V Nemčiji rekordno število vernikov zapušča cerkev
V Nemčiji prihaja v zadnjem času do velikega osipa ljudi, ki pripadajo katoliški ali kakšni od protestantskih cerkva. Če je bilo pred petnajstimi leti 61 % Nemcev članov ene od cerkva, je ta številka danes pod 50 %.
Katoliško cerkev je po poročanju nemške škofovske konference zapustilo v lanskem letu kar 359. 000 članov. Na Bavarskem, kjer je katolicizem močan, je od začetka leta cerkev izgubila več kot 14. 000 vernikov, kar je dvakrat več kot v istem obdobju leta 2019. Dodatno zaskrbljujoč je podatek, da se samo 4,3 % katolikov udeležuje bogoslužja vsako nedeljo.
Nič kaj bolje se ne godi protestantskim denominacijam. V letu 2021 so izgubile 228.000 članov, kar je skoraj štirikrat več kot leta 2020.
Katoliško cerkev je po poročanju nemške škofovske konference zapustilo v lanskem letu kar 359. 000 članov. Na Bavarskem, kjer je katolicizem močan, je od začetka leta cerkev izgubila več kot 14. 000 vernikov, kar je dvakrat več kot v istem obdobju leta 2019. Dodatno zaskrbljujoč je podatek, da se samo 4,3 % katolikov udeležuje bogoslužja vsako nedeljo.
Nič kaj bolje se ne godi protestantskim denominacijam. V letu 2021 so izgubile 228.000 članov, kar je skoraj štirikrat več kot leta 2020.
Povezani članki
Zadnje objave
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ko se zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Cveta Stepanjan: Srhljiva izkušnja mučenja
27. 6. 2026 ob 14:30
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Zakaj krčimo tisto, kar ohranja zdravje?
27. 6. 2026 ob 9:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
6 komentarjev
TitoUro5
Rimskokatoliška cerkev ima tudi tiste oblike duhovnosti po katerih povprašujejo izgubljeni sinovi gravitacije proti budizmu in hinduizmu. Vzeti je treba v roke kakšno knjigo od Terezije Avilske ali sv. Janeza od križa, širše krščansko pa Filokalijo, ki je by-the-mimo prevedena v SLO.
salom
Resnica je ta , ki osvobaja.
Bolj se vprašajmo kaj in ne, kdo je kriv, da je temu tako.
Ali kot cerkev sejemo zdrava semena na rodovitna tla? Zunanji viharji so vedno bili in še bodo, kako pa mi živimo med seboj? Se ljubimo tako, da je to prepoznano tudi "mimoidočim" ljudem?
Verjamem, da smo vsi poklicani, k medsebojni bratski ljubezni, ki temelji na Jezusu. To je spodbuda za nas same in privlačno za ostale.
Obnova stavb je težka,zahtevna...a vseeno lažja kot obnova občestva.
Priročniki , K izviru in podobno...
Vsebine so dobre in kaj, ko so večina izpadle kot same sebi namen.
Ja, starejši duhovniki... Kaj pa laiki? Se res morajo duhovniki ukvarjati z vsem mogočim v župniji, pastirstvo ,osnovno poslanstvo duhovnika pa trpi?
Vključenost laikov je vključenost družin, je vključenost občestva, je skupnostno dihanje, medsebojna ljubezen - zdravo seme in hkrati "zemlja" ki rodi sad- duhovništvo.
Preprosto.
Duhovščina, kdaj bomo začeli na novo?
Stajerska2021
Previsok cerkveni davek?
Sonatine
Zeli verjetno, Štajerska. Plus učinki sekularizacije, pohod neomarksizma ter LGBTžnj skozi "vse pore družbenega sistema", zlasti je uzurpirano šolstvo, ki je po mojem mbenju tudi pri nas eden glavnih virov težav. No, očitno uvajanje protestantskih praks v katoliško bogoslužje ter ustrojenost vendarle ne pomagajo, saj se z učinki upada vernikov spopadajo tudi protestanti. Osebno mi je žal, da je Sv. Oče prepovedal latinski obred. Verjamem, da bi samo zaradi tega ovreda marsikdo raje šel k maši. Pa to ne pomeni ze kar avtomatičnega vključevanja v posebne verske organizacije in združenja. Frančišku to prepoved hudo zamerjam, hkrati tudi njegovo ščitenje divjanja antikatoličana in antikristjana Joeja Bidena...
Rokc5
Sonatine: V Nemčiji že leta poteka ena reč, ki se ji po nemško reče Der Synodale Weg :) Po slovensko se temu reče sinodalna pot :) In trenutno v Cerkvi po vsem svetu poteka, opala, surprise, surprise, Sinoda o sinodalnosti. Hmmm, le OD KJE je to prišlo, oz. le KDO, bi želel v Vatikanu zlobirati ta veliki globalni 'push', ali pa kar uporabimo alternativni nemški izraz 'Putsch' :) Še več, le kaj bi lahko bilo narobe z načrtom, po katerem nemški škofje in kardinali, ki jim gori celotno ostrešje katoliške Cerkve v Nemčiji, zidovje Cerkvenih struktur se jim kruši, nemški liturgični standardi in notranjost cerkva pa se sesuvajo kot v časih Lutra, sedaj na celotno Cerkev, t.j. je vse ostale škofovske konference po Evropi, v Afriki, v Aziji, v južni in severni Ameriki, razširjajo svojo "sinodalnost" ?:) Številni pravijo, podobno kot Leslie Nielsen v znamenitem prizoru iz komedije Gola pištola "Nothing to see here, please disperse" (https://www.youtube.com/watch?v=aKnX5wci404), torej vse v redu, ko Nemci poleg svoje uspešno kurijo še globalno Cerkev, vse bo v redu. Zagotovo, nas Nemci lahko ogromno naučijo, morda se bo celotna Cerkev vrgla v "prenovo" z liturgičnim plesom (https://www.gloria.tv/post/8Hpne8oNgKTT1GAhVgRhrNgBS#55) ali pa morda z novimi glasbenimi "standardi" (https://www.ccwatershed.org/2019/03/13/offensive-music-germany-ash-wednesday-2019/). Nazadnje so govorili, da je v časih II. Vatikanskega koncila, Ren tekel v Tibero. In nemški teologi so takrat za sabo pustili kar nekaj razdejanja. Kar je sicer malce nepošteno do Nemcev, saj imajo zaslužnega papeža Benedikta XVI., ki bo nedvomno prištet med bodoče Cerkvene učitelje, pa tudi vrhunske katoliške filozofe kot je bil Dietrich von Hildebrand. A kaj ko so nam je nemški svet poleg velikega branilca dogme in vere, kardinala Ratzingerja, kasnejšega Benedikta XVI, dal tudi Hansa Künga (originalno Švicarja), enega največjih heretikov 20. stoletja s svojim Weltethosom oz. svetovnim etosom. In zdi se, da je na žalost današnja Cerkev na Nemškem bolj Küngova kot Benediktova. Morda bi bilo bolje, da bi namesto globalne sinodalnosti papež Frančišek Nemce malce spravil na trdna tla s kakšnim 'Ad limina' obiskom v Rimu. Nemci pa naj rajši ostanejo pri avtomobilih in strojegradnji, pri katolištvu pa bi bilo bolje, da se malce pokorijo in dajo prednost drugim. Morda Francozom :)
rasputin
Manjka kakšna analiza, zakaj ljudje zapuščajo krščanstvo. Ampak zdi se, da duhovščina niti noče vedeti, zakaj ljudje obračajo hrbet krščanstvu. Nojevska taktika, po kateri ničeš videti, kaj se dogaja, je morda prikladna na kratki rok, na daljši rok pa vodi v katastrofo. Krščanstvo ne bo ne prva na zadnja vera, ki je pristala na smetišču zgodovine. Vzroki so prejkone znotraj same cerkvene institucije.
Nekateri mislijo, da se to dogaja zaradi pedofilskih afer, kar gotovo prispeva k osipu vernikov, vendar temeljni razlog najbrž tiči drugje.
Če se človek sprehodi po knjigarnah, lahko vidi množico knjig, ki pišejo o duhovnosti. Očitno duhovnost zanima ljudi. Večina duhiovnih knjig se jih napaja iz t.i. indijske filozofije, to je prestarih verskih/duhovnih spisov, imenovanih Vede. Bore malo je duhovnih knjig, ki bi se napajale iz krščanskega nauka. Lahko bi rekli, da je indijska duhovna literatura postala tudi na Zahodu prevladujoča. Mogoče bi bilo dobro, če bi tudi krščanski duhovni misleci malce pokukali v indijsko duhovnost.
Jezusov nauk, če izvzamemo cerkvene dogme, ki najbrž nimajo veliko opraviti z izvirnim Jezusovim učenjem, ni v ničemer v nasprotju z indijsko duhovnostjo. Žal je Jezusov izvirni nauk bil kasneje popačen in prilagojen pragmatičnim potrebam Cerkve, ki je bila skozi dolga stoletja tako rekoč oblast. In oblast kvari, kar žal velja za vse ljudi, tudi cerkvene. Institucionalni krščanski nauk je postal neke vrste sholastika, verbalna telovadba brez duhovne vsebine, ki se ljudem preprosto upira, ker ne vidijo v njej globljega smisla - ker ga ni. Sterilnost in rigidnost v podajanju Jezusovega nauka utegne biti glavni razlog osipa krščanskih vernikov.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.