Nemčija vztraja pri prihodnosti brez jedrske energije

Uredništvo

Nemška politika je glede zaprtja jedrskih elektrarn neomajna. Na fotografiji leta 2015 zaprta jedrska elektrarna Grafenrheinfeld. Vir: Wikipedija
Nemčija vztraja pri svoji odločitvi, da bo do prvega januarja zaprla vse delujoče jedrske elektrarne. Toda Nemška politika je vsaj narahlo začela popuščati. Dogovorili so se namreč, da dve njihovi jedrski centrali (Isar 2 in Neckarwestheim) ostaneta v pripravljenosti do pomladi prihodnje leto. Njihovo nadaljnje delovanje pa ni predvideno.

Kot je pojasnil nemški minister za gospodarstvo in varstvo podnebja Robert Habeck, ima Nemčija zanesljivo oskrbo z energijo, največji izziv pa je pomanjkanje plina.

Zato še naprej zagovarja napovedano zaustavitev elektrarn: "Jedrska energija je in bo ostala tehnologija z visoko stopnjo tveganja, radioaktivni odpadki pa bodo breme še za desetine prihodnjih generacij," je neomajen Habeck. Njegova stranka Zeleni jedrski energiji že vrsto let nasprotuje, to dejstvo pa se ni spremenilo niti po tem, ko je postalo jasno, da Evropi pozimi grozi huda energetska kriza.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki