Vlada s 1. septembrom navzgor omejuje ceno električne energije

Uredništvo

Vlada je z uredbo navzgor omejila ceno električne energije za gospodinjske in poslovne odjemalce, vključno z večstanovanjskimi stavbami. Tisti, ki imajo danes cenejšo elektriko, bodo letno prihranili od okoli sto do tristo evrov, odjemalci z najdražjo pa naj bi prihranili skoraj 1000 evrov.

Uredba bo stopila v veljavo 1. septembra, veljal pa bo leto dni.  Za veliko tarifo bodo lahko trgovci zaračunavali največ 118 evrov na megavatno uro, za nizko tarifo pa 82 evrov. Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je dejal, da gre za prvi sveženj ukrepov na tem področju, sledil pa naj bi mu še kakšen.

Ekonomist Marko Jaklič je za MMC opozoril na tveganost tovrstne regulacije: "Eno je to, da pride do pomanjkanja, če je postavljena cena prenizka, drugo pa je, da lahko oškodovani lastniki državo tožijo za odškodnino. V vsakem primeru mora država postaviti sistem povračila škode, sicer tvega, da energentov ne bo."
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki

Ekskluzivno za naročnike

Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00