Govor dr. Aleša Mavra ob dnevu spomina na žrtve totalitarnih režimov: Nosilni steber totalitarizmov je laž
23. avgusta obeležujemo evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih sistemov. O včerajšnjem slavnostnem dogajanju, katerega vrhunec je bila žalna slovesnost na Kongresnem trgu, kjer je predsednik republike Borut Pahor k spomeniku žrtvam vseh vojn položil venec, si preberite na spletni strani Družine.
Družina objavlja v celoti tudi vse tri govore – predsednika republike, nadškofa Stanislava Zoreta in dr. Aleša Mavra. Nekaj izsekov iz slavnostnega govora dr. Aleša Mavra navajamo spodaj:
»Zdi se mi, da se nikoli, odkar obeležujemo 23. avgust kot dan spomina na žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov, gojenje tega spomina ni kazalo kot večja nujnost. Neizzvana brutalna ruska agresija na Ukrajino, ki traja že pol leta, je namreč lahko zrasla iz zemlje, obilno pognojene z omalovaževanjem spomina na žrtve totalitarizmov. Celo več, eden temeljnih kamnov neosovjetizma, ki je v zadnjih dveh desetletjih povsem obvladal najprej Belorusijo in za njo Rusijo, je ravno podoba zgodovine, v kateri mora biti vse podrejeno ohranjanju neomadeževane podobe storilcev množičnih zločinov.«
»Prvi, najpomembnejši in nosilni steber totalitarizmov je laž. Ta je njihov najgloblji temelj in zato hkrati njihova najšibkejša točka, paradoksno pa sočasno izhodišče njihove moči. Vsi totalitarizmi 20. stoletja in sodobni neosovjetizem si na zastave pišejo obrambo pravic ljudstva, a se vsi po vrsti iztekajo v oblast oligarhičnih klik, ki so pogosto ožje od tistih v tradicionalnih družbenih modelih.«
»Pri intelektualcih gre namreč za to, da se še teže od preprostih ljudi ločimo od iluzij, ki smo jih dolga leta ujčkali vsaj v mislih in besedah. Preproste ljudi sicer navduši in zaslepi navidezna veličina in učinkovitost totalitarnih družbenih modelov, ki zaradi že omenjene banalnosti svojih temeljev vsepovsod ubirajo bližnjice. Toda intelektualne iluzije so se v 20. in 21. stoletju izkazale za veliko trdovratnejše. […]. Ko gre za rusko agresijo na Ukrajino, ugotavljamo, da se kljub v veliki meri ustreznemu odzivu mnogi intelektualci spet ne znajo posloviti od preteklih iluzij. Zlasti privid Rusije kot prve dežele socializma, vsaj pri manjšini pa v zadnjih letih enako bloden privid iste Rusije kot domnevnega branika tradicionalnih vrednot, jim zastira pogled na laž v temelju sedanjega kremeljskega režima. Tako je tudi zato, ker je njegov predhodnik, sovjetski sistem, uspel v veliki meri uspešno prodati svoje videnje, v katerem so bili zaščite spomina deležni storilci in ne žrtve. Samo resnična osredotočenost pogleda nanje je lahko zdravilo za iluzijo.«
»Ker pa 23. avgustu, dnevu spomina nanje, sledi jutri 24. avgust, ko bo trpeča Ukrajina praznovala enaintrideset let svoje neodvisnosti, naj mi bo dovoljeno, da sklenem z besedami morda najbolj znanega sodobnega ukrajinskega pisatelja Jurija Andruhoviča: Pomlad prihaja in Ukrajina bo.«
Družina objavlja v celoti tudi vse tri govore – predsednika republike, nadškofa Stanislava Zoreta in dr. Aleša Mavra. Nekaj izsekov iz slavnostnega govora dr. Aleša Mavra navajamo spodaj:
»Zdi se mi, da se nikoli, odkar obeležujemo 23. avgust kot dan spomina na žrtve totalitarnih in avtoritarnih režimov, gojenje tega spomina ni kazalo kot večja nujnost. Neizzvana brutalna ruska agresija na Ukrajino, ki traja že pol leta, je namreč lahko zrasla iz zemlje, obilno pognojene z omalovaževanjem spomina na žrtve totalitarizmov. Celo več, eden temeljnih kamnov neosovjetizma, ki je v zadnjih dveh desetletjih povsem obvladal najprej Belorusijo in za njo Rusijo, je ravno podoba zgodovine, v kateri mora biti vse podrejeno ohranjanju neomadeževane podobe storilcev množičnih zločinov.«
»Prvi, najpomembnejši in nosilni steber totalitarizmov je laž. Ta je njihov najgloblji temelj in zato hkrati njihova najšibkejša točka, paradoksno pa sočasno izhodišče njihove moči. Vsi totalitarizmi 20. stoletja in sodobni neosovjetizem si na zastave pišejo obrambo pravic ljudstva, a se vsi po vrsti iztekajo v oblast oligarhičnih klik, ki so pogosto ožje od tistih v tradicionalnih družbenih modelih.«
»Pri intelektualcih gre namreč za to, da se še teže od preprostih ljudi ločimo od iluzij, ki smo jih dolga leta ujčkali vsaj v mislih in besedah. Preproste ljudi sicer navduši in zaslepi navidezna veličina in učinkovitost totalitarnih družbenih modelov, ki zaradi že omenjene banalnosti svojih temeljev vsepovsod ubirajo bližnjice. Toda intelektualne iluzije so se v 20. in 21. stoletju izkazale za veliko trdovratnejše. […]. Ko gre za rusko agresijo na Ukrajino, ugotavljamo, da se kljub v veliki meri ustreznemu odzivu mnogi intelektualci spet ne znajo posloviti od preteklih iluzij. Zlasti privid Rusije kot prve dežele socializma, vsaj pri manjšini pa v zadnjih letih enako bloden privid iste Rusije kot domnevnega branika tradicionalnih vrednot, jim zastira pogled na laž v temelju sedanjega kremeljskega režima. Tako je tudi zato, ker je njegov predhodnik, sovjetski sistem, uspel v veliki meri uspešno prodati svoje videnje, v katerem so bili zaščite spomina deležni storilci in ne žrtve. Samo resnična osredotočenost pogleda nanje je lahko zdravilo za iluzijo.«
»Ker pa 23. avgustu, dnevu spomina nanje, sledi jutri 24. avgust, ko bo trpeča Ukrajina praznovala enaintrideset let svoje neodvisnosti, naj mi bo dovoljeno, da sklenem z besedami morda najbolj znanega sodobnega ukrajinskega pisatelja Jurija Andruhoviča: Pomlad prihaja in Ukrajina bo.«
Povezani članki
Zadnje objave
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
41 komentarjev
rasputin
kajti res ne vem, kdo bi Evropo osvobodil izpod nacizma, če v boju proti temu zlu na pomoč ne bi priskočili Američani!
