Igor Masten za Siol: Poletja iluzornega izobilja je konec, tako poskrbite za svojo družino

Uredništvo

Profesor ekonomije na Univerzi v Ljubljani Igor Masten je v intervjuju za Siol spregovoril o prihajajoči gospodarski krizi, dogajanju na trgu energentov in o tem, kako naj se pripravimo na burne čase, ki so pred nami.

Po njegovem prihajajoča kriza ne bo tako eksplozivna, kot je bila finančna kriza leta 2008. A dodaja: »Kar pa ni nujno bolje. Predvsem so le drugi slabi vidiki. Leta 2008 je zaradi finančne krize in njenih posledic prišlo do padca inflacije in posledično padca obrestnih mer. Najprej so se ceneje zadolževale banke, potem države in na koncu podjetja. Danes pa smo v zelo drugačni situaciji. Recesija bo nastala zaradi pregrevanja gospodarstva in previsoke inflacije. Mi imamo še danes visoko gospodarsko rast in nizko brezposelnost. In ker imamo danes še vedno zelo nizke obrestne mere, centralna banka ne bo imela v rokah pomembnega orodja za boj z upadanjem gospodarske rasti, ki nas čaka. Ravno nasprotno, obrestne mere bodo še rastle in bodo ostale visoke nekaj časa, stroški zadolževanja pa bodo zato ostali visoki. To pomeni, da kriza ne bo tako globoka. Bo pa verjetno zelo dolgotrajna. Najverjetneje bomo podoživeli dogajanje iz 80. let preteklega stoletja.«

Do denarne in fiskalne politike v zadnjih letih je Masten zelo kritičen: »Tako denarna kot fiskalna ekspanzija sta bili množični in sta šli krepko predaleč. Za primer, stimulacijski načrt ameriškega predsednika je bil v idejni fazi vreden več kot tri tisoč milijard ameriških dolarjev, na koncu so razdelili "le" tisoč milijard dolarjev. Vendar danes še za ta znesek pravijo, da je bil znatno previsok. Danes je očitno, da je prav ta ameriška fiskalna politika odgovorna za inflacijo v ZDA. Podobno je v Evropi.«

Celoten intervju, v katerem poda dr. Masten tudi nekaj praktičnih nasvetov gospodinjstvom pri soočanju s krizo, si preberite na Siolu.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki