Bi bilo smiselno omogočiti hkratno prejemanje državne in Zoisove štipendije?

Uredništvo

Vir: Storyblocks
Dijaška in Študentska organizacija Slovenije ocenjujeta, da je trenutna ureditev, ki onemogoča, da bi dijak ali študent prejemal hkrati državno in Zoisovo štipendijo, diskriminatorna.

Državna štipendija je namenjena socialno šibkim družinam in osebam z nizkimi dohodki, Zoisovo štipendijo pa prejemajo nadarjeni učenci in je nekakšna spodbuda za doseganje izjemnih dosežkov.

"Nesprejemljivo in nepravično je, da mora socialno ogrožen dijak izbrati med državno štipendijo, ki mu pomaga pri spopadanju s finančno stisko med procesom šolanja, ter Zoisovo štipendijo, ki ga nagrajuje za dosežke in delavnost. Češ, ali te nagradimo, ker si uspešen, ali pa ti pomagamo, ker si reven. Oboje hkrati ne gre,« so zapisali.

Če je štipendist, ki prejema državno štipendijo, tudi uspešen pri šolanju, lahko sicer pridobi dodatek za uspeh (v višini od 17,408 EUR do 40,96 EUR), a je ta znesek precej nižji od tistega, ki bi ga prejel, če bi lahko ob državni štipendiji prejel tudi Zoisovo.

Dijaška in Študentska organizacija sta zato vlado, Ministrstvo za delo in Ministrstvo za izobraževanje pozvali, naj spremeni Zakon o štipendiranju, da bo mogoče prejemati obe štipendije hkrati.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki