Pred stavko zdravnikov še stavka Jenullovih pacientov
Dan pred stavko zdravnikov, ki jo organizira sindikat Fides, bo potekala stavka pacientov v izvedbi civilne iniciative Glas ljudstva. Gre za isto nevladno organizacijo, ki je na primer pred volitvami v državni zbor (predvsem levim) strankam podala zahteve, ki naj bi jih te izpolnile.
Med drugim so v iniciativi napovedali, da bodo zahtevali dostop do izbranega zdravnika za vse, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ukinitev odtekanja javnega denarja k zasebnikom, ukinitev dvojnih praks, za nameček pa še ukinitev zasebnih zavarovanj, ki omogočajo preskakovanje vrst.
Pred kratkim so v isti iniciativi med drugim tudi izvedli peticijo z naslovom "Ustavimo rušenje javnega zdravstva".
Med drugim so v iniciativi napovedali, da bodo zahtevali dostop do izbranega zdravnika za vse, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ukinitev odtekanja javnega denarja k zasebnikom, ukinitev dvojnih praks, za nameček pa še ukinitev zasebnih zavarovanj, ki omogočajo preskakovanje vrst.
Pred kratkim so v isti iniciativi med drugim tudi izvedli peticijo z naslovom "Ustavimo rušenje javnega zdravstva".
Povezani članki
Zadnje objave
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
7 komentarjev
BARBARA RAKUN
Rasputin in Jože, bolj se ne bi mogla strinjati.!
Jože Kržič
In kdo je začel uničevati slovensko zdravstvo? No, pa malo uganke: Je na naslovni sliki, na sredini in spredaj, sivolasi, pod njihovo rdečo zastavo. Priimek si je sposodil pri majskem hrošču. V štirih letih je kot minister spisal tkim. Belo knjigo, ki je kot neuporabna obležala v mnogih predalih, tudi v mojem.
rasputin
Jenull je lahko ideološko sfanatiziran do neznosnosti, toda naš javni zdravstveni sistem je v razsulu, Jenull pa je spet zavohal svojo priložnost. Kot kaže, bo (radikalna) levica spet nadmudrila desnico, tokrat v zvezi z zdravstvenim sistemom, saj je udarila po Golobovi koaliciji brez vsakršnega taktiziranja, podobno kot so tolkli po Janševi koaliciji.
Razpadajoč javni zdravstveni sistem je zdaj kurantna roba. To zadeva vse državljane in od tega imamo vsi škodo. Desnica spet spi spanje pravičnega. Ne upa si povzdigniti svojega glasu in povedati, da je zdravsteni cesar gol, kaj šele razgrniti kako svoje videnje rešitve zdravstvenega gordijskega vozla. Ker te rešitve nima. .
Vedno več je simptomov, ki kažejo, da imajo nosilci zdravstvenega sistema nekaj za bregom. Iz vrst zdravniškega ceha prihajajo vedno bolj dramatične trditve o nemogočih delovnih razmerah, nizkih plačah, o izgorevanju zdravnikov in ostalega osebja. Toda strokovnih analiz z uporabo relevantnih analitičnih orodij in ustreznih podatkov ni. Prav tako ni predlogov rešitev. Od nikogar. Priče smo zgolj čustvenim izlivom in patetičnim izjavam, ki zadeve še dodatno zamegljujejo.
Kot vse kaže, je nekomu v interesu, da javni zdravstveni sistem razpade. Če se bo to zgodilo, se bodo točno tisti, ki bodo povzročili razpad sistema, pojavili v vlogi njegovih rešiteljev. Ljudstvo pa bo sprejelo kakršnokoli rešitev, samo da se problem nekako reši.
Je še moč komu kaj verjeti in zaupati v zdravstveni zgodbi?
rasputin
Pri poročilih sem ujel izjavo nekega predsednika zbornice družinskih zdravnikov ali nekaj podobnega. Rekel je nekako takole. Navajam po spominu: Družinski zdravniki delajo v nemogočeih razmerah. Enega pacienta imajo v ambulatni, eden kliče po telefonu, drugi se oglaša po mailu, tretji trka ali kar razbija po vratih. To je patetična izjava z namenom vzbujati emocije. Da ima zdravnik pacienta v ambulanti upam, da ne spada med nemogoče pogoje dela. Če kličejo pacienti po telefonu, dobijo klicatelji asistentko, ne direktno zdravnika. Tudi maile dobijo asistentke. Odkar je uvedeno naročanje, je predhodni kontakt z ambulatno nujen. Če ti kontakti tako strašno obremenjujejo zdravnike, naj ukinejo naročanje. Kar zadeva trkanja, ima večina ambulant napis "ne trkaj". Ljudje trkajo na vrata ambulant, ker se pogosto zgodi, da se dolgo ne odprejo, četudi ni nobenega pacienta v ambulanti. Kdo lahko verjame v take nebuloze, ki naj bi opisovale nemogoče delovne razmere družinskih zdravnikov? Kaj imajo za bregom?
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Bogdaj dober dan- vsem.
Saj stavka pacientov ali vsaj žastopnikov pacientov - se zdi enako utemeljena in še bolj potrebna - kot stavka - zdravnikov.
Brez težav s storitvami javnega zdravstva so verjetno le absolutno zdravi ljudje,
ki storitev zdravstva - sploh ne potrebujejo.
Neiznajdljivi, resno bolni in zlasti nemočni in zelo stari ljudje-pacienti
pa imajo z našim slo javnim zdravstvom kar velike - za mnoge
celo naravnost - usodne - težave.
Zdi se, predvsem,
da bo potrebno vzpostaviti – posebno
SLUŽBO V JAVNEM ZDRAVSTENEM SISTEMU,
ki bo neveščim in starejšim – sploh – omogočila
OSNOVNI DOSTOP DO ZDRAVNIKOV IN DO NJIH STORITEV,
z OSEBNEGA GLEDIŠČA VIDENO JE POMEMBNO,
da vsakdo od nas ima
– IZBRANEGA DOBREGA OSEBNEGA ZDRAVNIKA,
KI PRISLUHNE IN POMAGA, ČE NASTOPI KAKŠNA ZDRAVSTVENA TEŽAVA,
– da osebni zdravnik tudi zares pošlje pacienta
– k specialistom, če težave ne more ozdraviti – sam.
– seveda so zavarovanja – draga in komplicirana,
novost v slo javnem zdravstvu je nova IKT PLATFORMA
“GOSPODAR ZDRAVJA”
za stik med nami pacienti in zdravniki, ki je dobronamerna in tehnično korektna, a za uporabo precej zapletena, zlasti za starejše in nemočne paciente itd.
Skratka:
ker je veliko ljudi aktivnih in tudi plačanih – na področju javnega zdravstva – pacienti upamo, da se bodo razmere
v našem, slovenskem javnem zdravstvu – bodo poboljševale.
L.r. Janez Kepic-Kern
rasputin
Bogdaj dober dan – vsem. No mislim, da je tudi redakciji nasploh v redu in perspektivnega glasila DOMOVINA očitno, DA S KONCEPTOM KOMENTARJEV – kakršnega ima – ni vse v redu. V redu je – moderiranje komentarjev, – MOTEČE JE, da platforma nima vgrajenega načina BLOKADE KOMENTARJEV, s funkcijo “BLOCK USER”, ki naredi nevidne slabo napisane komentarje in slabo ali zlonamerno, propagandistično in na ostale načine – nekvalitetno pišočih “ne-komentatorjev”.
helena_3
Bo še ljuctvo svoje povedalo.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.