Zagovorniki zakona niso uspeli dokazati vpliva na izid referenduma
Vrhovno sodišče je zavrnilo tožbo, ki so jo vložili zagovorniki referenduma o zakonu o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Tožniki so trdili, da je rezultat referenduma neveljaven, ker so v kampanji aktivno sodelovale tudi organizacije, ki niso bile prijavljene kot organizatorice referendumske kampanje. Vlagatelji tožbe so nad odločitvijo sodišča presenečeni, nasprotniki zakona pa vidijo odločitev sodišča kot zmago solidarnosti, sočutja in ljubezni.
Vrhovno sodišče je 10. marca obravnavalo tožbo, s katero so vlagatelji izpodbijali veljavnost izida lanskega referenduma o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Pred sodiščem je takrat potekal protest nasprotnikov zakona. »Pričakujem, da bo sodišče tožbo zavrnilo in priznalo referendumski rezultat,« je dejal Aleš Primc. Njegova napoved se je danes izkazala za točno. Sodišče je kljub ugotovljenim nepravilnostim presodilo, da tožniki niso dokazali, da bi te nepravilnosti vplivale na izid referenduma.
Sodišče je pri zdravniških organizacijah izvajanje propagande brez prijave kampanje sicer prepoznalo kot kršitev – ugotovilo je npr. nepravilnosti pri izobešanju letakov. Pri verskih organizacijah pa je sodišče pojasnilo, da verski obredi in verska sporočila spadajo v okvir ustavno varovane verske svobode in ne predstavljajo kršitev. Širjenje propagandnih gradiv in organizacijo prevozov na volišča so šteli kot kršitev.
Vrhovno sodišče je svoji odločitvi upoštevalo, da je bila referendumska kampanja pluralna in da je sodelovalo večje število prijavljenih organizatorjev, ki so prav tako zastopali stališče proti zakonu.
Zmaga bolnikov, invalidov in upokojencev na referendumu potrjena!❤️ Hvala odvetniku Klemnu Golobu in državnemu odvetništvu za izjemno pravno argumentiran odgovor na tožbo predstavnikov zastrupitvenega lobija.🙏 pic.twitter.com/DvCNCS72c5
— Primc Ales (@ales_primc) March 24, 2026
Primc je dejal, da odločitev sodišča vidi kot zmago solidarnosti, sočutja in ljubezni. Izrazil je veliko veselje in zapisal, da so s to sodno odločitvijo bolniki in invalidi končno obvarovani pred pritiski. Po njegovih besedah mora država vzpostaviti dostopno in kakovostno zdravstvo, ki bo ljudem omogočilo lepo in kakovostno življenje. Poleg tega je treba po vsej državi vzpostaviti kakovostno paliativno oskrbo. »Državo in družbo čaka še veliko dela,« je ocenil. Odvetnik Klemen Golob je takšno sodbo pričakoval in ocenil, da je zmagala demokracija.
2 komentarja
Katarina Mikus
Do jeseni bo mir. Potem bodo spet dali v parlament. Primc pa v nov referendum. Obramba življenja je težka reč.
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Velika pohvala vrlemu gospodu Alešu Primcu za njegovo
čisto osebno veliko in
človeško zelo pomembno prizadevanje in delo.
Hvala mu iz srca v imenu vseh
onemoglih, bolnih in starih,
ki bi jih sprejem tistega grozotnega "NE-ZAKONA"
postavil pod - domnevno - stalne pritiske in izsiljevanja
na način "DAJ SE ŽE ENKRAT ODLOČI ZA SMRT itd."
Mar ne ?
Bogdaj - en v redu pomladni dan - vsem.
Glede pomadi smo lahko zadovoljni, glede izida teh volitev
- pa vsaj
jaz - nikakor ne.
1. Domnevno PONAREJANE IZIDOV - nedeljskih volitev.
Po USTAVI in zakonu o volitvah - je popolnoma jasno, da NIKAKRŠNEGA PONAREJANJA VOLILNIH GLASOV IN IZIDOV
- sploh ne sme biti.
EN OSEBNI GLAS ZA DOLOČENO STRANKO IN NJENEGA KANDIDATA - na konkretnem volišču - JE OSNOVA.
Ali je tako težko porazdeliti glasovnice PO STRANKAH
in jih prešteti.
ČLANI volilnih komisij njih 12 urno deo - dobijo, so dobili - plčano: mislim, da cca 80 eu. Zaposleni na DVK so pa sploh - domevam - redno zaposleni.
Vsako dejanje članov komisij in zaposlenih na DVK, ki ni strikno izveden po ZAKONU IN USTAVI bi moralo biti - ZELO STROGO - PO ZAKONSKI DOLOČBI - KAZNOVANO.
S tem se gotovo - vsi strinjamo.
2. Na internetu je občasno objavljen mobi posnetek nekoga, ki NESE VEČJO KARTONSKO ŠKATLO - IZ VOLIŠČA V Šiški.
Naj naj naše polit stranke zberejo pripombe z volišč - in
NAJ UKREPAJO: NA VSAKEM VOLIŠČU SO BILI SAMO
trije člani
OB VOLILNI SKRINJI O. OB VOLILNIH SEZNAMIH.
Ali v naši mali Sloveniji res nismo zmožni izpeljati
- niti NAVADNIH VOLITEV, pri katerih je treba le
- prav prebrati - glasove,
- jih porazdeliti po strankah
in jih po OŠ POŠTEVANKI - PRAV - SEŠTETI.
Mar ne ?
L.r.
Janez Kepic-Kern, LJ, 74 let, ex od 1978-2015 splošni knjižničar-informator v okolju LJ, nečlan slo polit strank in nečlan nereg. združb, nenaročen, neplačan, čisto oseben zapis, nekaznovan, nezasvojen, opravilno sposoben, Slovenec - sem.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.