Javni poziv k referendumu o volilnem sistemu

Uredništvo

Vir: pixabay.com
Različne civilnodružbene organizacije in neparlamentarne politične stranke ter nekateri vidni posamezniki iz političnega in družbenega so predsednika vlade Roberta Goloba pozvali, naj oblikuje strokovno komisijo in nato organizira posvetovalni referendum z vprašanjem, kakšen volilni sistem hočemo. Po njihovem mnenju je trenutni volilni sistem zastarel in nedemokratičen, Slovenija pa se je znašla v primežu strankokracije.

Ta naj bi poglabljala nezaupanje med strankami in volivci, med politično strukturo države (državnim zborom, vlado …) in državljani. To nezaupanje se po besedah podpisnikov odraža tako v nepriljubljenosti in posledično v porazih strankarskih kandidatov na občinskih volitvah kot v naraščajoči abstinenci državljanov na državnozborskih volitvah.

Med podpisniki javnega poziva so ob Zvezi društev upokojencev Slovenije in Sindikatu kulture in narave Glosa tudi nekdanji minister za delo in nekdanji rektor ljubljanske univerze Ivan Svetlik, nekdanji ustavni sodnik Ciril Ribičič, nekdanji poslanec Aurelio Juri in nekdanji minister za zdravje Dušan Keber. Skupno je javni poziv podpisalo sedem organizacij in 87 posameznikov.

Pred vsakimi od teh volitev so se levosredinske stranke znašle pred grozečim volilnim porazom, kar je prisililo levosredinske aktiviste, da so tik pred volitvami ustanovili novo stranko, ki je zmagala z obljubami, da bo delovala drugače, da bo zgradila sistem trajnega sodelovanja s civilno družbo, da bo vodila konstruktiven dialog z državljani, da bo demokratizirala volilni sistem ipd. Nobena od strank, zmagovalk na zadnjih treh volitvah, svojih obljub ni uresničila in vsaka je do naslednjih volitev zapravila političen kapital ter s tem ustvarila prostor in potrebo za ustanovitev nove stranke. Se bo to zgodilo še četrtič,” se med drugim sprašujejo.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki