Generalni direktor RTV Slovenija v odprtem pismu predsedniku Republike Slovenije in varuhu človekovih pravic o sovražnem govoru
Odprto pismo generalnega direktorja RTV objavljamo spodaj v celoti.
V javnosti že dlje časa opažamo vrsto nesprejemljivih zapisov žalitev, hujskanja in celo sovražnega govora. Na takšne zapise in izjave se vodstvo RTV Slovenija redno odziva in jih tudi obsodi. Zavedamo se, da je v vsaki demokratični družbi pravica do svobode govora in mišljenja, ustavna pravica, vendar so hkrati vse pravice omejene predvsem s pravicami drugih, v takšnih primerih običajno s pravico drugih do časti in dobrega imena. Vsled temu verjamemo, da se pravica do svobode govora ne sme zlorabljati na način, ki prekomerno posega v pravice drugih, ob tem pa še nemalokrat na nedostojen način.
V zadnjem času pa vzbujajo skrb neprimerna pisanja nekaterih tiskanih medijev, ki bi morali med prvimi skrbeti za spoštljiv in dostojen govor v družbi. Zapisi, kot npr. »Urgentna deratizacija javne norišnice« Leona Magdalenca v Dnevniku 27. 8. 2022 in »Kriminal na RTV Slovenija« Grega Repovža v Mladini 12. 8. 2022, vsebujejo skrb vzbujajoče elemente sovražnega govora. Avtorja v omenjenih člankih besedno obračunavata z javnim zavodom RTV Slovenija, ga ponižujeta in pri tem uporabljata izraze, ki sodijo v neke pretekle, temne čase, za katere smo mislili, da so že davno pozabljeni in jih nikoli več ne bo, saj so v demokratični družbi povsem nesprejemljivi.
Skrbi torej dejstvo, da elemente sovražnega govora po novem uporabljajo tudi mediji, ki imajo določen vpliv v družbi in, ki pri določenih bralcih uživajo zaupanje. Sprašujem se, ali res ni mogoče medijske vsebine sporočiti na drugačen, kultiviran način kot se za četrto vejo spodobi, oziroma kakšne občutke želijo ti mediji sporočiti svoji javnosti, ko pozivajo k očiščenju in deratizaciji zavoda. Mar ne gre za spodbujanje sovražnih občutkov?
Spoštovani predsednik Republike Slovenije in spoštovani varuh človekovih pravic, odgovornost za stanje v družbi nosimo vsi. V javnem zavodu si po svojih najboljših močeh prizadevamo za kulturen in spoštljiv dialog. Da bi skupaj dosegli ta pomemben cilj, vas vljudno pozivam, da kot najvišji moralni instanci v naši državi javno spodbudita strpno razpravo ter obsodita vsakršno spodbujanje sovražnega govora, tudi takšnega, kot smo mu bili priča v zgoraj zapisanih člankih.
V upanju, da boste naš poziv razumeli kot spoštljiv poziv k boju zoper sovražni govor, vas lepo pozdravljam.
Andrej Grah Whatmough
generalni direktor RTV Slovenija
V javnosti že dlje časa opažamo vrsto nesprejemljivih zapisov žalitev, hujskanja in celo sovražnega govora. Na takšne zapise in izjave se vodstvo RTV Slovenija redno odziva in jih tudi obsodi. Zavedamo se, da je v vsaki demokratični družbi pravica do svobode govora in mišljenja, ustavna pravica, vendar so hkrati vse pravice omejene predvsem s pravicami drugih, v takšnih primerih običajno s pravico drugih do časti in dobrega imena. Vsled temu verjamemo, da se pravica do svobode govora ne sme zlorabljati na način, ki prekomerno posega v pravice drugih, ob tem pa še nemalokrat na nedostojen način.
V zadnjem času pa vzbujajo skrb neprimerna pisanja nekaterih tiskanih medijev, ki bi morali med prvimi skrbeti za spoštljiv in dostojen govor v družbi. Zapisi, kot npr. »Urgentna deratizacija javne norišnice« Leona Magdalenca v Dnevniku 27. 8. 2022 in »Kriminal na RTV Slovenija« Grega Repovža v Mladini 12. 8. 2022, vsebujejo skrb vzbujajoče elemente sovražnega govora. Avtorja v omenjenih člankih besedno obračunavata z javnim zavodom RTV Slovenija, ga ponižujeta in pri tem uporabljata izraze, ki sodijo v neke pretekle, temne čase, za katere smo mislili, da so že davno pozabljeni in jih nikoli več ne bo, saj so v demokratični družbi povsem nesprejemljivi.
