Arena, RTV SLO: Dvoživke, kapitalisti, politika
V včerajšnji oddaji Arena je med drugim gostoval tudi specialist kardiologije in intenzivne medicine prof. dr. Marko Noč. Med drugim je bilo govora tudi o t. i. "dvoživkah".
Dr. Noč je poudaril, da se pogosto smatra, da so bolniki v Kliničnem centru obravnavani brezplačno oziroma storitev plača zavarovalnica, koncesionarjem pa, kot da se za enako storitev nosi denar v torbah, kar pa seveda ne drži. Po mnenju dr. Noča bi bil za državo najhitrejši in najcenejši način razširitve mreže javnega zdravstva, da vključi vse kapacitete – kar pomeni tudi zasebnike, ki bi jih bilo treba vključiti v sistem koncesij, da za svojo storitev dobijo plačilo od zavarovalnice.
Seveda se ob vseh teh dejstvih poraja vprašanje, zakaj se država ne loti reševanja zdravstvenega sistema na prej opisan način in zakaj so koncesionarji tako nedobrodošli v sistemu javnega zdravstva. Sklepali bi lahko, da so v ozadju interesi, da se 4,7 milijard evrov potroši v državnih zavodih, kjer se zadeve lahko kontrolira prek javnih razpisov, preplačanih novogradenj in preplačanih servisov ter adaptacij.
Oddajo si lahko ogledate na tej povezavi.
Dr. Noč je poudaril, da se pogosto smatra, da so bolniki v Kliničnem centru obravnavani brezplačno oziroma storitev plača zavarovalnica, koncesionarjem pa, kot da se za enako storitev nosi denar v torbah, kar pa seveda ne drži. Po mnenju dr. Noča bi bil za državo najhitrejši in najcenejši način razširitve mreže javnega zdravstva, da vključi vse kapacitete – kar pomeni tudi zasebnike, ki bi jih bilo treba vključiti v sistem koncesij, da za svojo storitev dobijo plačilo od zavarovalnice.
Seveda se ob vseh teh dejstvih poraja vprašanje, zakaj se država ne loti reševanja zdravstvenega sistema na prej opisan način in zakaj so koncesionarji tako nedobrodošli v sistemu javnega zdravstva. Sklepali bi lahko, da so v ozadju interesi, da se 4,7 milijard evrov potroši v državnih zavodih, kjer se zadeve lahko kontrolira prek javnih razpisov, preplačanih novogradenj in preplačanih servisov ter adaptacij.
Oddajo si lahko ogledate na tej povezavi.
Povezani članki
Zadnje objave
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Elektrika v hlevu ubila devet krav
24. 6. 2026 ob 9:13
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
4 komentarjev
Kaj pa vem
Ugotovitev zdravnika v oddaji Faktor : ustanova je imela težave z izpolnjevanjem planiranega dela, ker je ; oh ti strela grda - premalo ljudi zadela kap. Goloba in njegova pribočnika, Meiro in Luka sprašujem, kaj storiti, da bi več ljudi zadela kap in bi bolnišnica tako lahko izpolnila plan.
rasputin
Saj delajo na tem. Višajo davke in sploh vodijo državo na način, da te kap.
rasputin
Po mnenju dr. Noča bi bil za državo bi bil najhitrejši in najcenejši način razširitve mreže javnega zdravstva, da vključi vse kapacitete – kar pomeni tudi zasebnike, ki bi jih bilo treba vključiti v sistem koncesij, da za svojo storitev dobijo plačilo od zavarovalnice.
***
Kakšen neroden in netočen stavek. Koncesionarji že zdaj dobijo storitev plačano od ZZZS, razen če je pacient samoplačnik. Kar bi bilo treba spremeniti je to, da bi v bistvu vsi zasebni zdravniki oziroma zasebni zavodi imeli koncesijo, se pravi, da bi se vsak zavarovanec pri ZZZS lahko zdravil pri vseh zasebnikih, ZZZS pa bi to plačal.
To bi moralo veljati tudi za zobozdravnike, pri čemer bi morda kazalo javno zobozdravstvo sploh ukiniti. Kvaliteta javnega zobozdravstva je izjemno nizka, čakalne dobe pa nemogoče dolge.
Andrej Muren
Drži, v javnem zobozdravstvu so ostali samo še nesposobni zobozdravniki. Rešitev je v tem, da lahko vsak zdravnik postane koncesionar in dobi svoje storitve plačane po ceniku, ki velja za zdravstvene domove.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.