Branko Soban, Sobotna priloga: Sto let brez svobode
Branko Soban v Sobotni prilogi Dela piše o sovjetskem totalitarizmu in njegovih posledicah. 30. decembra je bila namreč stoletnica kongresa, na katerem so sprejeli deklaracijo in dogovor o ustanovitvi Zveze sovjetskih socialističnih republik, znane po kratici CCCP.
Kot pravi Soban, so bile državljanske pravice in svoboščine, zapisane v ustavah iz let 1924, 1936 in 1977, čista fikcija – črka na papirju, ki ni pomenila ničesar. Ob tem navaja besede legendarnega sovjetskega disidenta, Sergeja Kovaljova: "Stalinova ustava je bila gotovo ena najlepših in najbolj naprednih. V njej je bilo zapisano vse, kar premorejo tudi druge ustave sveta. Toda ko smo se v zaporu sklicevali nanjo, so nam ječarji žugali, da ta ustava ni pisana za nas, zato naj je nikar ne omenjamo po nepotrebnem. Ta ustava je napisana zato, da bo ves svetovni proletariat videl, kako pravična in poštena je sovjetska država, so nam govorili."
Državo, rojeno po revoluciji, je zaznamoval rdeči teror, gulagi, prisilna kolektivizacija; v sovjetskem režimu pa je, skupaj z žrtvami med drugo svetovno vojno, za vselej izginilo okrog 60 milijonov ljudi, piše Soban. Kljub vsemu je nostalgija po minulih časih vse večja, celo med mladimi.
Po besedah Sobana je ruski predsednik Vladimir Putin od obeh režimov, carskega in sovjetskega, pobral najslabše. "Najstrašnejša žrtev tovrstnih zablod so zdaj seveda nedolžni Ukrajinci. Zato ga je treba ustaviti, sicer bo žrtev še več. Po Hitlerju in Stalinu v Evropi namreč ni bilo politika, ki bi pobil toliko ljudi, kot jih je v dosedanjih vojnah pokončal Vladimir Putin."
Več preberite na spletni strani Dela.
Kot pravi Soban, so bile državljanske pravice in svoboščine, zapisane v ustavah iz let 1924, 1936 in 1977, čista fikcija – črka na papirju, ki ni pomenila ničesar. Ob tem navaja besede legendarnega sovjetskega disidenta, Sergeja Kovaljova: "Stalinova ustava je bila gotovo ena najlepših in najbolj naprednih. V njej je bilo zapisano vse, kar premorejo tudi druge ustave sveta. Toda ko smo se v zaporu sklicevali nanjo, so nam ječarji žugali, da ta ustava ni pisana za nas, zato naj je nikar ne omenjamo po nepotrebnem. Ta ustava je napisana zato, da bo ves svetovni proletariat videl, kako pravična in poštena je sovjetska država, so nam govorili."
Državo, rojeno po revoluciji, je zaznamoval rdeči teror, gulagi, prisilna kolektivizacija; v sovjetskem režimu pa je, skupaj z žrtvami med drugo svetovno vojno, za vselej izginilo okrog 60 milijonov ljudi, piše Soban. Kljub vsemu je nostalgija po minulih časih vse večja, celo med mladimi.
Po besedah Sobana je ruski predsednik Vladimir Putin od obeh režimov, carskega in sovjetskega, pobral najslabše. "Najstrašnejša žrtev tovrstnih zablod so zdaj seveda nedolžni Ukrajinci. Zato ga je treba ustaviti, sicer bo žrtev še več. Po Hitlerju in Stalinu v Evropi namreč ni bilo politika, ki bi pobil toliko ljudi, kot jih je v dosedanjih vojnah pokončal Vladimir Putin."
Več preberite na spletni strani Dela.
Povezani članki
Zadnje objave
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
KPK utišala Asto Vrečko, Lotrič opoziciji: pometite pred lastnim pragom
24. 6. 2026 ob 11:50
Elektrika v hlevu ubila devet krav
24. 6. 2026 ob 9:13
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
18 komentarjev
Svetnik
Kako si drzne kritizirati Putina!? On je pa ja mesija, ki bo cel svet rešil.
Kugy
Soban obvlada Sovjetsko zgodovino, ne vidi pa podobnosti, odnosno identicnosti z naso(auto cenzura). Sicer zakaj vedno govorimo o komunizmu. To je splosem pojem in je nekaterim se vedno blizu. Ce je vsem jasno kaj je bil Stalinizem bi enak pojem
morali uporabljti, ko gre za Yugo. Torej Titoizem ali Brozizem. J.Broz je bil eden izmed pomembnih tovarisev zbranih okoli Stalina. Nasa revolucija je bila izpeljana po vzoru Oktobrske. Titoizem pove bistveno vec kot komunizem. Seveda je za nas ime Tito se vedno nedotakljivo. Tu je velika napaka pomladi.
Peter Klepec
Za nas? Zame je bil bandit od vedno. Ce pa drugi drugace mislijo, imam pa tudi o njih doloceno mnenje.
Kraševka
KOMUNISTI so mojstri LAŽI.
Zmagali so z lažmi in oblast ohranili s poboji in državljane utišali z zapiranjem in kratenjem človekovih pravic.
V gornjem prispevku, je dobro predstavljen "oboževani Levičarski socializem".
Dobro je predstavljena Socialistična Sovjetska Zveza in Stalin, ki je med 2.s. vojno pobil 60.000.000 milijonov ljudi.
Tako, da je med 2.s. vojno, Stalin ZMAGAL (ne samo, da se je dal na stran zmagovalcev Anglo-Američanov), ampak je Stalin tudi pobil 50 % več ljudi, kot Hitler.
40.000.000 ljudi (nekje sem prebrala) je pobil Hitlet, Stalin pa 60.000.000 - in Hitlerja prehitel za 20.000.000.
In Slovenci smo imeli to nesreču, da je bil Tito Stalinov prijatelj in je leta 1945 razumel SVOBODO tako, da so KOMUNISTI pobili VSO aktivno OPOZICIJO, samo zato, da bodo Komunisti vladali na VEKE, VEKOV, amen.
Ko je pred letom dni, DOBRO vladala vlada JJ, so tudi potomci Komunistov po Ljubljani nosili TRANSPARENTE: " Smrt Janšizmu"! In sedaj izvajajo nad opozicijo revanšizem, ki ga ni videti konca.
Država pa TONE, tako kulturno, kot gospodarsko. Take "svobode" si državljani res ne zaslužimo.
Glede na zgodovinska dejstva, bi lahko besedo SOCIALIZEM enačili s TERORJEM.
rasputin
40.000.000 ljudi (nekje sem prebrala) je pobil Hitlet, Stalin pa 60.000.000 – in Hitlerja prehitel za 20.000.000. *** Zgodovinarji pravijo, da je v Stalinovih čistkah umrlo okrog 20 milijonov ljudi, še približno toliko Rusov, pravzaprav Sovjetov, je umrlo v 2. svetovni vojni, toda to so žrtve Hitlerja, ki je napadel Sovjetsko zvezo. Hitler naj bi bil odgovoren za približno 30 milijonov smrti, vseh žrtev 2. svetovne vojne pa naj bi bilo okrog 60 milijonov. Daleč največ smrti naj bi zakrvil Mao Ce Dong med kitajsko revolucijo, okrog 45 milijonov. Med svetovne morilce velikega kalibra pa se je vpisal tudi belgijski kralj Lepold, ki je v Kongu, belgijski koloniji, dal pobiti med 8 in 10 milijoni ljudi. Tudi Tito je glede na majhnost jugoslovanske populacije bil velik morilec, saj je dal pobiti več sto tisoč ljudi. Točne številke niso znane, ker še vedno velja nekakšna zarota molka glede števila usmrčenih. Tudi na splošno velja, da so številke o žrtvah komunizma in nacifašizma ter druge svetovne vojne ocene, ki variirajo v nekem razponu. Različni avtorji pod vplivom ideološki prepričanj navajajo različne številke. Točne številke tako verjetno ne bodo nikoli znane.
Realist
rasputin kot romantičen jugonostalgik zagovarjaš rdečo zvezdo, ki je po svetu umorila čez 100 miljonov ljudi?!
Realist
Odlično Kraševka.
omega
Nekdanji belgijski kralj zagotovo ne spada v druščino najhujših zločincev, ker še zdaleč ni "dal pobiti 8 do 10 milijonov ljudi". Na celotnem ozemlju Konga okrog 1890, pod oblastjo kralja Leopolda sploh ni živelo toliko ljudi. Poleg tega pa sploh ni šlo za genocidno pobijanje domačinov, kar povprek in tudi ne po celem Kongu. Dogajalo se je samo na območjih, kjer so rasla drevesa kavčukovci, ki so dajala mleček za izdelavo gume Tistim ki niso hoteli, ali zmogli nabrati zaukazane količine so, za kazen in svarilo drugim, včasih kar odsekali eno roko. Večina teh je sicer preživela, vendar s trajno invalidnostjo. Ko se je za tako drakonsko kaznovanje izvedelo v Evropi je moral kralj svojo dotlej osebno lastnino Kongo takoj prepustiti belgijski državi, kazensko sekanje rok pa se je končalo.
rasputin
realist, brez podtikanja svojih laži ne moreš? Le kaj so delali s tabo, ko si bil mali, da si zdaj tako težak in zagrenjen?
rasputin
Po Hitlerju in Stalinu v Evropi namreč ni bilo politika, ki bi pobil toliko ljudi, kot jih je v dosedanjih vojnah pokončal Vladimir Putin.”
***
V Evropi res ne. V svetovnem merilu pa je absolutni pravak Amerika, ki ima po 2. svetovni vojni na vesti od 20 - 30 milijonov ljudi.
Evropa pa je kolonija ameriškega imperija. No, hlapec res ni odgovoren za početje svojega gospodarja, čeprav mu mora pomagati.
https://www.voltairenet.org/article204021.html
Realist
Komunizem je v 100 letih pobil 100 miljonov ljudi, samo v Ukrajini z gladomorom 10 miljonov. Priporočam: ttps://blagovest.si/zanimivosti/ste-vedeli-za-marijina-prikazovanja-v-ukrajini/
MEFISTO
Nerodna reč, da nikomur ni prišlo na misel, da bi Vladimira Groznega postavil na piedestal državnika, ki je v svetovnem merilu kriv za največ smrti. Kar še ni, pa še bo, zato ne obupuj!
rasputin
Realist, če bi bil res realist, bi malce pogooglal in bi ugotovil, da je v Ukrajini med gladomorom umrlo okrog 4 milijone ljudi, v vsej Sovjetski zvezi pa okrog 5. Zgodovinarji pravijo, da je bilo vzrokov gladomora več, predvsem pa suša in kolektivizacija kmetijstva, ki je krepko znižala kmetijsko proizvodnjo.
rasputin
Mefisto, si do skrajnosti neokusen. Ideološka opranoglavost je očitno osebnostna motnja.
Peter Klepec
Za nas? Zame je bil bandit od vedno. Ce pa drugi drugace mislijo, imam pa tudi o njih doloceno mnenje.
Svetnik
Kaj lažeš. Ti žrtve diktatorjev kar pripišeš Ameriki.
Svetnik
Rasputin, ne laži. Številka za gladomor je vsaj 7 miljonov in je bil načrten genocid. Saj so vojaki preprečili, da bi ljudje vzeli zrno riža.
Andrej Muren
Najprej je treba povedati, da je naš Kučan najboljši Putinov prijatelj. V nadaljevanju pa opozoriti, da smo se v Jugoslaviji in Sloveniji zgledovali po sovjetskih ustavah do leta 1990. Naš "veliki" pravnik Bavcon si je za zgled jemal sovjetskega tožilca na zloglasnih montiranih moskovskih procesih Andreja Višinskega - pri tem mu je asistiral tudi Zdenko Roter.
Da se ne bomo obregovali samo ob druge (ZSSR), ampak najprej pometli pred domačim pragom.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.