"Grob napad na zdravje Slovencev"

Uredništvo

Vir: pixabay
Strokovnjaki za prehrano niso zadovoljni. Premier Robert Golob je namreč ustanovil novo posvetovalno telo – strateški svet za prehrano, vanj pa ni vključil niti enega strokovnjaka z medicinske in biotehniške fakultete. Poleg tega naj bi bila med člani strateškega sveta polovica privržencev veganstva. Z obeh fakultet so zato predsedniku vlade poslali dopisa, v katerih opozarjajo na škodljivo sestavo strateškega sveta. Kritični so tudi v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, kjer svarijo pred demonizacijo slovenske živinoreje.

Nada Rotovnik Kozjek, predsednica RSK za klinično prehrano, pravi, da bi bilo dobro, da bi predsednik vlade upošteval priporočila stroke, ker s prehrano vplivamo na zdravje posameznika danes, jutri, v prihodnje: "Če ne narediš priporočil tako, da so narejena glede na potrebe posameznika, glede na njegove zdravstvene potrebe v prvi vrsti, potem začneš postopno kvariti zdravje. In še nekaj: zdravja s prehrano ne rešujemo na tak način, da potem ljudje jedo različne prehranske dodatke, dopolnila. In če gremo v katero koli skrajno prehransko varianto, potem se zelo hitro pojavi potreba po prehranskih dodatkih. Kot dodaja: "Vse skupaj ocenjujem kot grob napad na zdravje Slovencev. Prizadevati si moramo za to, da bomo okoljsko vzdržni, ampak moramo vedeti, kaj je to okoljsko vzdržno; in tega skupina, kjer so enako misleči ljudje, mejne kategorije prehranjevanja, nekako ne more kvalificirati."

Prof. dr. Samo Kreft, član strateškega sveta, po drugi strani zavrača bojazni, da bi v skupini nasilno omejevali, prepovedovali meso, saj da bodo le svetovali: "Naloge našega strateškega sveta bodo posodobitev prehranskih smernic, ki bodo sledile sodobnim zdravstvenim spoznanjem, ampak še bolj pomembno je, da bodo v skladu s podnebnimi zavezami in cilji trajnostnega razvoja."

O tej temi smo na Domovini sicer že obširneje pisali.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki