Žiga Turk, SiolNET: Podobe fašizma
Na zadnjih volitvah je skoraj polovico glasov dobila stranka, za katero nismo vedeli, za kaj stoji. Ampak zadeve se počasi bistrijo in nekaterim je že bolj jasno, kaj smo si izvolili, piše Žiga Turk v svoji kolumni za SiolNET.
Dober primer tega, za kaj si stranka prizadeva, najdemo v prepovedi Miranu Videtiču, da bi na televiziji komentiral politično dogajanje. To njegovega delodajalca, družbe ELES, več let ni motilo. To je tudi razumljivo, saj Videtič s svojimi nastopi nikoli ni škodoval svojemu delodajalcu.
A takrat, ko posel družbe ELES ni več le prenašanje električne energije, ampak tudi "družbena odgovornost", postane po mnenju Žige Turka neodgovorno karkoli, kar za takšno razglasi neki center moči. Toda "sistemu, v katerem se še vedno zasebna podjetja uklonijo oblasti in izvajajo politično agendo oblasti, se reče fašizem."
Celotno kolumno si lahko preberete na portalu SiolNET.
Dober primer tega, za kaj si stranka prizadeva, najdemo v prepovedi Miranu Videtiču, da bi na televiziji komentiral politično dogajanje. To njegovega delodajalca, družbe ELES, več let ni motilo. To je tudi razumljivo, saj Videtič s svojimi nastopi nikoli ni škodoval svojemu delodajalcu.
A takrat, ko posel družbe ELES ni več le prenašanje električne energije, ampak tudi "družbena odgovornost", postane po mnenju Žige Turka neodgovorno karkoli, kar za takšno razglasi neki center moči. Toda "sistemu, v katerem se še vedno zasebna podjetja uklonijo oblasti in izvajajo politično agendo oblasti, se reče fašizem."
Celotno kolumno si lahko preberete na portalu SiolNET.
Povezani članki
Zadnje objave
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Duhovna misel] Ali Jezus vihti meč?
28. 6. 2026 ob 6:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ko se zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Cveta Stepanjan: Srhljiva izkušnja mučenja
27. 6. 2026 ob 14:30
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Ekskluzivno za naročnike
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
6 komentarjev
rasputin
Ves Zahod je prikrito fašističen, ne samo Slovenija. Svobode govora na Zahodu praktično ni več. Namesto le-te imamo zapovedano politično korektnost - enoumje uradne propagande. Instrumentalizirani mediji so vse bolj uradna propagandna trobila v službi vladajoče elite in vse manj neodvisni mediji v službi javnosti. Cenzura je vse bolj vseprisotna, sankcije zoper disidente so vse bolj očitne: diskreditacija, izguba zaposlitve (berrufsverbot), izobčenje iz socialnih omrežij, splošno družbeno izobčenje.
Ljudje se vedno bolj bojijo za svoje preživetje, ki je zelo odvisno od političnih stališč posameznika, zlasti v javni upravi, medijih, šolstvu, javnih podjetjih in zavodih - in tudi v zasebnih podjetjih. Pravica svobodno razmišljati in razširjati svoje ideje ni samoumevna. To lahko svobodno počno samo izbrani ideologi, politiki, mnenjski voditelji, influencerji, ki imajo dostop do instrumentaliziranih medijev, ki širijo uradno ideologijo.
Razlika med nekdanjim trdim in sedanjim mehkim totalitarizmom je samo v tem, da se Zahod praviloma ne poslužuje trde represije, čeprav niti ta ni izključena, kar kaže primer Assange, ki gotovo ni osamljen.
irena
Razlika je tudi v tem, da so včasih pred komunizmom (rasputin sicer pravi fašizem) lahko pobegnili v Ameriki, Avstralijo, Kanado... zdaj pa to prihaja od tam. Kam bi mi npr. lahko pobegnili? Na Madžarsko, Poljsko? Še vseeno obstaja veliko sicer neslišnih ljudi z zdravo pametjo, ki spregledajo neumne državne ''uradne'' ideologije in jih tolerirajo z obilico humorja, drugo hot humor jim itak ne preostane. Vejo koliko je ura. Vejo, kdo temu svetu vlada - denar, oblast in slast, mi pa nismo od tega sveta.
Rokc5
irena - edina pot je pot upornikov in novega idejnega gibanja iz desne. Prvi znanilec je bil ob seh napakah Trump. Sedaj se za svobodo govora bori zopet na svoj nepopolni način Elon Musk.
Peter Klepec
Najbrz se javljate iz Japonske. Namrec, zahodno se nahajajo dezele, ki jih opisujete. Sicer pa, mocno sumim, da se nikoli niste videli evropskih dezel od znotraj.
Peter Klepec
No, ce vi imenujete Nemcijo, Avstrijo, Francijo, Svico itd za komunisticne dezele (ali fasisticne, kar je isto), potem sem kar zadovoljen kot komunist.😜
Peter Klepec
Re:...Vejo, kdo temu svetu vlada – denar, oblast in slast, mi pa nismo od tega sveta. Kako? Ravnokar je bilo v SLO izvoljeno ravno to. Denar za vsako ceno, brez vseh drugih kriterijev. Niso pa vam rekli, da taki sistemi prej ali slej klecnejo in potem tudi denarja ni.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.