Zakaj ne k maši: ne gre toliko za vprašanje vere, temveč za osebne razloge
Sodeč po letnem poročilu Katoliške cerkve je med Slovenci še vedno slabih 75 % katoličanov, verske obrede redno (tedensko ali pogosteje) obiskuje zgolj okrog 6 % populacije.
Resne raziskave razlogov, zakaj Slovenci kot katoliški narod vse manj zahajamo v Cerkev še ni na razpolago. Je pa zanimivo pogledati, kaj v nedeljo od poti v Božji hram odvrača Američane.
Če bi si mislili, da med Američani, ki ne obiskujejo redno verskih obredov, kot razlog prevladuje pomanjkanje vere, bi se zmotili. Po raziskavi Pew Research centra so cerkve prazne predvsem iz različnih osebnih razlogov. Mnogi denimo pravijo, da vero prakticirajo na druge način kot z obiskom maše, spet druge mote to in ono glede verskih obredov in Cerkve kot take. Nekaterih v cerkev ni zaradi slabega zdravja, ali pa za to ne najdejo časa.
Tisti, ki ob nedeljah vendarle redno obiskujejo Božji hram, pa je na prvem mestu razlog, da se s tem čutijo bližje Bogu (81 %), da bi otroci imeli moralne temelje (69 %), da bi sami postali boljši ljudje (6 %) in za tolažbo v osebnih preizkušnjah (66 %).
Kljub vsemu kar 91 % Američanov, ki se imajo za kristjane, cerkvene obrede obiskujejo vsaj na mesečni ravni, obenem 71 % tistih, ki dnevno molijo ter 94 % ki so dejali, da jim je vera na takšen ali drugačen način pomembna v življenju.
Kar se tiče motivacije za redno obiskovanje verskih obredov je zanimiva razlika med protestanti in katoličani. Med prvimi je namreč kar 71 % takšnih, ki so jim kvalitetne pridige pomemben razlog, da se vsakotedensko vračajo, medtem ko je takšnih med katoličani le 36 %.
Osem od desetih rednih obiskovalcev cerkve sicer pravi, da pri maši "vedno" ali "pogosto" občuti Božjo prisotnost. Skoraj tri četrtine jih ima tudi občutek pripadnosti župnijski skupnosti, šest od desetih pa jih čuti povezanost z dolgoletno tradicijo.
Med tistimi, ki se verskih obredov ne udeležujejo zaradi pomanjkanja vere, prevladujejo mladi, višje izobraženi, predvsem moški in volivci demokratov.
Resne raziskave razlogov, zakaj Slovenci kot katoliški narod vse manj zahajamo v Cerkev še ni na razpolago. Je pa zanimivo pogledati, kaj v nedeljo od poti v Božji hram odvrača Američane.
Če bi si mislili, da med Američani, ki ne obiskujejo redno verskih obredov, kot razlog prevladuje pomanjkanje vere, bi se zmotili. Po raziskavi Pew Research centra so cerkve prazne predvsem iz različnih osebnih razlogov. Mnogi denimo pravijo, da vero prakticirajo na druge način kot z obiskom maše, spet druge mote to in ono glede verskih obredov in Cerkve kot take. Nekaterih v cerkev ni zaradi slabega zdravja, ali pa za to ne najdejo časa.
Kaj pa tisti, ki mašo vendarle redno obiskujejo?
Tisti, ki ob nedeljah vendarle redno obiskujejo Božji hram, pa je na prvem mestu razlog, da se s tem čutijo bližje Bogu (81 %), da bi otroci imeli moralne temelje (69 %), da bi sami postali boljši ljudje (6 %) in za tolažbo v osebnih preizkušnjah (66 %).
Kljub vsemu kar 91 % Američanov, ki se imajo za kristjane, cerkvene obrede obiskujejo vsaj na mesečni ravni, obenem 71 % tistih, ki dnevno molijo ter 94 % ki so dejali, da jim je vera na takšen ali drugačen način pomembna v življenju.
