Žiga Turk, SiolNET: Ne vemo, da marsikaj vemo

Vid Sosič

Foto: Klemen Lajevec
V svoji kolumni na portalu SiolNET. Žiga Turk piše o zavednem in nezavednem znanju, ki je prenašalo iz generacije v generacijo tisočletja. Ljudje so živeli po intuiciji, ki je bila vodilo za upoštevanje tega, česar ne vemo, da vemo. Ker je slednje zahod, ki upošteva le to, kar ve, da ve, izgubil, je to začelo povzročati velike in zaskrbljujoče posledice, kot je uničenje družine, ki je kot osnovna celica skrbela, da je družba v kontinuiteti evolucijsko napredovala.

"Od razsvetljenstva naprej velja, da vemo samo tisto, kar znamo racionalno pojasniti. Od liberalnih revolucij naprej velja, da je dovoljeno vse, kar ni na prvo žogo očitno, da kakemu posamezniku škodi. Ko povežemo omejeno racionalnost in lažni liberalizem, pridemo do tega, da lahko prepovemo, odsvetujemo ali se zgražamo zgolj, če znamo racionalno pojasniti, zakaj. Sicer moramo biti tiho."
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki