Obsodili najstarejšega nacista do zdaj
Nemško sodišče je Josefa Schütza obsodilo na petletno zaporno kazen. Schütz, star 101 leto je nekdanji paznik v nemškem taborišču Sachsenhausen in podčastnik SS, spoznan pa je za krivega pomoči pri umoru 3518 zapornikov med letoma 1942 in 1945.
Predsedujoči sodnemu senatu Udo Lechtermann je ob izreku sodbe povedal, da se je Schütz zavedal, da so v taborišču pobijali ujetnike ter ustrelili vse, ki so skušali zbežati, zato je vsak paznik aktivno sodeloval pri pobojih. Obtožnica vsebuje tudi usmrtitve z uporabo plina Ciklon B.
Gre za najstarejšega obsojenca za vojne zločine storjene v času holokavsta. Schütz vztraja pri nedolžnosti in zanika vedenje za dogajanje v taborišču ter ničesar ne obžaluje. Vprašanje ostaja, ali bo kazen zaradi šibkega zdravja v resnici prestajal.
Predsedujoči sodnemu senatu Udo Lechtermann je ob izreku sodbe povedal, da se je Schütz zavedal, da so v taborišču pobijali ujetnike ter ustrelili vse, ki so skušali zbežati, zato je vsak paznik aktivno sodeloval pri pobojih. Obtožnica vsebuje tudi usmrtitve z uporabo plina Ciklon B.
Gre za najstarejšega obsojenca za vojne zločine storjene v času holokavsta. Schütz vztraja pri nedolžnosti in zanika vedenje za dogajanje v taborišču ter ničesar ne obžaluje. Vprašanje ostaja, ali bo kazen zaradi šibkega zdravja v resnici prestajal.
Povezani članki
Zadnje objave
[Duhovna misel] Ali Jezus vihti meč?
28. 6. 2026 ob 6:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ko se zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Cveta Stepanjan: Srhljiva izkušnja mučenja
27. 6. 2026 ob 14:30
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Zakaj krčimo tisto, kar ohranja zdravje?
27. 6. 2026 ob 9:00
Ekskluzivno za naročnike
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
Kraševka
Sodišča v Nemčiji, so ZLOČINCE obsodili že kmalu po končani 2.s. vojni.
V Stalinovi Rusiji pa tega niso bili sposobni storiti.
Tudi v Titovi Jugoslaviji so se dogajali ZLOČINI nad civilisti in vojnimi ujetniki.
SLOVENSKA sodišča kot še prej Jugoslovanska, pa KOMUNISTIČNIH ZLOČINOV, tudi sedaj ne obsojajo.
ZZB pa temu pravi celo vrednote-NOB.
Tam, kjer se zločini štejejo med vrednote, ni pričakovati svetle bodočnosti.
Zgledujmo se po Nemčiji!
Vojni zločini ne zastarajo!
Peter Klepec
Tale bivsi SSovec je bil obsojen ker je bil prica zlocinom. Ok, tudi to je lahko zlocin, ce ne naredis nic. V SLO mora biti na tisoce takih, ki niso samo gledali. Kaj sele takih, ki so videli, vedeli, pa so se danes tiho. Najmanj slabo za vest, ce ne za kaj drugega.
Peter Klepec
Kot mnogo stvari v SLO, je ta zadeva tipicno medla in nekonsekventna. Nekdo z visokega polozaja se je opravicil za zlocine, tako malo mimogrede na eni slovesnosti. Obenem pa drzavno tozilstvo ni reagiralo na "zlocin" (ceprav menda ni vec nikogar v SLO, ki za tiste reci ne bi vedel). Ali se je torej nekdo opravicil za zlocin, ki to ni, ali pa je drzavno tozilstvo "zlocin" spustilo mimo? Ce gre za drugo opcijo, je drzavno tozilstvo zakrivilo grobo nepravilnost. Ce pa tisti poboji niso bili zlocin, je pa to tudi treba jasno in glasno povedati z visokih drzavnih polozajev. Namrec, narod mora vedeti ali naj ima slabo vest, ker je v njegovem imenu bilo potolcenih toliko ljudi, ali pa je bilo vse v redu in lahko mirno hodijo na morje. Pa se nekaj bi morali razcistiti: ce je bilo takrat vse v redu, ali je mogoce tako se sedaj? Za nekaj, kar se se ni in se bo mogoce spet zgodilo? Mocno bi sugeriral, da se pocisti zgodovino za seboj. Narod ne more spostovati samega sebe zaradi okostnjakov v omarah in tezko prezivi kot narod. Nemci kot narod ne bi preziveli, ce Auschwitza ne bi pocistili za seboj.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.