Nemčija bo nacionalizirala energetske družbe v težavah
Nemška vlada bo po poročanju spletnega portala Bloomberg v prihodnjih dneh najverjetneje nacionalizirala tri energetske družbe, ki se ukvarjajo uvozom zemeljskega plina. To naj bi bile družbe Uniper, VNG in Securing Energy for Europe. Vse tri so v težavah že dlje časa, vse od prekinitve dobave plina iz Rusije, kar je pomenilo, da so morale plin kupcem namesto po dolgoročnih pogodbah nabavljati po veliko višjih borznih cenah.
Ob tem namerava nemška vlada nacionalizirati tudi Rosneftovo rafinerijo v Nemčiji.
Na grozeče pomanjkanje plina v prihodnjih mesecih se intenzivno pripravljajo tudi na Hrvaškem. Zato naj bi v zimskih mesecih prepovedala izvoz zemeljskega plina v tujino.
Vendar pa ministrstvo za infrastrukturo in slovenski distributerji plina mirijo, da plin v normalnih pogojih ne prehaja iz Hrvaške v Slovenijo.
Za Slovenijo bi bilo bistveno bolj boleče, če bi se za tak ukrep odločila Avstrija, saj je Slovenija skoraj povsem odvisna od tamkajšnje plinske infrastrukture. Kot je znano, so v Avstriji uskladiščene tudi slovenske blagovne rezerve za primere pomanjkanja.
Ob tem namerava nemška vlada nacionalizirati tudi Rosneftovo rafinerijo v Nemčiji.
Hrvaška prepoveduje izvoz plina
Na grozeče pomanjkanje plina v prihodnjih mesecih se intenzivno pripravljajo tudi na Hrvaškem. Zato naj bi v zimskih mesecih prepovedala izvoz zemeljskega plina v tujino.
Vendar pa ministrstvo za infrastrukturo in slovenski distributerji plina mirijo, da plin v normalnih pogojih ne prehaja iz Hrvaške v Slovenijo.
Za Slovenijo bi bilo bistveno bolj boleče, če bi se za tak ukrep odločila Avstrija, saj je Slovenija skoraj povsem odvisna od tamkajšnje plinske infrastrukture. Kot je znano, so v Avstriji uskladiščene tudi slovenske blagovne rezerve za primere pomanjkanja.
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
6 komentarjev
Peter Klepec
Ne gre za nacionalizacijo, v SLO itak komaj kdo razume kapitalizem. Drzava vstopa v te firme, ker je pac potrebna korektura, da tako pomembne firme prezivijo. Tudi v Lufthanso je vstopila, ko je slo za to, da jo resi. Sedaj je pa spet izstopila. Drzava je celo naredila dobicek, ker je delnice drazje prodala, kot jih je prej kupila. Ko bo spet dosezeno stabilno stanje, bo drzava izstopila iz Uniperja&co.
rasputin
Hrvaška prepoveduje izvoz plina
***
Počelo je počelo: Reši se, kdor se more!
rasputin
V prvi fazi progresivne revolucije bo nacionalizirana velika industrija, nato mala podjetja, zatem pa še premoženje gospodinjstev oziroma družin in posameznikov, ki bodo zaradi visokih življenjskih stroškov bankrotirali. Happytalism. You will own nothing, and you will be happy. Ne boš imel ničesar in boš srečen. Elita bo seveda imela vse, tudi tisto, kar je danes še tvoje, ali si domišljaš, da je tvoje, saj država lahko obdavči čisto vse. Tudi zrak, ki ga dihamo. V posredni obliki je to že dejstvo in sicer prek dajatev za izpuste CO, ki jih plačujejo podjetja, kar pomeni, da jih v končni posledici plačujemo potrošniki. Krasni novi svet revežev in bogate privilegirane elite je vse bliže.
Stajerska2021
Počakajmo na modre rešitve naše prelestne ministrice za zunanje zadeve.
rasputin
Prelestna ministrica zna čudovito skrebeti - za sebe. Drugo pa itak ni važno.
Peter Klepec
Sploh ne veste o cem govorite. Po vase bi morale te firme crkniti in potem bi vi skodozeljno ugotavljali kako je kapitalizem zanic. Ampak, na vaso zalost, kapitalizem deluje od pamtiveka. Ali drugace, kapitalizma nikoli niti ni bilo, dokler se ni pojavil socializem in je bilo treba pravo gospodarstvo pac imenovati z enim imenom. Socializem sploh ni bilo gospodarstvo ampak anomalija gospodarstva. Cas je to anomalijo korigiral.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.