***
Američani so čakali, da se Rusi in Nemci pobijejo med sabo in da po možnosti Nemci porazijo Sovjetsko zvezo. izkrcanje na Normandiji so izvedli šele, ko je bilo jasno, da je Rdeča armada premagala nemško vojsko, zavzela številne države vzhodne Evrope in pretila, da zavzame tudi evropski Zahod. V bistvu so Američani posredovali proti zmagoviti Sovjetski zvezi, ne proti poraženi Nemčiji.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
HM, HM - "RASputin" - ZDAJ NISEM VEČ MNENJA, DA SI TI STAR 74 LET. Domnevam, da si eden od nad 80 - letnih žal slovenskih rusofilov, ki so bili letos pri t. i. RUSKI KAPELICI - točneje rečeno - pri CARSKO..RUSKI KAPELICI. ALI PA SI KAK KOLEGA OD TISTIH, LETOS TAM ZBRANIH POD Vršičem. Me nič ne zanima- kdo si. Vsekakor si star preko 80 let, le tako stari razmišljajo tako kot ti. ŠALA ALI SE TAKO KOT TI PIŠEŠ POGOVARJATE V DOMU ZA STARE ? Ali kje? konec ŠALE L.R. Janez KK
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
V Ukrajino pomoč v OROŽJU in v ostalem - HVALABOGU - POŠILJAJO IZ VSEGA SVETA.
VEČ INFORMACIJ
O VOJNI V UKRAJINI JE NA INTERNETU, POD: UKRAINA WAR.
Žal tvorno urejenega konca te vojne še ni videti konca.
K sreči seveda nadmočna Putin ruska vojska - ne napreduje v večjem obsegu.
Je pa VOJSKA NERUSOV-UKRAJINCEV - RAZŠIRILA NAPADE tudi na cilje V SAMI RUSIJI,
kjer Ukrajinci
napadajo razne VOJAŠKO POMEMBNE OBJEKTE IN KRAJE: celo npr. SOČI ob Črnem morju.
GB in ZDA viri poročajo oz. domnevajo, da je
Putin RUSKA VOJSKA - DOSLEJ IZGUBILA : CCA 80.000 VOJAKOV
in na TISOČE TANKOV IN DRUGIH VOZIL TER AVIONOV TER RAZNEGA OROŽJA.
DOMNEVNO Putin umika ladje IZ ČRNEGA MORJA - CCA POL - JE ŽE POTOPLJENIH. L.R. Janez KK
uros.samec
Morda bi lahko nekdo veleumu desnice gospodu Madisonu povedal, da tudi Američane niso nikamor klicali v teh 70 letih njihovih abotnih ekspedicij, da so večinoma šli na te ekspedicije zgolj iz dveh razlogov: ali da so lahko pobijali Ruse, ali pa da so lahko izvajali kontrolo nad resursi, energenti, trgovino z mamili, trgovino z orožjem, za kar so po potrebi ustvarjali konflikte, revolucije, puče, odstavljali so demokratično izvoljene predstavnike oblasti in nastavljali svoje. Pomembno je še dodati, da nikjer niso imeli uspeha, povsod so imeli kolosalne izgube, tudi njihove najsodobnejše tehnike, praktično vsi narodi, kjer so posredovali, so se obrnili proti njim. Začeli so kot nepomembna milica, ki so jo oborožili in izurili, končali so kot teroristična organizacija. Večinoma z njihovim faking orožjem.
Oprostite, toda to vaša hvala Amerike je res že ogabna. Dajte se krotiti.
Ta njihova sanjarija o lastni podobnosti z pax Roma je smešna. Nič in nihče več ne more biti kot stari Rim. Še najmanj pa Amerika. Amerika pride in samo vzame. Rim je prišel, osvojil in potem predal vse dobro kar so imeli. Nehajte že enkrat.
Nunc ubi Regulus aut ubi Romulus aut ubi Remus?
Stat ROMA pristina nomine, nomina nuda tenemus.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
ŠALA Ko odnehajo ZDA kot SVETOVNI POLICAJ, bo njihovo vlogo POLICAJA SVETA prevzel "UEOS.SAMMEC". On se na vse najbolje sppozna - po njega neskromnem mnenju o njem. Žal je "uros.samec" popoln ANONIMČEK, KI ZMERJA IN DELI NEPAMETNE NASVETE VSEM - IZ NEKEGA SKRITEGA BRLOGA - BOGVE OD KOD. Skratka -- nizko smo padli - "strahopetni skrivači" nam pridigajo o pogumu in " o pravični ureditvi sveta". konec ŠALE L.R. Janez KK
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Dodatek še ene - šale- ŠALA Skratka, ko bodo ZDA odnehale z njih nehvaležno vlogo - POLICAJA SVETA - bo za to vlogo daleč najbolj primeren človek - "uros.samec". Svet bo dobil prav smešnega POLICAJA SVETA: "UROS.SAMEC" - se bo namreč pred vsakim nepridipravom, nasilnikom itd. kar SKRIL, POBEGNIL BO V SVOJO MIŠJO LUKNJICO. Boječih in skrivajočih se POLICAJEV SVETA - se nam pa res ne manjka. konec ŠALE. L.R. Janez KK
Madison
Mogoče bi lahko nekdo nadutemu podporniku levičarske korupcije, gospodu Urošu Samcu, sporočil, naj bo dosleden in naj ne preklinja v angleščini, ker je to jezik ZDA. Če že mora preklinjati, naj raje preklinja v ruščini! Pa tudi to naj mu nekdo pove, da bi bilo načeloma pravilno, ko bi se v svojem preziru do Amerike odpovedal vsemu ameriškemu, s čimer v življenju operira. Lepo, da je Uroš svoj pogled v preteklost zamejil na 70 let, kajti res ne vem, kdo bi Evropo osvobodil izpod nacizma, če v boju proti temu zlu na pomoč ne bi priskočili Američani! Mimogrede naj nekdo pove Urošu še to, da je bila sama sreča, da so zavezniki skupaj z Američani, zaustavili in zavrnili staliniste v prodoru na evropsko ozemlje! Naj si v duhu poskuša predstavljati sodobno Evropo, kakšna bi bila, če bi jo po drugi vojni v celoti okupirali komunistični revolucionarji, naplojeni v SZ! Ne vem, kaj je hotel pesnik Uroš sporočiti s citatom patra Bernarda iz Clunyja v latinščini na koncu svojega sestavka. Naj nekdo vpraša Uroša še to.
uros.samec
Že sam vstop Amerike v drugo svetovno vojno je bolna farsa brez primerjave. Admiral Yamamoto je vojno napoved objavil pol ure pred napadom, poslal jo je na Japonsko veleposlaništvo v Washingtonu, kjer pa so jo Američani prestregli. Znano je, da se je že takrat ugibalo, da je Roosevelt za napad torej vedel pravočasno, a namenoma žrtvoval Pearl Harbor, ta bolno opevani mit Američanov, da je s tem pridobil pred javnostjo upravičen vstop v vojno, ki sicer nikoli ni Amerike ogrožala. Bila pa je seveda odlična, čudovita priložnost za vojno industrijo. Če se s tem še niste zadavili gospod Madison, dodam še tole malenkost. Amerika ni imela prav nobenega opravičljivega vzroka za to, da je odvrgla atomski bombi na Japonski mesti, ker je bila Japonska takrat že de facto na kolenih in bi se vdala tudi brez tega. To barbarsko, nehumano, pošastno potezo so storili zgolj zato, da vidijo kaj atomsko orožje lahko povzroči. Večjih krvnikov na tem planetu od Američanov ni nikoli bilo, osebno pa mi res dol visi, za njihovo vlogo v drugi svetovni vojni, zaradi tega niso do ničesar upravičeni kar se mene tiče. Btw, vam veličini desne politike naj nekdo razloži, da citat odlično, ekzaktno in eksplicitno opiše Ameriško politiko, ki misli, da lahko kopira stari Rim. Starega Rima ni več, kar pa kopira ta izrojena nacija je zgolj ekcesne momente moralnega razkroja, kolosalne korupcije, spletk, prevar in žrtvovanja ljudi. Doprinos svetu v vseh pogledih, starega Rima, pa Američani nikoli ne bodo dosegli.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
PRECEJ BOLJ RESNO in REALNO - KOT TO POČNE
"RASputin"
- V NJEGOVEM prorusko PRAVLJIČNEM IN RUSKO-PROPAGANDNEM PISANJU NEREALNOSTI
o Rusiji in o Ukrajini - je pa na naseljenost Rusov po vsej ex SZ - že treba gledati.
Sedanja naseljnost Rusov v Ukrajini, iz katere je večina RUSOV - ŽE ODŠLA, OSTAJAJO PA ŠE NA RUDNO BOGATIH PODROČJIH DONBASA IN LUGANSKA - nima nobene povezave z v času zelo oddaljeno t.i. Kijevsko RUSIJO, ki je zaradi vpadov Mongolov tudi RAZPADLA
SEDANJE STANJE POSELJENOSTI UKRAJINE z nerusi-Ukrajinci IN Z IZ UKRAJINE VSE BOLJ IZSELJUJOČIMI SE Rusi - se je razvilo v času carske Rusije in v SZ obdobju INDUSTRIALIZACIJE, RAZVOJA RUDARJENJA
ZLASTI SEDANJI NERUSI-UKRAJINCI - so potomci mnogoetnične populacije t.i. KOZAKOV, UKRAJINSKIH, ZAPOROŠKIH KOZAKOV, KI SO ZA KRAJŠA OBDOBJA IMELI TUDI SVOJO DRŽAVO - sicer pa so boli KOZAKI VOJAŠKI VAZALI - tako POLJSKO-LITOVSKEGA KRALJESTVA kot tudi RUSKEGA-MOSKVA CARSTVA.
Vendar so se KOZAKI KOT FEVDALNO SVOBODNI VOJŠČAK-KONJENIKI - OBČASNO BOJEVALI TUDI PROTI kraljestvu Poljske in Litve ter tudi proti RUSKIM CARJEM. Ukrajina je bila obmejno področje - obeh: Poljska-Litva unije in Moskve.
Šele po tesnejši povezavi KOZAKOV in MOSKVA-CARJEV je domnevno začrlo bivati v Ukrajini - več RUSOV.
VENDAR ŠTEVILO TEH Rusov v UKRAJINI ZAGOTOVO - NI BILO VELIKO : le VERSKI PPRAVOSLAVNI IN OBLASTNI PREDSTAVNIKI Moskve, kaki trgovci itd.
Domnevati je mogoče, da kaka večja, strnjena etnična skupnost RUSOV - v Ukrajini
- ni obstajala.
KOZAŠKA VOJAŠKA VLOGA JE S KONCEM 1.. SV. VOOJNE - ZAMRLA.
ZARADI PRENEHANJA KONJENIŠKEGA BOJEVANJA - SEVEDA.
TAKO JE MOGOČE DOMNEVATI, DA JE PRIŠLO DO VEČJEGA NASELJEVANJA Rusov V UKRAJINO ŠELE po - zloglasnem genocidnem HOLODOMOR - POBOJU NERUSOV- UKRAJINCEV S STRANI SZ Stallin Rusov - MED OBEMA VOJNAMA.
Mogoče je torej domnevati, da se je večina RUSOV v UKTAJINO, V DONBAS in v LUGANSK - naselila oz. je biila državno-političn naseljena - med obema vojnama in po 2. svetovni vojni.
Zaradi rudarjenja in industrializacije TER POLITIČNEGA POSTAVLJANJA rusov - DOMNEVNO- NA OBLASTNO-UPRAVNE POLOŽAJE, V ŠOLSTVO UKRAJINE itd. - seveda.
TOREJ: Rusi v Ukrajini, v Donbasu itd. - NIKAKOR NISO KAKŠNA ZELO STARA AVTOHTONA ETNIČNA SKUPNOST.
Če ima "rasPUTIN" KAKE PODATKE O KRAJIH V UKRAJINI, KJER že stoletja - živijo - etnični Rusi - naj jih - KAR NAPIŠE.
L.r.
vztrajnik Odbora 2014,Janez Kepic-Kern, 70 let, ex OK knjižničar v LJ, nečlan strank in neformalnih združenj, nenaročen, od nikogar plačan – osebni zapis, nealkoholik sem, nekaznovan.
Ne odgovarjam na “reply” zapise na tem portalu pišočih ANONIMNIH domnevno ex KP, ZK SD itd. piscev IN VULGARNIH polit PROVOKATORJEV, KI JIH TUDI NE VIDIM OZ. JIH NE BEREM, KER JIH IMAM POD “BLOKADO” – Njih ex KP, ZK, SD, AKE-NELEVICA, PROPUTIN ITD. polit packarijje – naj lepijo kar na portale “MLADINE”, SD, Levica”, “Svoboda”, MMC RTVSLO, NECENZURIRANO itd, ČE JIM BODO DOVOLILI
rasputin
Z nobenimi tvojimi "domevnimi" spekulacijami ne moreš več zanikati dejstva, da si patološki rusofob, ki podpiraš etnocid in genocid nad ruskim prebivalstvom v Ukrajini, kar je izraz popolne fašistoidne - totalitarne - miselnosti, ki se ne ozira na narodne in človekove pravice ukrajinskih Rusov v imenu za lase povečenih "zgodovinskih" razlogov. Popolnoma vseeno je, kdaj in kako so Rusi prišli v Ukrajino, zdaj so tam in samo bolan um lahko misli, da nimajo pravice bivati na zemlji, na kateri so se rodili.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Veliko RUSOV - SE NI RODILO V UKRAJINI IN V DONBASU. Samo na delo so bili poslani tja: delavci - na začasnem delu v tujini. povečini s slabim, z nespoštljivim, izkoriščevalskim itd. odnosom do avtohtonih nerusov-Ukrajincev. Po tvoje: KAR SO RUSI OBILNO SEJALI - BRUTALNOST, NADUTOST, POLIT-MORILNOST ITD. ZDAJ - ŽANJEJO. Jaz osebno se Rusov prav nič ne bojim, samo - razen kakih častnih Rusinj - mi niso simpatični. L.r.. Janez KK p.s. medvedi pač niso prikupna bitja.
rasputin
Veliko RUSOV – SE NI RODILO V UKRAJINI IN V DONBASU. Samo na delo so bili poslani tja: delavci – na začasnem delu v tujini. *** Kje pobiraš ti tvoje pravljice?! Navedi kakšne vire za zanje, sicer gre za fantazije, ki si jih sproti izmišljaš v svoji bolestni rusofobiji.
Kaj pa vem
Menim, da je želja Rusije obvladovanje Črnega morja in se približati še Atlantiku prek Sredozemlja. Domoljubje, zaščita svojih ljudi, tudi v tej vojni ni prioriteta. Rusija zna svoje ljudstvo pripraviti na žrtvovanje.
Peter Klepec
Re:...Rusija zna svoje ljudstvo pripraviti na žrtvovanje... Ne ravno tako. Rusija enostavno zrtvuje svoje in druge ljudi, ne da bi jih pripravila ali vprasala. Tisti na fronti, ki umirajo, se niti priblizno ne zrtvujejo. So zrtvovani.
Peter Klepec
Za obvladovanje morja rabis ladje in to ne vojaske. Ce si prijazen se lahko vozis po vseh morjih.
rasputin
Američani svoje profesionalne vojake vsaj plačajo, preden jih pošljejo v smrt, kajne Peter?
rasputin
To velja za vse, razen za Američane, ki so vozijo z letalonosilkami in topnjačami po vseh morjih sveta.
rasputin
Nosilni steber totalitarizmov je laž
Neizzvana brutalna ruska agresija na Ukrajino,
****
Tudi to, da je bil ruski napad neizzvan, je laž. Državni udar, ki ga je izvedla Amerika leta 2014 s pomočjo ukrajinskih neonacistov, je agresija v tuji državi, s katero je bila odpravljena demokratično izvoljena oblast, namesto nje pa je Amerika postavila svojo marionetno vlado. Ta je po ameriških napotkih sprožila državljansko vojno na etnični podlagi, ki je po osmih letih prerasla v vojno med državama.
Rusija je 8 let zaman pričakovala, da bo Ukrajina pristopila k uresničevanju sporazumov iz Minska, po katerih bi Donbas ostal v okviru Ukrajine, dobil pa bi visoko stopnjo avtonomije. Toda Kijev je to zavrnil in je Donbas 8 let obstreljeval s topovi, kar je slednjič dvignilo pokrov in privedlo do današnje vojne.
Resnica bo prišla na dan oziroma je že tu - za tiste, ki jo hočejo videti. Za oportuniste in konformiste, ki vedno sledijo drugim oziroma zapovedani politično korektni uradni propagandi, je resnica še vedno skrita. Tudi pred njihovo vestjo?
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Predvsem je RESNICA - ODSOTNA - V TVOJEM ZAPISU. A zdaj te nimam več za 74 let starega. temveč za enega od tistih nad 80 let ex KP, ZK SISTEMMČIKOV, KI SE JIH JE VIDELO LETOS PRI RUSKI oz. pri CASKO RUSKI KAPELI. ČE TI "rasPUTIN" že nisi eden od njih si pa domnevam vsaj iz kroga teh - res že popolnoma politično - že čisto "zastarelih ljudi". ZA RUSE IZ UKRAJINE PA UKRAJINE PA UKRAJINA NIKAKOR NI "EDINA" DOOMOVINA. RUSIJA JE VELIKA, STOLETJA V UKRAJINI ŽIVEČIH RUSKIH DRUŽIN PA ZDAJ ZAGOTOVO - NI. SPLOH PA NI PROBEM V NESPOŠTOVANJU RAZNIH POLIT NE-DOGOVOROOV - pač pa v nespoštovanju Rusov do nerusov Ukrajincev, ki pa v Ukrajini dejansko so avtohtoni in domovinski. Odvadi se potvarjanja dejstev. Navedi kraje in družine Rusov v Ukrajini, ki tam živijo že stoletja. RUSI SO DOMVINSKI LE V MOSKVI , V ZGORNJEM IN SREDNJEM POREČJU VOLGE, VSEPOVSOD DRUGOD SO PA - "BREZDOMOVINCI". DRŽAVA JIH SELI KAMOR SE JI ZAZDI - NA SAHALIN ITD. L.R. JANEZ KK
Andrej Kaligarič
obrambni minister Šojgu kot tudi sam Putin ob več priložnostih ter številni in drugi iz njunega kroga so odkrito govorili o imperialističnih, ekspanzionističnh ambicijah Rusije. O obnovitvi nekakšne različice Sovjetske zveze. O podcenjujočem odnosu do Ukrajine in Ukrajincev, ki jim odrekajo ne samo državnost pač pa tudi kulturo, pravico do obstoja kot narod. V zvezi s tem je znano tudi vedenje ruskih oblasti na ukrajinskih okupiranih ozemljih, saj politike prisilne asimilacije niti ne skrivajo. V tem kontekstu postane očitno da so vse ostalo samo prikladni izgovori in dezinformacije. Razumem zakaj Putinov režim glede tega dela kar dela. Je pričakovano in po svoje povsem logično. Tudi Hitler je lahko opravičeval napad na Češkoslovaško, Poljsko, Jugoslavijo med drugim tudi s krivicami, ki so se v teh državah dogajale nemški skupnosti. Ne morem razumeti pa zakaj nekateri ljudje pri nas še vedno vztrajno širijo to rusko propagando.
rasputin
Tvoje naci-faši-komunistične socialno-inženirske ideje, po katerih podpiraš genocid in exodus ruske manjšine iz Ukrajine, so odvratne. Dokler človek površno bere tvoje litanije, se lahko samo pomilovalno nasmehne, ko pa vidi, na kaj apeliraš v svojih zapisih polnih sovraštva, človeka mine smeh, ker tvoja genocidna stališča niso smešna. To je totalitarna forma mentis, ki je vredna zgolj prezira.
Peter Klepec
A veste, da je 1939 Poljska napadla Nemcijo? Tako so rekli takrat. Ne vsi, nekateri pa.
