Janez Šušteršič, Siol: Kaj je v zdravstvu res treba spremeniti?
Ob napovedani zdravstveni reformi v kolumni nekdanji finančni minister Janez Šušteršič s konkretnimi primeri težav in rešitev predstavi, kako sam vidi težave v zdravstvu in kje se jih lotiti. Med ključnimi problemi minister vidi debirokratizacijo in deregulacijo sistema, v katerih vidi prvi vzrok za večino težav, ki jih ima slovensko zdravstvo.
Stvari so tako podrobno določene, da kvarijo odnose, za to, da stvari funkcionirajo, pa morajo zdravstveni delavci dnevno kršiti nekatera od teh pravil, da je sistem vsaj v osnovi življenjski in vsaj približno deluje. Problem je tudi centralno-planska logika ZZZS, ki do potankosti predpisuje vse detajle sistema, ki je vreden več kot štiri milijarde.
Kako torej zastaviti zdravstveni sistem, da bo denar sledil pacientu in ne papirju, da bo dejansko delovala digitalizacija, da bodo zdravniki lahko opravljali svoje delo in da bomo zavarovanci dobili storitve, za katere drago plačujemo, si prebertie v kolumni Janeza Šušteršiča na portalu Siol.
Stvari so tako podrobno določene, da kvarijo odnose, za to, da stvari funkcionirajo, pa morajo zdravstveni delavci dnevno kršiti nekatera od teh pravil, da je sistem vsaj v osnovi življenjski in vsaj približno deluje. Problem je tudi centralno-planska logika ZZZS, ki do potankosti predpisuje vse detajle sistema, ki je vreden več kot štiri milijarde.
Kako torej zastaviti zdravstveni sistem, da bo denar sledil pacientu in ne papirju, da bo dejansko delovala digitalizacija, da bodo zdravniki lahko opravljali svoje delo in da bomo zavarovanci dobili storitve, za katere drago plačujemo, si prebertie v kolumni Janeza Šušteršiča na portalu Siol.
Povezani članki
Zadnje objave
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Elektrika v hlevu ubila devet krav
24. 6. 2026 ob 9:13
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
Kaj pa vem
Prav isto se je dogajalo v velikem lesnem obratu. Veliko upravno stavbo smo imenovali - kako priročno - klinični center. Nič se ni izplačalo, zato so dele proizvodnje odprodajali, "klinični center" se ni zmanjšal niti za milimeter in podjetje je šlo v bankrot. Kakšna sreča za vse okoliško prebivalstvo, da so obrtniki prevzeli vse, kar je velikemu podjetju prinašalo same izgube. Privatna podjetja so zacvetela in tudi zaposlovala. Tem našim oblastnikom ni potrebno na Finsko, kako se te probleme rešuje imajo kar doma. Je pa nastal en velik problem, Potomci veljakov v teh velikih firmah nimajo več zagotovljenih služb in zato so prisiljeni kolesariti po Ljubljani. Morda zveni kot šala, vendar je to še kako res.
Stajerska2021
Vsak sistem, posebej zdravstveni, težek 4,5 milijarde, se začne z OBVLADOVANJEM STROŠKOV in NADZOROM NAD PORABO DENARJA.
Takojšnja uvedba referenčnih cen! Prihranek 500 milijonov letno.
Tisti, ki si del tega uspejo stlačiti v žepe, bodo naredili vse, da se plenjenje nadaljuje.
Sistemska ureditev zaposlenosti na vseh nivojih v zdravstvu.
Zakaj privatne enote beležijo dobičke, javne pa izgubo? Zato ker imajo nadzor nad zaposlenostjo in porabo!
VEDNO SLEDI DENARJU! In denarja je več kot dovolj, vendar odteka v privatne dobavitelje žepe.
Stara pesem - ustanoviti komisijo, da se nič ne spremeni!
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.