Matej Lahovnik, Slovenske novice: Izjemne pokojnine
Pokojnina mora biti odvisna od vplačanih prispevkov v ZPIZ, ne pa od nekakšnih zaslug za narod, v svojem komentarju piše Matej Lahovnik.
Ministrstvo za kulturo je namreč marca v javno razpravo dalo predlog zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, del pokojnin pri nas pa se je vedno delil po posebnih zaslugah, pa naj je šlo za borce, funkcionarje, športnike ali kulturnike. Sistem upokojevanja se je tako pogosto spreminjal, da ga marsikdo ne razume dobro, različne generacije upokojencev pa zaradi sprememb sistema tudi niso v enakem položaju.
Celoten komentar je dosegljiv na spletni strani Slovenskih novic.
Vabljeni k branju.
Izbrano za naročnike
Še niste naročnik Domovine? Obiščite našo naročniško stran
Povezani članki
Zadnje objave
Škof Šuštar: Domoljubje ni vzvišenost, pač pa hvaležnost za lastno družino in narod
25. 6. 2026 ob 16:36
Madžarska po dolgih letih odpira komunistične arhive
25. 6. 2026 ob 16:34
Vse najboljše, domovina!
25. 6. 2026 ob 13:41
Srečanje za zaprtimi vrati med predstavniki EU in Talibani
25. 6. 2026 ob 13:35
Danska mesta naj ne bi več zvenela kot predmestja Islamabada
25. 6. 2026 ob 13:30
Za zadnjih 272 milijonov evrov iz Bruslja izpolnjenih le pet od 60 pogojev
25. 6. 2026 ob 10:30
Do izbranega zdravnika le še štiri dni v tednu?
25. 6. 2026 ob 9:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
Madison
Med iskanjem odgovora, čemú pokojninski privilegiji zgolj za nekatere izbrance, se mi je utrnil možen scenarij, iz čésa izhaja zakonski predlog o izjemnih pokojninah za dosežke v kulturi:
zeló verjetno se zdi, da so si golobisti tak zakon omislili kot politični dolžniki, zaradi Arjana, Matije, Jaše, Zlatana ter podobnih, skrbno izbranih in točno določenih "umetnikov", slikarjev, lutkarjev, vsiljivih režiserjev in nadlegovalskih poetov, skratka zaradi "težkih garačev" - ki so leto in dan, dve leti zapored, v soncu in dežju kradli Bogu čas, ko so pred parlamentom rjoveč klicali smrt nad sodržavljane, risali kljukaste križe po stavbah, polivali rdečo barvo po pločnikih, nadlegovali zdravnike, vmes pa vneto kolesarili in raznašali okužbe po Ljubljani! - z namenom zrušiti vladno koalicijo pod vodstvom Janeza Janše.
Vsi ti nekulturni "garači", ki naj bi bili "samozaposleni" v kulturi, so ugotovili, da jim v prihodnosti silá trda prede, kajti s pokojnino, kakršna bi jim po njihovem nedelu pripadla po (ne)vplačanih prispevkih, bi se lahko samó še evtanazirali - ker z malo ali nič državnega denarja pač ne bi mogli preživeti.
Ti "prvoborci" sedaj terjajo zase od golobistov dolgoročno poplačilo v obliki izjemnih pokojninskih privilegijev.
Menim, da opisani razmisleki niso daleč od resnice.
Andrej Muren
Pri nas je še ne tako dolgo nazaj četrtina vseh upokojencev (cca. 150 tisoč) dobivala pri pokojnini neke dodatke, katerim niso bila podlaga nekoč vplačani prispevki, temveč dodeljeni taki ali drugačni privilegiji. Ta četrtina je bila razporejena v 48 kategorij.
Včasih so prevladovali seveda "borci", ki so do leta 1990 še hodili iz hoste. Vsega skupaj jih je bilo na ZPIZU desetkrat več kot pod orožjem maja 1945.
Danes je "borcev" vse manj, so se pa začeli množiti "kulturniki". Teh sicer še ni sto tisoč kot nekoč borcev, vendar že kar nekaj stotin in se množijo kot podgane. Škoda, da se naš narod ne množi tako hitro, pravzaprav že izumira.
Da ne bom predolg, le sklepna misel še: izjemne pokojnine je treba ukiniti! Lahko jo ima predsednik republike, vsi drugi, ki pa so imeli pomembne funkcije, imajo že zaradi njih večjo penzijo in ne potrebujejo še dodatkov. Kulturniki naj se oprimejo kakšnega koristnega dela in tudi ne bodo ostali brez dohodkov.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.