Danska ukinja državni praznik, da bi povečala izdatke za obrambo

Uredništvo

Vir: pixabay
Danska vlada trdi, da bo z odpravo "velikega molitvenega dne" kot državnega praznika ustvarjenih več sredstev za javno porabo in krepitev obrambe. Na tisoče ljudi je protestiralo proti tej potezi, poroča DW.

Ljudje na Danskem ne bodo več imeli prostega konca tedna za "veliki molitveni dan" pozno spomladi od prihodnjega leta, potem ko so zakonodajalci v torek sprejeli zakon, ki ga ukinja kot državni praznik. Kontroverzni osnutek zakona je bil v torek po večurni razpravi sprejet s 95 glasovi za v 179-članskem danskem parlamentu.

Danska vlada trdi, da bo ta poteza v javno blagajno dodala približno 3 milijarde danskih kron (403 milijone evrov; 427 milijonov dolarjev).

Do te poteze prihaja, ko si novoustanovljena danska vlada prizadeva izvesti reforme, namenjene izboljšanju modela socialne blaginje v državi, in poskuša doseči cilje Nata glede izdatkov za obrambo.

Sindikati, cerkveni voditelji in opozicijski zakonodajalci so nasprotovali tej potezi. V vladne načrte so podvomili tudi nekateri ekonomisti. V začetku tega meseca se je pred parlamentom v Kopenhagnu zbralo 50.000 protestnikov, ki so nasprotovali odpravi praznika.

"Veliki molitveni dan" je krščanski verski praznik, ki ga na Danskem praznujejo od 17. stoletja. Praznik pade na četrti petek po veliki noči in je bil prvotno ustvarjen za združevanje več manjših krščanskih praznikov.

 

 
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki