Je Rusija glede dobave plina po Severnem toku 1 postavila ultimat?
Prejšnjo sredo je ruski energetski velikan Gazprom prekinil dobavo plina po Severnem toku 1. Razlog naj bi bil rutinska vzdrževalna dela. Po treh dneh bi moral plin ponovno steči, a so v soboto sporočili, da so odkrili okvaro na turbini. Severni tok 1 je sicer že od julija obratoval s samo 20-odstotno zmogljivostjo.
Eno od turbin so rusi sprva poslali v Kanado, zdaj pa je obtičala v Nemčiji. Danes je glede prekinjene dobave plina tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov dejal: “Sankcije so tiste, ki preprečujejo servisiranje okvarjenih delov in njihovo selitev brez ustreznih pravnih podlag … Do takšnih razmer, kot jih vidimo zdaj, so pripeljale sankcije, ki so jih uvedle zahodne države.”
Kot poroča Financial Times, gre to razumeti kot ultimat Evropi, da bo plin po Severnem toku 1 stekel, ko bo Evropa odpravila sankcije.
Eno od turbin so rusi sprva poslali v Kanado, zdaj pa je obtičala v Nemčiji. Danes je glede prekinjene dobave plina tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov dejal: “Sankcije so tiste, ki preprečujejo servisiranje okvarjenih delov in njihovo selitev brez ustreznih pravnih podlag … Do takšnih razmer, kot jih vidimo zdaj, so pripeljale sankcije, ki so jih uvedle zahodne države.”
Kot poroča Financial Times, gre to razumeti kot ultimat Evropi, da bo plin po Severnem toku 1 stekel, ko bo Evropa odpravila sankcije.
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
4 komentarjev
rasputin
Eno od turbin so rusi sprva poslali v Kanado, zdaj pa je obtičala v Nemčiji.
***
Nemčija bi rada plin iz Rusije, ki ga v resnici noče, ker s tem podpira rusko vojsko.
Nemčija očita Rusiji, da ji ne dobavlja plina, ob tem pa ne da Rusiji turbine, ki je nujno potrebna za obratovanje plinovoda.
Nekoč smo mislili, da so Butalci samo na južni strani Alp, ampak so se očitno naselili tudi na severni strani Alp.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
No, cena lesu - kot kurjavi - bo vsekakor zrasla.
In pečarstvo - bo spet postalo - cenjena obrt.
Mi se bomo pa greli ob prijetni toploti keramičnih, šamotnih, varčnih lončenih pečeh.
Tudi v slabih stvareh je kaj dobrega. Moji predniki so bili tudi odični pečarjji v Mlaki pri Komendi. L.r. Janez KK
lovec
Bravo Janez ga ni čez kmečko lončeno peč tisti ki jo pa nimajo naj plešejo da se bodo segreli.
rasputin
Ti bi lahko imel blog z naslovom: Novice iz Svetakigani. Ali morda: Novice iz Fantazilandije.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.