Madison
rasPutin, glede na vaše upravičevanje talibanskih pokolov zajetih pripadnikov afganistanske vladne vojske in policije z arbitrarnim očitkom, da so slednji "izdajalci afganistanskega ljudstva", ste se postavili na popolnima enako stališče kot talibanski skrajneži in ste zadnji, ki bi se lahko kakorkoli moralno postavljal nad sokomentatorje. Vaša mentaliteta je enaka mentaliteti tistih, ki z "naravnim pravom" opravičujejo povojne poboje, češ da so bili vsi pomorjeni izdajalci naroda.
rasputin
Mad-ison, podtikaš svoje laži. Nikoli nisem upravičeval nobenih pokolov s strani nikogar. Glede afganistanske vojske sem napisal, da niso imeli motivacije za boj celo kljub temu, da jih je kot izdajalce verjetno čakala smrt ali taborišče. Samo bolan um lahko naredi zaključek, kot si ga ti naredil. Sramuj se, če premoreš sram.
rasputin
obrambni minister Šojgu kot tudi sam Putin ob več priložnostih ter številni in drugi iz njunega kroga so odkrito govorili o imperialističnih, ekspanzionističnh ambicijah Rusije. *** Lahko navedeš kak vir? Kolikor je meni znano, je Putin dejal, da je bil razpad Sovjetske zveze največja katastrofa 20. stoletja, nič pa ni rekel, da bi jo bilo treba obnoviti. In tudi če bi kdo klobalsal takšne neumnosti, Rusija je ekonomski in vojaški palček v primerjavi z Zahodom in samo popoln nevednež lahko naseda tovrstni propagandi. Rusija nima najmanjših možnosti, da bi obnovila nekdanjo Sovjetsko zvezo. To so pravljice, ki še za otroke niso, temveč za popolne bedake.
rasputin
Še malo in bodo nekateri rekli, da je Rusija naredila državni udar v Mehiki ali morda v Teksau, osnovala v Južni Ameriki sovražen pakt do ZDA, postavila v bližini ameriških meja več vojaških baz, instalirala jedrske rakete in sprovocirala vojno med Ameriko in Mehiko. V Svetukigani je vse res, anede Klepčev Peter?
Peter Klepec
Zakaj? Za denar!
Madison
"...sem napisal, da niso imeli motivacije za boj celo kljub temu, da jih je kot izdajalce verjetno čakala smrt ali taborišče." ****** Ne jaz, rasPutin, vi ste tisti, ki laže. Vaša sporna izjava se glasi dobesedno tako: "Sami pri sebi so se morda počutili izdajalci afganistanskega ljudstva, kar so tudi bili, ne glede na to, kakšni so talibani." Torej niste napisali, da jih je kot izdajalce verjetno čakala smrt ali taborišče, napisali ste, da so se sami morda počutili kot izdajalci in takoj zatem zatrdili, da so izdajalci tudi bili, ne glede na to, kakšni so talibani! Nenazadnje tudi v zgornjem komentarju zopet samovoljno in arbitrarno pišete o afganistanski vojski kot o izdajalcih! Kdo mislite, da ste, ko si jemljete oblast soditi, kdo je izdajalec ljudstva in kdo ni?!? Da ne premorete sramu, dokazujete vsakič, ko širite putinistične laži in opravičujete putinistično agresijo nad suvereno evropsko državo Ukrajino.
rasputin
Mad-ison, zamisli si podoben položaj pri nas. Napadla bi nas neka tuja država in vzpostavila svojo marionetno oblast, ki bi nanovačila svojo vojsko. Večina ljudstva bi bila proti tej oblasti. Okupator bi odšel, kvizlinška oblast bi se razrušila, ker se vojska domačih plačancev ne bi hotela boriti proti lastnemu ljudstvu, ker bi se čutili izdajalci le-tega in bi se sprijaznili tudi s posledicami svoje vdaje, to je s kaznijo, ki bi lahko bila tudi smrtna. To je bil položaj v Afganistanu. Podlo lažeš, da sem kdaj podpiral represalije nad afganistanskimi vojaki, ki so se praktično vdali talibanom. Morda si ti človek, ki podpiraš masakre in sodiš po sebi, jaz vsekakor nisem in mi je žal za vsako človeško bitje, ki umre v katerikoli vojni, na katerikoli strani.
rasputin
Peter Klepec, a si ti morda plačan od koga? Sodiš po sebi??
rasputin
Da ne premorete sramu, dokazujete vsakič, ko širite putinistične laži in opravičujete putinistično agresijo nad suvereno evropsko državo Ukrajino. *** Navedi te moje "putinistične laži", človek brez sramu, klevetač in lažnivec, da se kar kadi iz tvojih norih komentarjev, ki so na ravni slavnega Janeza KK. Prvi agresor na suvereno Ukrajino je bila Amerika, ki je izvedla državni udar v Ukrajini in postavila svoj marionetni režim prek katerega je Ukrajina izgubila suverenost in postala ameriška kolonija, ki je dobila nalogo, da stre Rusijo. Rusija se je odzvala po osmih letih državljanske vojne v Ukrajini, to je po osmih letih etnocida in genocida nad rusko manjšino . Ne premoreš intelektualnega poštenja in enostavno ignoriraš ključna dejstva te izzvane vojne. Klevetaš in lažeš, ker pač nimaš argumentov zoper moje "putinistične laži", ki so na tvojo žalost neizpodbitna dejstva.
rasputin
Mad-ison, da si notoričen lažnivec, se vidi tudi po tem, ko citiraš moj komentar tako, da izpustiš tisto, kar ti ni všeč in trdiš, da tega v komentarju nisem zapisal. Tu je popoln citat: "Nič ne pomaga najmoderneše orožje, če vojska nima visoke motivacije in borbene morale. Zakaj točno afganistanske vojska ni bila pripravljena se boriti zaoper Talibane, sam ne vem. Sploh, ker so vojaki vedeli, da jih čaka z veliko verjetnost smrt zaradi izdaje ali ponižujoč položaj v kakšnem taborišču. Morda so nosili ameriške uniforme in imeli ameriško orožje, toda njihovo srce je bilo afganistansko. Sami pri sebi so se morda počutili izdajalci afganistanskega ljudstva, kar so tudi bili, ne glede na to, kakšni so talibani." Američani so okupirali Afganistan, njihovi domači sodelavci pa so bili kvizlingi - izdajalci, če je to tebi všeč ali pa ne.
Madison
rasPutin, vaši konteksti so itak zmeraj spisani tako, da strežejo vaši proputinistični, protiameriški in protievropski agendi. Bralci vaših komentarjev to že dolgo vemo. Po novem pa nam sporočate, da ne podpirate samo putinistov, temveč tudi talibanske islamske skrajneže! Ok. Recimo, da se greva vašo igrico po vaših pravilih, ko trdite, da so pripadniki afganistanskih vladnih oboroženih sil, torej vojske in policije, vsi po vrsti izdajalci. Recimo, da so res izdajalci zato, ker je bila ameriška vojska okupator, regularna afganistanska vojska pa kvizlingi. Potem ko sva razmere v Afganistanu ocenila po vaše, se ozriva še v Sirijo. Tam je ruska vojska vojaški okupator, ki ga sirsko ljudstvo ne mara. Rusov se ljudstvo boji, ker ti nanj mečejo bombe, Bašarja pa ne mara, ker je Ruse priklical v državo. To pomeni, da je prvi izdajalec sirskega ljudstva predsednik države, za njim pa so izdajalci vsi njegovi adjutanti, do zadnjega sirskega vojačka. In ne samo to, da so izdajalci sirskega naroda temveč podpirajo tudi putinistično agresijo v Ukrajini. Great! Svet je res lepo urejen, zahvaljujoč vašim miroljubnim političnim idolom! https://www.reuters.com/world/middle-east/syrian-president-assad-backs-putin-ukraine-syrian-presidency-2022-02-25/
Madison
To so povedali Sirijci, ki niso Bašarjevi podporniki https://www.aljazeera.com/amp/news/2022/3/5/syrians-recount-horror-under-russian-air-attacks
rasputin
Mad-ison, si kot utopljajoči, ki se grabi za bilke v upanju, da bo ostal na gladini. Podtikaš svoje grde misli meni in polemiziraš v bistvu sam s sabo. Moji komentarji so pro-evropski in pro-zahodni. Proti-ameriška in proti-evropska je škodljiva militaristična politika, ki jo vodijo Biden, Stoltenberg in Leyenova in nas pehajo v pogubo. Zakaj misliš, da so položnice vsak mesec višje in se vse draži? Zaradi nore zahodne politike, ki je ne vodi zdrava pamet, temveč pohlep obskurnih lobijev, v prvi vrsti orožarskega. Da podpiram talibanske islamske skrajneže je spet tvoje podtikanje. V Siriji je ruska vojska posredovala na prošnjo legalnega predsednika Bašarja, ki ga skuša Zahod, predvsem Amerika, že več let ilegalno zrušiti prek sproženja državljanske vojne in prek podpiranja številnih terorističnih skupin, proti katerim naj bi se Zahod kao boril. Biden je prav zdaj ukazal bombardiranje "sirskega ljudstva". Kaj sploh Amerika počne v Siriji, kamor je nihče ni povabil?! Za razliko od tebe, nimam nobenih političnih idolov. Razmišljam s svojo glavo, če je tebi všeč ali pa ne.
Madison
Seveda, tudi to že vemo, rasPutin, da so bili, po vašem prepričanju, vsi diktatorji, od ukrajinskega diktatorja Janukoviča, prek sirskega diktatorja Bašarja al Asada in še katerega vmes, vse do ruskega diktatorja Putina, legalno in legitimno izvoljeni! Da ti oblastniki niso demokrati, temveč diktatorji, ki se grobo izživljajo nad sodržavljani ter lastno ljudstvo zlorabljajo za realizacijo svojih podlih načrtov, za vas ni problem in vas to niti najmanj ne moti. Tudi Hitler je bil legalno in legitimno imenovan na položaj kanclerja, nato pa je si je uzurpiral vso oblast v Nemčiji. Drugače kot Hitler, Lenin, Stalin in Tito niso legalno in legitimno prišli na oblast, temveč so to dosegli z množičnimi pokoli svojih političnih nasprotnikov in z "revolucionarnim pravom". Če bi bili še živi, bi Hitler, Lenin, Stalin, Tito in podobni mrtvi diktatorji, če ne prej, pa zagotovo ob putinistični agresiji na Ukrajino, vsi po vrsti trepljali Putina po ramenih, češ kako odlično opravlja svoj diktatorski "poklic".
rasputin
Mad-ison, laž je nesmrtna duša komunizma, pravijo. In nacizma in fašizma in vseh totalitarizmov. Glede na to, kako ti lažeš, si očitno pravi material za totalitarizem. Pri naštevanju "diktatorjev", ki so bili legalno izvoljeni, si pozabil na Zelenskega, ki je zares pravi diktator, saj je prepovedal opozicijske stranke in opozicijske medije. Pozabil si tudi na Bidena, ki je ukradel volitve Trumpu s pomočjo globoke države, in je predsednik samo po nazivu, saj je dejansko lutka globoke države, ki ga krmili po mili volji. Kogar ne motijo diktatorji si očitno kar ti sam. Tudi Zelenski je bil legalno imenovan na položaj predsednika, če tudi legitimno bi se dalo razpravljati, nato pa je si je uzurpiral vso oblast v Ukrajini. Diktatorji, ki jih omenjaš, bi trepljali po ramenu tudi Zelenskega in Tudi Bidena.
rasputin
Kje bi jaz raje živel, nima nobene zveze s tem, kaj je in kaj ni res v zvezi z dogajanjem v Ukrajini. Kar zadeva cenzure interneta, si jaz še do nekaj let nazaj nisem predstavljal, da bo Zahod izvajal množično cenzuro interneta, kar se zdaj dogaja. Ob cenzuri pa je prisotno tudi praktično medijsko enoumje, ki po rezultatu ni zelo drugačno od totalitarnih držav. Zahod je nekakšna kriptodiktatura obskurne zakulisne elite. Je pač nadgradnja nekdanjihn evropskih totalitarnih režimov.
Madison
"Kje bi jaz raje živel, nima nobene zveze s tem, kaj je in kaj ni res v zvezi z dogajanjem v Ukrajini." ********* rasPutin, ni tako enostavno, kot si zamišljate. Pa še kakšno zvezo ima dejstvo, kje živite in vaš odgovor (ki ste se mu izognili!), kje bi raje živeli, če bi bili postavljeni pred dilemo, z vsebino vaših pisarij. Prav zato, ker je to, kje živimo, neposredno povezano s svobodo govora (ki nam jo v Sloveniji zagotavlja Ustava!), nočete niti nakazati, ali bi raje živeli v svobodi demokratičnih ZDA ali pod trdo roko Putinovega diktatorskega režima v Rusiji - saj bi s svojim iskrenim odgovorom definitivno pljunili na lastno proputinistično agendo, ki jo že mesece zastopate in širite na Domovini! Na tukajšnjem forumu namreč navdušeno razkladate lastne umotvore, včasih tudi dobesedno prepisujete laži od ruskih in proruskih propagandistov, ki že več kot desetletje, na medmrežju in po drugih kanalih, širijo lažno propagando o ZDA, o Ukrajini in o EU - da bi krivdo za ekspanzionizem in agresivnost putinističnega režima zvrnili na Zahod (na Ukrajino, EU, ZDA,...) Zgoraj lažete o ZDA in Ukrajini kot o diktaturah, zavedajoč se, da živite v svobodni evropski državi in demokraciji, kjer lahko pisarite lažnive "svaštarije" brez posledic, ne da bi vam zaradi verbalnega delikta grozil zapor kot v putinistični Rusiji! Marsikaj v svojih komentarjih ste prepisali od ameriških apologetov Putinovega režima in lažnih upravičevalcev putinističnega ekspanzionizma, kar pomeni, da tako v ZDA kot v Evropi Putinovi zagovorniki lahko svobodno govoričite in pisarite "svaštarije" v Putinov bran ter si izmišljate najrazličnejše neutemeljene izgovore in opravičila za putinistično agresijo nad suvereno evropsko državo Ukrajino. Drži sicer, da vas zaradi tovrstnega, do njegovega nasilnega diktatorskega režima skrajno prizanesljivega pisanja, če bi živeli v Rusiji, Putin bržkone ne bi preganjal. Toda prej ali slej bi se vam nekje nekaj zareklo, da bi izgovorili ali napisali kaj takega, kar putinističnemu režimu ne bi bilo po volji. Potem bi bilo hitro konec vašega proputinističnega navdušenja. Zapomnite si že enkrat da je bila Ukrajina napadena s strani putinistične Rusije brez povoda! Pustimo vnemar to, kar so si putinisti izmislili kot pretvezo za invazijo - tudi Hitler je sam insceniral povod za napad na Poljsko. Putin pa je do poslednjega trenutka celemu svetu lagal, ko je zagotavljal, da Ukrajine ne bo napadel. Ukrajina se je pod prisilo znašla v vseobsežni, okupacijski vojni. Med okupacijo in vojno v nobeni državi ne morejo in ne smejo, niti slučajno, niti pod razno, veljati enaka demokratična pravila, kot bi veljala sicer. Zato so vaše obtožbe, ki jih vztrajno izrekate o predsedniku Zelenskem, ker je ta bil prisiljen sprejeti do neke mere restriktivno zakonodajo ter sprejeti določene varnostne ukrepe, da bi ubranil suvereno državo Ukrajino pred ruskimi agresorskimi kolaboranti znotraj države, nepoštene in krivične do Zelenskega!
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Ja, izjemno dober, vse bistveno pojasnjujooč govor dr. Mavra, hvala mu zanj Zdaj Putin Rusija že 6 mesecev uničuje Ukrajino in pobija njene prebivalce, ki jim je Ukrajina edina domovina. L.r. Janez KK
rasputin
Še prej so Ukrajinci 8 let pobijali pripadnike ruske manjšine, ki jim je Ukrajina tudi edina domovina. Kar seješ, to žanješ. Kdor z mečem pokončuje, bo z mečem pokončan.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.