Nemčija bo nacionalizirala energetske družbe v težavah

Uredništvo

Nemška vlada bo po poročanju spletnega portala Bloomberg v prihodnjih dneh najverjetneje nacionalizirala tri energetske družbe, ki se ukvarjajo uvozom zemeljskega plina. To naj bi bile družbe Uniper, VNG in Securing Energy for Europe. Vse tri so v težavah že dlje časa, vse od prekinitve dobave plina iz Rusije, kar je pomenilo, da so morale plin kupcem namesto po dolgoročnih pogodbah nabavljati po veliko višjih borznih cenah.

Ob tem namerava nemška vlada nacionalizirati tudi Rosneftovo rafinerijo v Nemčiji.

Hrvaška prepoveduje izvoz plina


Na grozeče pomanjkanje plina v prihodnjih mesecih se intenzivno pripravljajo tudi na Hrvaškem. Zato naj bi v zimskih mesecih prepovedala izvoz zemeljskega plina v tujino.

Vendar pa ministrstvo za infrastrukturo in slovenski distributerji plina mirijo, da plin v normalnih pogojih ne prehaja iz Hrvaške v Slovenijo.

Za Slovenijo bi bilo bistveno bolj boleče, če bi se za tak ukrep odločila Avstrija, saj je Slovenija skoraj povsem odvisna od tamkajšnje plinske infrastrukture. Kot je znano, so v Avstriji uskladiščene tudi slovenske blagovne rezerve za primere pomanjkanja.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki