Epidemiološki ukrepi pozimi v dveh fazah. Kljub željam politike stroka za uporabo mask!

Uredništvo

Foto: Storyblocks
Vodja posvetovalne skupine za covid-19 Mario Fafangel je na današnji novinarski konferenci skupaj z nekaterimi drugimi člani posvetovalne skupine predstavil predlog odziva na epidemijo v jesensko-zimskem času.

Ta bo temeljil na dveh fazah. Trenutno smo v prvi in Fafangel je izrazil upanje, da bomo v njej ostali vse do konca zime.

Dvofazni načrt zajema trinajst ukrepov, ki se bodo ob prehodu v drugo fazo lahko stopnjevali.

Kriterij za stopnjevanje naj bi bila vzdržnost zdravstvenega sistema, kar se bo merilo predvsem z zasedenostjo intenzivnih postelj. Če bo tveganje za prekoračitev kapacitet preveliko, bosta posvetovalni skupini (za covid in za postelje) predlagali prehod v naslednjo fazo.

Vračajo se maske


Fafangel je predstavitev ukrepov začel z maskami: V prvi fazi so te priporočene v vseh zaprtih javnih prostorih in tudi pri vožnjah z javnim prevozom. Nujne pa so v zdravstvu, domovih za ostarele in v lekarnah.

V drugi fazi bodo maske nujne v vseh zaprtih javnih prostorih in na sredstvih javnega prevoza. Njihova uporaba pa ne bo potrebna v vzgoji in izobraževanju.

Samotestiranje


V prvi fazi se bodo učenci, dijaki in študentje samotestirali enkrat na teden. V drugi fazi pa bo presejalno samotestiranje potekalo enkrat na teden.

Izolacija


Obolelim osebam bo odrejena izolacija. Karanten po stiku z obolelo osebo ne bo.

Prireditve in dogodki bodo dovoljeni


Javne prireditve bodo potekale tudi v primeru slabih epidemioloških razmer. Bodo pa obiskovalci pozvani, naj spoštujejo higienska priporočila NIJZ. V drugi fazi bo njihovo spoštovanje obvezno.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki