Nemčija se bo pridružila vojaški misiji v Bosni zaradi bojazni pred ruskim vmešavanjem
Zaradi poskusov Rusije, da bi destabilizirala Bosno in Hercegovino, bo Bundestag danes glasoval o ponovni vključitvi v vojaško misijo EU EUFOR Althea, vendar misiji trenutno grozi odvzem pravne podlage.
Nemčija se namerava po več kot desetih letih ponovno pridružiti misiji EU in v Bosno poslati do 50 vojakov. Nemško vlado trenutno skrbijo zlasti prizadevanja srbskega dela Bosne in Hercegovine, Republike Srbske, za odcepitev.
"Nemška stran želi vidno okrepiti EUFOR v luči prihajajočih volitev v Bosni in Hercegovini. Na splošno so namreč razmere v zadnjih mesecih že zelo negotove," je za EURACTIV povedal Andreas Wittkowsky, višji raziskovalec na Centru za mednarodne mirovne operacije v Berlinu.
Zaradi vojne v Ukrajini ter konfrontacije med Zahodom in Rusijo obstaja nevarnost, da bi Kremelj sedanje razmere izkoristil "kot katalizator za nadaljnjo destabilizacijo Bosne in Hercegovine", piše v nemškem predlogu.
Vendar pa je prihodnost misije EU trenutno negotova. Njen mandat mora Varnostni svet ZN podaljšati že novembra, kar bi Rusiji omogočilo veto na podaljšanje misije.
"Veto s strani Rusije je povsem mogoč in to je zagotovo nekaj, kar je treba vključiti v izračune," je poudaril Wittkowsky.
Nemčija se namerava po več kot desetih letih ponovno pridružiti misiji EU in v Bosno poslati do 50 vojakov. Nemško vlado trenutno skrbijo zlasti prizadevanja srbskega dela Bosne in Hercegovine, Republike Srbske, za odcepitev.
"Nemška stran želi vidno okrepiti EUFOR v luči prihajajočih volitev v Bosni in Hercegovini. Na splošno so namreč razmere v zadnjih mesecih že zelo negotove," je za EURACTIV povedal Andreas Wittkowsky, višji raziskovalec na Centru za mednarodne mirovne operacije v Berlinu.
Zaradi vojne v Ukrajini ter konfrontacije med Zahodom in Rusijo obstaja nevarnost, da bi Kremelj sedanje razmere izkoristil "kot katalizator za nadaljnjo destabilizacijo Bosne in Hercegovine", piše v nemškem predlogu.
Vendar pa je prihodnost misije EU trenutno negotova. Njen mandat mora Varnostni svet ZN podaljšati že novembra, kar bi Rusiji omogočilo veto na podaljšanje misije.
"Veto s strani Rusije je povsem mogoč in to je zagotovo nekaj, kar je treba vključiti v izračune," je poudaril Wittkowsky.
Povezani članki
Zadnje objave
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ko se zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Cveta Stepanjan: Srhljiva izkušnja mučenja
27. 6. 2026 ob 14:30
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Zakaj krčimo tisto, kar ohranja zdravje?
27. 6. 2026 ob 9:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
Stanislav Jesenovec, operativni zastavoslovec
Raje naj se vprašajo, zakaj so od 1988. leta naprej sprejemali na tisoče in tisoče Bošnjakov kot
begunce, dejansko pa migrante. Tam pa so le ti dosegli popolni razcvet in sedaj jih usmerjjo v vračanje v BiH z vsemi ogočimi prijemi. Očitno, tudi z vojaško zaščito. Dejansko pa je njihova FBiH prazna, Republika Srbska pa ježe prenapolnjena avtohtonih in pregnanih bosanskih Srbov iz FBiH, avtohtonih in v podarjene vile povrnjenih Bošnjakov ter očitno negotovih Hrvatov. Torej, Nemci naj varujejo sami sebe, omogočijo pa naj, da širša okolica in Evropa končno zvedo, kaj se dejansko dogaja v BIH. Vsak narod pa ima pravico imeti tudi zaščitnika. Slovenci ga nimamo, kljub preopevani Zdravljici in "vragom" v njej.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.