Dr. Josip Mikulić v pogovoru z N1: Je Hrvaška že žrtev masovnega turizma?

Uredništvo

Vir foto: pixabay.com

Dr. Josip Mikulić, eden največjih hrvaških strokovnjakov za turizem, v intervjuju z N1 spregovori o turizmu, gentrifikaciji, betonizaciji in apartmanizaciji hrvaške obale ter o trudih za spreobrnitev negativnih trendov.


Mikulić ugotavlja, da gre Hrvaški kljub nekaterim negativnim ocenam in napovedim v medijih precej dobro: letos so beležili približno 7 % več nočitev kot v enakem obdobju lani in 12,5 % prihodov turistov več, to pa pomeni, da so zaenkrat presegli rekordno turistično leto 2019.


Ocenjuje, da Hrvaška omogoča veliko kakovostnega turizma, toda meni, da je na nekaterih destinacijah na višku sezone turistov dejansko preveč. V zadnjem desetletju je eksplodiralo denimo število zasebnih namestitev.


»Imamo cele stanovanjske bloke, ki so poleti polni, preostanek leta pa samevajo. Z vidika stroke tako stanje nikakor ni zaželeno. To je znak klasičnega masovnega turizma, betonizacije, apartmanizacije, ki nekaj časa sicer lahko funkcionira, na dolgi rok pa se lahko obrne proti vam.«


Novi zakon o turizmu, ki bo predvidoma sprejet še letos, naj bi poudarjal trajnost turizma.


Čeprav so cene narasle, ni natančne uradne statistike o številkah, pravi Mikulić, obenem pa je dejstvo, da bodo turisti, ki imajo občutek, da so storitve preplačali, odšli drugam. Ocenjuje, da so letošnje cene okoli 20 % višje od lanskih.


Več preberite na N1.

Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki