Zagovorniki zakona niso uspeli dokazati vpliva na izid referenduma

Vrhovno sodišče, Ljubljana. Vir: Shutterstock.
POSLUŠAJ ČLANEK

Vrhovno sodišče je zavrnilo tožbo, ki so jo vložili zagovorniki referenduma o zakonu o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Tožniki so trdili, da je rezultat referenduma neveljaven, ker so v kampanji aktivno sodelovale tudi organizacije, ki niso bile prijavljene kot organizatorice referendumske kampanje. Vlagatelji tožbe so nad odločitvijo sodišča presenečeni, nasprotniki zakona pa vidijo odločitev sodišča kot zmago solidarnosti, sočutja in ljubezni.

Vrhovno sodišče je 10. marca obravnavalo tožbo, s katero so vlagatelji izpodbijali veljavnost izida lanskega referenduma o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Pred sodiščem je takrat potekal protest nasprotnikov zakona. »Pričakujem, da bo sodišče tožbo zavrnilo in priznalo referendumski rezultat,« je dejal Aleš Primc. Njegova napoved se je danes izkazala za točno. Sodišče je kljub ugotovljenim nepravilnostim presodilo, da tožniki niso dokazali, da bi te nepravilnosti vplivale na izid referenduma.

Vir: X @ales_primc

Sodišče je pri zdravniških organizacijah izvajanje propagande brez prijave kampanje sicer prepoznalo kot kršitev – ugotovilo je npr. nepravilnosti pri izobešanju letakov. Pri verskih organizacijah pa je sodišče pojasnilo, da verski obredi in verska sporočila spadajo v okvir ustavno varovane verske svobode in ne predstavljajo kršitev. Širjenje propagandnih gradiv in organizacijo prevozov na volišča so šteli kot kršitev.

Vrhovno sodišče je svoji odločitvi upoštevalo, da je bila referendumska kampanja pluralna in da je sodelovalo večje število prijavljenih organizatorjev, ki so prav tako zastopali stališče proti zakonu.

Primc je dejal, da odločitev sodišča vidi kot zmago solidarnosti, sočutja in ljubezni. Izrazil je veliko veselje in zapisal, da so s to sodno odločitvijo bolniki in invalidi končno obvarovani pred pritiski. Po njegovih besedah mora država vzpostaviti dostopno in kakovostno zdravstvo, ki bo ljudem omogočilo lepo in kakovostno življenje. Poleg tega je treba po vsej državi vzpostaviti kakovostno paliativno oskrbo. »Državo in družbo čaka še veliko dela,« je ocenil. Odvetnik Klemen Golob je takšno sodbo pričakoval in ocenil, da je zmagala demokracija.

Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike