Avstrija bo z 2,5 milijarde evrov razbremenila račune za elektriko svojih državljanov
V podrobnostih olajšav za gospodinjstva, ki jih je v nedeljo pripravila avstrijska vlada, je bila razkrita "zavora za cene električne energije", ki bo gospodinjstvom omogočila porabo 80 % lanske porabe električne energije po nižjih cenah.
Ker so cene električne energije visoke zaradi cen plina, saj drage plinske elektrarne pogosto določajo ceno električne energije v času velikega povpraševanja, vlade iščejo načine za razbremenitev državljanov. Avstrijski način bo omogočil poceni porabo električne energije na ravni, primerljivi z lanskim letom.
Cilj je bil "razbremenitev na čim širšem območju in čim hitreje", je za avstrijski časopis Krone povedal kancler Karl Nehammer. Olajšava bo veljala za vsako gospodinjstvo, ne glede na to, koliko ljudi živi v njem ali kakšna je premoženjska raven njegovih prebivalcev.
Prihranki naj bi znašali 500 evrov na leto, pri čemer naj bi se približno 3000 kilovatnih ur (kWh) električne energije porabilo s popustom 10 centov na kWh. 2,5 milijarde evrov bo namenjenih subvencioniranju računov za elektriko.
Ukrep mora v sredo sprejeti parlament. Čeprav ima avstrijska vlada večino, so bile opozicijske stranke zelo kritične, skrajno desna FPÖ pa je govorila o "pretirani" reakciji.
"Načrti ÖVP in Zelenih niso niti natančni niti ne določajo pravih spodbud za varčevanje z energijo," je pojasnila Karin Doppelbauer, predstavnica za energetsko politiko liberalne stranke NEOS.
Največja kritika opozicije je, da se je vlada odločila, da ne bo razlikovala med enočlanskimi in veččlanskimi gospodinjstvi. "Eno gospodinjstvo v manjšem stanovanju z manjšo porabo električne energije dobi enak znesek kot veččlanska družina," je dodala Doppelbauerjeva.
Ker so cene električne energije visoke zaradi cen plina, saj drage plinske elektrarne pogosto določajo ceno električne energije v času velikega povpraševanja, vlade iščejo načine za razbremenitev državljanov. Avstrijski način bo omogočil poceni porabo električne energije na ravni, primerljivi z lanskim letom.
Cilj je bil "razbremenitev na čim širšem območju in čim hitreje", je za avstrijski časopis Krone povedal kancler Karl Nehammer. Olajšava bo veljala za vsako gospodinjstvo, ne glede na to, koliko ljudi živi v njem ali kakšna je premoženjska raven njegovih prebivalcev.
Prihranki naj bi znašali 500 evrov na leto, pri čemer naj bi se približno 3000 kilovatnih ur (kWh) električne energije porabilo s popustom 10 centov na kWh. 2,5 milijarde evrov bo namenjenih subvencioniranju računov za elektriko.
Ukrep mora v sredo sprejeti parlament. Čeprav ima avstrijska vlada večino, so bile opozicijske stranke zelo kritične, skrajno desna FPÖ pa je govorila o "pretirani" reakciji.
"Načrti ÖVP in Zelenih niso niti natančni niti ne določajo pravih spodbud za varčevanje z energijo," je pojasnila Karin Doppelbauer, predstavnica za energetsko politiko liberalne stranke NEOS.
Največja kritika opozicije je, da se je vlada odločila, da ne bo razlikovala med enočlanskimi in veččlanskimi gospodinjstvi. "Eno gospodinjstvo v manjšem stanovanju z manjšo porabo električne energije dobi enak znesek kot veččlanska družina," je dodala Doppelbauerjeva.
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
0 komentarjev
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.