Kar se tiče motivacije za redno obiskovanje verskih obredov je zanimiva razlika med protestanti in katoličani. Med prvimi je namreč kar 71 % takšnih, ki so jim kvalitetne pridige pomemben razlog, da se vsakotedensko vračajo, medtem ko je takšnih med katoličani le 36 %.
Osem od desetih rednih obiskovalcev cerkve sicer pravi, da pri maši "vedno" ali "pogosto" občuti Božjo prisotnost. Skoraj tri četrtine jih ima tudi občutek pripadnosti župnijski skupnosti, šest od desetih pa jih čuti povezanost z dolgoletno tradicijo.
Med tistimi, ki se verskih obredov ne udeležujejo zaradi pomanjkanja vere, prevladujejo mladi, višje izobraženi, predvsem moški in volivci demokratov.
Zadnje objave
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
Elektrika v hlevu ubila devet krav
24. 6. 2026 ob 9:13
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
9 komentarjev
MEFISTO
Ne dovolite si, da vas provocira Nevidni.
Ker je neviden, ga Bog ne bo videl, zato se mu obeta samo nebeško kraljestvo.
Menda veste, komu je po Evangeliju namenjeno to kraljestvo?
Kraševka
AlojzZ,
POHVALNO ZA TAKE NAPISANE PODATKE.
Torej je dejstvo, da je veliko znanstvenikov vernih.
Tudi Avstrijski CESAR, ki je imel veliko moč, se je vedno poklonil tudi Bogu. Ni bil nabit z napuhom, kot TITO, ki ga je hotel zbrisati. In to počno danes njegovi oboževalci.
Kajtimara
Vsi skupaj (razen nevidnega) don't feed the troll!!! Tip je troll. Bolj se boste z njim ukvarjali, bolj bo postajal nesramen.
Kraševka
Nevidni,
Ne bo minilo dolgo, ko boste naznanili, da ste BOG. Kajti Bog je neviden in v njega enostavno verujemo.
Sam pa si le izprašajte vest: "Kaj sem na tem svetu USTVARIL" ? Vedite, da Bog je stvarnik.
irena
Tisti, ki ve, kaj maša v resnici je, želi biti pri maši vsak dan.
Kraševka
HELENA IMATE PRAV.
V NEVIDNEGA PA NIMA POMENA GLEDATI - SAJ SAM PRIZNA, DA JE neviden.
Napuh je tisti, ki ljudi dela PRAZNE. Taki se sploh ne znajo poglobiti v Božje stvarstvo.
Veliko znanstvenikov, zdravnikov profesorjev in raznih doktorjev, pa še vedno veruje v Boga. Vera nima nič z izobrazbo, ampak je stvar srca in duše - ter sposobnost poglabljanja v STVARSTVO.
NIHČE še ni znanstveno dokazal, da Boga ni.
VELIKO ZNANSTVENIKOV, KI POZNA VESOLJE, SE ZAVEDA, DA JE TUDI VESOLJE USTVARIL BOG
helena_3
Kaj pa če bi pametnjakoviči najprej pometli pred svojim pragom? Ker Cerkev niso samo duhovniki in škofje in papež, Cerkev smo mi vsi, ki se izrekamo za katoličane.
Glede bojevitosti: kaj piše v Sv. Pismu, da je Jezus rekel?
"Vtakni svoj meč na njegovo mesto! Kajti vsi, ki primejo za meč, bodo z mečem pokončani. Ali misliš, da ne morem prositi svojega Očeta, da mi pošlje več kot 12 legij angelov? Ali kako naj se tedaj izpolnijo Pisma, ki o tem pričajo?"
Kako je fletno s prstom kazati na druge in se pametnega delati, anede?
MEFISTO
Sicer pa Slovencem ne bi mogli očitati bogotajstva.
Najbolj so ponižni do boga Merkurja, ki v megamarketih in pri Lidlu ter Hofferju svoj oltar ima.
MEFISTO
Papež Frančišek bo še bolj izpraznil cerkve.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.