večje lastne družine in še marsikaj. Jaz ženske spoštujem nasploh, tako v redu gospe kot je gospa Leyen - pa sploh.
Njen poziv k privedbi V. Putina in še marsikoga iz RUSIJA RF
pred sodišče za vojne zločine - je več kot na mestu.
Najnovejše vesti o tem, kako je v Ukrajini videti PUTIN RUSKA OKUPACIJA
v južni Ukrajini za prebivalstvo ( pomori civilistov, zapori, mučilne celice, neoskrba prebivalstva - čisto po "rusko-nacistično" )
najdete na internetu,
če vtipkate v Google iskalno okence WAR UKRAIN.
Stanje je posebno v regijah Donetsk in Lugansk
- zelo brutalno, ker tam delujejo tudi odredi Putin WAGNER NAJETIH ZELO BRUTALNO-MORILSKIH ENOT.
TER V ZADNJIH DNEH TUDI PRORUSKI ČEČENI KADIROVA.
z NAPADOM PUTIN AVIACIJE NA OBJEKTE čisto CIVILNE INFRASTRUKTURE v južni Ukrajini - vojna v Ukrajini - vse bolj terj poseg OZN in mednarodne javnosti.
L.r. Janez Kepic-Kern
rasputin
Evropa gre po poti ZDA, kjer ima tudi vojno-industrijski sektor pomembno, če ne kar najpomembnejšo vlogo v zunanji politiki. V interesu orožarske industrije so mednarodne napetosti in vojne, ker to sili države v oboroževanje, to pa je voda na mlin njenih dobičkov.
Evropa je očitno že pozabila, da ideja združene Evrope nastala prav na podlagi izkušenj iz časov, ko je politiko evropskih držav, zlasti Francije in Nemčije, narekoval njun premogovniško- jeklarski sektor. Ko je bi slednji v krizi, je pritisnil na državo, da je povišala izdatke za oboroževanje, še prej pa je bilo treba najti izgovor za to s stopnjevanjem napetosti z drugimi državami, kar je seveda vodilo do nesmiselnih vojn.
Prva evropska skupnost je bila premogovniško-jeklarska skupnost, ki je nastala prav zato, da se predvsem Francija in Nemčija ne bi zatekali v medsebojne napetosti in vojne. Postopne nadgradnje premogovniško-jeklarske skupnosti pa so pripeljale do sedanje EU, ki naj bi Evropo spremenila v celino miru in blagostanja. Toda vse to se zdaj z vojno v Ukrajini pospešeno podira.
Po razpadu Sovjetske zveze in Varšavskega pakta je Evropa naredila kapitalno napako, ker ni sprejela ponujene roke Rusije in je ni vključila v evropske integracije. Tega ni naredila na prigovarjanje Amerike, predvsem pod vplivom njene vojno-industrijske panoge, ki bi s koncem hladne vojne izgubila svoje dobičke. Zato je bilo treba hladno vojno nadaljevati in Rusijo obravnavati kot sovražnika. Zgodilo se je pričakovano, pravzaprav načrtovano: hladna vojna med Zahodom in Rusijo se dejansko nikoli ni končala in je zdaj prerasla pravo vojno.
Zaenkrat nič ne kaže, da bi Zahod nehal častiti boga vojne in začel iskati mir v Ukrajini. Zahod trenutno niti v sanjah ne razmišlja, da bi Rusiji ponudil roko sprave po tridesetletnem obdobju stopnjevanja sovražnosti predvsem prek širjenja Nata proti mejam Rusije in z državnim udarom v Ukrajini, ki je sprožil državljansko vojno in etnocid, genocid ter eksodus ukrajinskih Rusov.
Na napakah se učimo, pravijo. Ampak napake se tudi plačajo. Evropa bo še krepko plačala napake v odnosu do Rusije. Trenutna evropska politična garnitura pa nima niti vizije, niti strategije kako naprej. Praznoglavo zaklinjanje Leyenove, da Rusija ne sme zmagati, je toliko kot gašenje požara z bencinom.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Lepo in dosti bolj verodostojno bi bilo, ko bi se pod svoje samoumišljjeno "resničnostno" nakladanje podpisal s svojimi polnimi osebnimi podatki - tako npr. kot ja, kot se podpišejo avtorji Domovine. A zdi se, da se do smrti ne boš povzpel - z ravni "podzemnega" anonimnega pisanja - na raven normalnega osebno podpisanega - kolikor toliko verodostojnega in upoštevanja vrednega javnega pisanja. Odlična gospa Leynova nastopa pod svojim pravim imenom - ti - nepogumne - pa seveda - ne. Očitno je gospe Leynove "več v hlačah" kot tebe. L.r. Janez KK
rasputin
Očitno je gospe Leynove “več v hlačah” kot tebe. *** Rit ima gotovo bolj debelo od mene. V glavi pa ima toliko ti.
rasputin
... toliko KOT ti.
