Meteorološko društvo za načrtno zadrževanje vode v Sloveniji
Slovenija ima potenciale za zadrževanje vode, ki bi jih morali po mnenju Slovenskega meteorološkega društva bolje izkoristiti. "Da bi preprečili posledice nizkovodnih kot visokovodnih ekstremov, moramo pristopiti h gradnji večnamenskih zadrževalnikov," so pozvali družbo, gospodarstvo in oblast.
Padavin ima Slovenija dovolj, ni pa po njihovem dobro, da ta voda pretežno odteka proti Črnemu morju in Jadranu. Ker leži država pretežno v povirju rek, se večinoma srečuje s hudourniškimi poplavami, razen na kraških rekah ter Dravi in Muri, kjer lahko poplave trajajo več dni. V državi so vse pogostejše občasne in območno omejene suše, so nanizali.
Zato bi potrebovali zadrževalnike, pa tudi cevovode v bolj sušna območja. Kot so navedli, sta v Sloveniji velika naravna zadrževalnika le Blejsko in Bohinjsko jezero, površinska naravna zadrževalnika sta še sneg po hribih in namočena tla, podzemni pa so jame in razpoke v kraškem svetu ter podtalnica v rečnih naplavinah.
Med velikimi umetnimi zadrževalniki so našteli akumulacije in jezove v elektrarnah na Dravi, Savi in Soči. Navedli so tudi Gradiško jezero, katerega namen je zmanjšati poplavno ogroženost avtoceste Ljubljana-Maribor, in jezero Mola za uravnavanje vodostaja reke Reke v sušnih mesecih. "A na splošno je velikih zadrževalnikov premalo," so ocenili.
O problematiki gradnje zadrževalnikov in namakalnih sistemov smo pisali v tem prispevku.
Padavin ima Slovenija dovolj, ni pa po njihovem dobro, da ta voda pretežno odteka proti Črnemu morju in Jadranu. Ker leži država pretežno v povirju rek, se večinoma srečuje s hudourniškimi poplavami, razen na kraških rekah ter Dravi in Muri, kjer lahko poplave trajajo več dni. V državi so vse pogostejše občasne in območno omejene suše, so nanizali.
Zato bi potrebovali zadrževalnike, pa tudi cevovode v bolj sušna območja. Kot so navedli, sta v Sloveniji velika naravna zadrževalnika le Blejsko in Bohinjsko jezero, površinska naravna zadrževalnika sta še sneg po hribih in namočena tla, podzemni pa so jame in razpoke v kraškem svetu ter podtalnica v rečnih naplavinah.
Med velikimi umetnimi zadrževalniki so našteli akumulacije in jezove v elektrarnah na Dravi, Savi in Soči. Navedli so tudi Gradiško jezero, katerega namen je zmanjšati poplavno ogroženost avtoceste Ljubljana-Maribor, in jezero Mola za uravnavanje vodostaja reke Reke v sušnih mesecih. "A na splošno je velikih zadrževalnikov premalo," so ocenili.
O problematiki gradnje zadrževalnikov in namakalnih sistemov smo pisali v tem prispevku.
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
Kaj pa vem
Nekaj je bilo že objavljenega, kaj bi bilo mogoče storiti na reki Muri. Predlagam Eriki, ki baje da se vsega loti in nikogar ne špara in je enaka do vseh, da se loti teme o vodah, suši, namakanju...Zdaj je čas, da se začne urejati te zadeve, poleti, ko je že suša je zamujeno. In še nekaj je pomembno ! Golobu je treba iz rok izpuliti denar, preden ga razdeli stotinam variantam kluba pub - obup.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.