Nizozemsko mesto Haag zaprosilo za izvzetje iz sankcij EU proti Rusiji
Nizozemsko mesto Haag je sporočilo, da bo zaprosilo za začasno izvzetje iz sankcij EU proti Rusiji, saj si prizadeva pravočasno najti nadomestno pogodbo z ruskim dobaviteljem plina Gazpromom.
Sankcije, ki jih je Evropska unija uvedla proti Rusiji po njenem napadu na Ukrajino, vladam in drugim javnim organom nalagajo, da do 10. oktobra prekinejo obstoječe pogodbe z ruskimi podjetji.
Za Haag to pomeni, da mora najti novega dobavitelja plina, ki bo nadomestil njegovo obstoječo pogodbo z Gazpromom.
Mesto je navedlo, da je junija in julija izvedlo javni razpis na ravni EU, vendar mu ni uspelo pridobiti nobene ponudbe potencialnih dobaviteljev.
Posamezni pogovori z dobavitelji bodo zagotovo pripeljali do dogovora, je v pismu mestnemu svetu zapisala svetnica Saskia Bruines, vendar ne pred rokom 10. oktobra.
"Prosili bomo za izjemo za naš sedanji dogovor do 1. januarja 2023, da bi zagotovili varnost oskrbe in olajšali pogajanja," je dejala.
Bruines je izjavila, da je prepričana, da bo odlog odobren, saj je Haag izpolnil pogoj pravočasne izvedbe razpisa brez pozitivnega rezultata.
Vendar pa je dodala, da bo vsaka nova pogodba, ki naj bi začela veljati 1. januarja, bistveno dražja od sedanjega dogovora mesta z Gazpromom.
Tiskovni predstavnik Evropske komisije poročila ni mogel takoj komentirati.
Haag je ena od številnih nizozemskih občin, ki imajo sklenjeno energetsko pogodbo z Gazpromom, vendar je prva, ki je sporočila, da bo zaprosila za izvzetje iz sankcij.
Sankcije, ki jih je Evropska unija uvedla proti Rusiji po njenem napadu na Ukrajino, vladam in drugim javnim organom nalagajo, da do 10. oktobra prekinejo obstoječe pogodbe z ruskimi podjetji.
Za Haag to pomeni, da mora najti novega dobavitelja plina, ki bo nadomestil njegovo obstoječo pogodbo z Gazpromom.
Mesto je navedlo, da je junija in julija izvedlo javni razpis na ravni EU, vendar mu ni uspelo pridobiti nobene ponudbe potencialnih dobaviteljev.
Posamezni pogovori z dobavitelji bodo zagotovo pripeljali do dogovora, je v pismu mestnemu svetu zapisala svetnica Saskia Bruines, vendar ne pred rokom 10. oktobra.
"Prosili bomo za izjemo za naš sedanji dogovor do 1. januarja 2023, da bi zagotovili varnost oskrbe in olajšali pogajanja," je dejala.
Bruines je izjavila, da je prepričana, da bo odlog odobren, saj je Haag izpolnil pogoj pravočasne izvedbe razpisa brez pozitivnega rezultata.
Vendar pa je dodala, da bo vsaka nova pogodba, ki naj bi začela veljati 1. januarja, bistveno dražja od sedanjega dogovora mesta z Gazpromom.
Tiskovni predstavnik Evropske komisije poročila ni mogel takoj komentirati.
Haag je ena od številnih nizozemskih občin, ki imajo sklenjeno energetsko pogodbo z Gazpromom, vendar je prva, ki je sporočila, da bo zaprosila za izvzetje iz sankcij.
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
rasputin
Realnost bo kmalu pokazala svoje zobe. Evropa nima alternative ruskemu plinu, sploh ne cenovno gledano. Mrzlična prizadevanja, da bi bili rezervoarji polni 75% niso rešitev. Potrebne so stalne dobave v primernih količinah in po primerni ceni.
Sankcije so Evropi povzročile skoraj toliko škode kot Rusiji. In zakaj? Zato, da EU prikriva dejstvo, da Ukrajina že 8 let izvaja etnocid in genocid na rusko manjšino v Ukrajini, s čimer EU postaja sostorilec v tem zločinu.
Jože Kurinčič
Moderatorja prosim, da odstrani komentar "korosec.france"-ta, ker žali pripadnike nekega naroda in z vulgarnimi izrazi znižuje raven razprave pod mejo dostojnosti. Prostaška beseda nima pravice javnosti!
korosec.france
Kdo in kaj so ti zdrizastiNizozemci?
A je to, slučajno, kak narod?
Sokrivci za GENOCID V SREBRENICI si v Evropi ne zaslužijo nobene časti !
Ob njihovi "svobodi" veleizdajalcev evropske civilizacije na sto načinov, mi ni niti toliko, da pošteno prdnem !
PLJUNEM, NIZOZEMCI, ZA VAMI! Z vsem spoštovanjem! Zdrize!
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.