Peter Klepec
Ponavljate 1:1 neke lazi, ki jih dirigira Kremelj (NB: skoraj vse kar pride iz Rusije je navadno laznivo). Re: ..ker ni sprejela ponujene roke Rusije in je ni vključila v evropske integracije.. Vec kot je EU naredila sploh ni mozno; masivno so investirali v Rusiji, zgradili tovarne, dopustili so investicijam ruskih mega-firm v Evropi, startali so stratesko partnerstvo med NATO in Rusijo, trgovina je cvetela; celo tako dalec, da se je EU eksponirala v energetsko odvisnost. Nemcija je zreducirala svojo vojsko skoraj v nulo (ima samo se 225 leopardov). In kaj naj bi po vase bila ruska ponujena roka? Ali naj bi Rusijo sprejeli v NATO in EU? Zamenjali rubelj z Evrom? Tudi ce bi vse to storili, se vedno bi imeli na grbi to kamenodobno putinovsko mentaliteto.
Peter Klepec
..in vi boste se vedno in neutrutno trobili, da teh 225 leopardov ogroza Rusijo na njenih mejah. Smesni ste.
rasputin
Ali naj bi Rusijo sprejeli v NATO in EU? **** Točno to. Oboje je bilo zavrnjeno. V interesu Amerike, ki ni hotela, da se Rusija integrira v Evropo. Je mar boljši popoln razkol med Evropo Rusijo z vsemi posledicami, ki ga imamo zdaj? Nemčija pa je praktično okupacijska cona od 2. svetovne vojne naprej. Amerika pa je to razširila praktično na vso EU, saj je bila njena vojska garant evropske varnosti. Cena za to, pa je visoka, previsoka in se kaže v sedanji krizi, ki bo Evropo stala njnega relativnega blagostanja. Za Evropo bi bilo najbolje, če bi se Nato pakt razpustil, kot je predlagal Trump, in če bi se oblikovala evropska vojska. Evropa je dovolj močna, da lahko sama skrbi za svojo varnost, brez Amerike, ki nas je s svojim militarizmom in ekspanzionistično politiko pahnila v konflikten odnos z Rusijo in ogrozila obstoje tudi EU. Nič se ne ve, kakšna bo usoda EU, če le-ta ne bo imela dovolj energentov. Kmalu se bo lahko razlegel klic: Reši se, kdor se more!
rasputin
..in vi boste se vedno in neutrutno trobili, da teh 225 leopardov ogroza Rusijo na njenih mejah. Smesni ste. *** Nekaj si izmisliš, to pripišeš sogovorniku in potem pametuješ. Kdor je zares nevaren Rusiji, trenutno ni Nemčija, temveč Amerika. Rusija ni nevarna Evropi, ker ima BDP na ravni Španije in je ekonomski pritlikavec v primerjavi z Evropo in Zahodom. Tudi njena armada očitno ni tako učinkovita, kot naj bi domnevno bila, saj ima velike težave že v Ukrajini. Kako naj bi ruska armada potem bila grožnja vsej Evropi? Moč Rusije je samo njen jedrski arzenal, njegova uporaba pa bi pomenila vzajemno uničenje Zahoda in Rusije. Amerika ima vojaške baze raztresene vsepovsod v Evropi, v katerih ima tudi jedrske rakete. Nemčija je donedavna trgovala z Rusijo, zdaj pa se kani pod vplivom ameriške rusofobne in ekspanzivne militaristične politike oborožiti do zob. Sredstev za to ima veliko več kot Rusija. Misliš, da je to za koga dobro? Bolje bi bilo, če bi z Rusijo raje trgovali, kot se gledali prek topovskih cevi? Navedi moje laži, še zlasti tiste, ki jih dirigira Kremelj. Bo šlo? Če ne bo šlo, si navaden obrekovalec in lažnivec.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Bogdaj -- dober dan vsemm skupaj.
Ta politik mi je čisto neznan, vprašanje je koliko ima v Nemčiji sploh podpore.
Seveda bo moral vzpostaviti pragmatični način za to jesen in zimo, da Nemčija pride skozi s čimmanj škode. L.r. Janez KK
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.