Skrbi torej dejstvo, da elemente sovražnega govora po novem uporabljajo tudi mediji, ki imajo določen vpliv v družbi in, ki pri določenih bralcih uživajo zaupanje. Sprašujem se, ali res ni mogoče medijske vsebine sporočiti na drugačen, kultiviran način kot se za četrto vejo spodobi, oziroma kakšne občutke želijo ti mediji sporočiti svoji javnosti, ko pozivajo k očiščenju in deratizaciji zavoda. Mar ne gre za spodbujanje sovražnih občutkov?
Spoštovani predsednik Republike Slovenije in spoštovani varuh človekovih pravic, odgovornost za stanje v družbi nosimo vsi. V javnem zavodu si po svojih najboljših močeh prizadevamo za kulturen in spoštljiv dialog. Da bi skupaj dosegli ta pomemben cilj, vas vljudno pozivam, da kot najvišji moralni instanci v naši državi javno spodbudita strpno razpravo ter obsodita vsakršno spodbujanje sovražnega govora, tudi takšnega, kot smo mu bili priča v zgoraj zapisanih člankih.
V upanju, da boste naš poziv razumeli kot spoštljiv poziv k boju zoper sovražni govor, vas lepo pozdravljam.
Andrej Grah Whatmough
generalni direktor RTV Slovenija
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
5 komentarjev
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
ZA DOKONČNO OPTIMALNO UREDITEV STATUSA IN DELOVANJA RTVSLO.
VSI NA POPISOVANJE - ZA REFERENDUM O RTV SLO.
Jaz grem zdajle.
V Lubljani je podpisovanje PRED UPRAVNO ENOTO BEŽIGRAD. l.r. Janez KK
planinka
Zanimivo, da na tak, meni se zdi zelo upravičen dopis, ni nič komentarjev.
Lubi Slovenci, ali spite, ali ste pa popolnoma ZAVEDENI !!!
Stajerska2021
Na pravega ste naslovili kritiko.
V enem redkih nastopih pred volitvami je sam pozival svoje članstvo - NAGNALI JIH BOMO, FAŠISTE!
Koga, kam in kdaj nas bo kdo naganjal iz Slovenije? Začnite raje z množico priseljencev in tistih, ki zelo dobro živijo na tuj račun. Nas ne bo nihče naganjal, ker smo drugače misleči! To diši po nekih drugih časih, ko je komunistična oblast imela zelo lahko nalogo - Goli otok in prevzgoja.
Sicer je - podjetnikom - vladajoča Levica grozila, da jih bo z bajoneti sterala v morje! Kje je kritika na takšna sporočila. Kar poglejmo si komunistični raj (Kuba, Venezuela...), kako se je ta instant pravljica končala.
Pri nas zadeve gredo takole: KAJ JE DOVOLJENO LEVIM, DESNIM NI!
uros.samec
To spoh nima nobene zveze, kaj si izmišljujete tule? Gre za namenski mobing nad zaposlenimi na RTV Slovenija in očiten poskus demonizacije upora proti temu z izrabo ali bolje rečeno zlorabo insituta varuha človekovih pravic in urada predsednika republike. Nezaslišano in še NIKOLI VIDENO!
uros.samec
S tem pismom je izkazal le veliko ignorance in očitno nepoznavanje procesov v podobnih situacijah. Najprej obstaja častno razsodišče znotraj novinarskega ceha, če to ne pomaga, pa so tu sodišča in tožilstvo. Dvomim pa, da poseduje inteligenco, da bi dojel prefinjen odgovor varuha človekovih pravic. Seveda obstaja še dejstvo, da imamo pravice vsi. Tudi Saša Krajnc, ter urednica Pfeifferjeva. Da se generalnemu vodstvu RTV Slovenija godi kakšna krivica, pa verjamejo le tisti, ki pripadajo trdi struji stranke SDS.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.