Matej Lahovnik Slovenske novice: Podražitev goriv
Z jutrišnjim dnem se ukinja fiksna cena goriva in uvaja sistem reguliranih marž trgovcev, sistem, kakršnega smo poznali do pred tremi leti. A ta sistem ne bo bistveno vplival na cene goriv, saj so marže trgovcev zanemarljiv del cene goriva, kjer večino predstavljajo različna dajatve.
Tudi sama cena nafte v maloprodajni ceni pogonskih goriv predstavlja manjši delež, saj pri polnjenju 60-litrskega rezervoarja dajatve državi predstavljajo približno 60 evrov oz. okrog 60% cene. Gre za DDV, trošarine,dodatek za zagotavljanje prihrankov energije, takse za CO2 in celo prispevek za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije.
Če bi vlada res želela reševati dragino, bi resno zmanjšala dajatve, ki jih pobira na pogonska goriva, kot je to storila prejšnja vlada pri cenah električne energije. Res da bi to zarezalo v javne finance, ampak v krizi je treba izvajati protikrizne ukrepe, ki dejansko blažijo draginjo, v komentarju za Slovenske novice ugotavlja ekonomist dr. Matej Lahovnik.
Tudi sama cena nafte v maloprodajni ceni pogonskih goriv predstavlja manjši delež, saj pri polnjenju 60-litrskega rezervoarja dajatve državi predstavljajo približno 60 evrov oz. okrog 60% cene. Gre za DDV, trošarine,dodatek za zagotavljanje prihrankov energije, takse za CO2 in celo prispevek za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije.
Če bi vlada res želela reševati dragino, bi resno zmanjšala dajatve, ki jih pobira na pogonska goriva, kot je to storila prejšnja vlada pri cenah električne energije. Res da bi to zarezalo v javne finance, ampak v krizi je treba izvajati protikrizne ukrepe, ki dejansko blažijo draginjo, v komentarju za Slovenske novice ugotavlja ekonomist dr. Matej Lahovnik.
Povezani članki
Zadnje objave
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Duhovna misel] Ali Jezus vihti meč?
28. 6. 2026 ob 6:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ko se zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Cveta Stepanjan: Srhljiva izkušnja mučenja
27. 6. 2026 ob 14:30
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Ekskluzivno za naročnike
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
7 komentarjev
rasputin
Kje je zdaj desnica? Ima idealno priliko, da organizira spodoben vseslovenski protest. Gorivo potrebujemo vsi, vlada pa se ni pripravljena odpovedati v korist državljanov niti centu. 60% cene goriva gre v državno malho. Polna malha je edino, kar briga Goloba & Co. Ne briga jih za neznosne izdatke za gorivo za mnoge družine, čeprav govoričijo o skrbi za reveže, ne briga jih za posledično inflacijo, ki siromaši ljudi... Kaj jih sploh briga? Da čim bolj izmozgajo državljane?!
WOYSS
Ja ne vem , eden je predlagal da gremo s traktorji pred parlament, mogoče ,bo kej bolj
helena_3
Ja nič, malo ste zamočili, g. premier. Glede na vaše premierske izkušnje in ob upoštevanju kvalitete ministrske zasedbe se vam bo to zagotovo še kdaj zgodilo.
Me pa zanima, kaj porečejo na to gospica Klakočarjeva. Njene izjave so vedno zelo inteligentne, čista modrost, kenede.
Peter Klepec
Ni normalno imeti bivsega direktorja komercialne firme za PV. No, razen v USA - Trump.
rasputin
Primerjaš neprimerljivo. Golob je bil politično nastavljen direktor državne firme z dobro plačo (za naše vaške razmere), za katero ni tvegal prav nič. Trump je podjetnik, človek, ki živi od svoje podjetnosti, ne od političnih privilegijev.
rasputin
Vlada je sprejela ukrep, ki se zdi kot pomemben, v resnici je pesek v oči. Priškrnila je mizerno maržo podjetjem, ki gorivo prodajajo, sama pa je ohranila svojo molzno kravo, kar so dejansko naftni derivati za proračun. Ne bodo se plenilci odpovedali niti beliču, ki jim lahko pade v žep.
Ljudstvo naj polni proračun, četudi pri tem crkne, oblast in njeni priskledniki pa bodo ne glede na krizo živeli na veliki nogi. Saj je vendar toliko revežev v državi, ki jim je treba pomagati, taistim revežem, ki si ne morejo kupiti goriva zaradi pretiranih dajatev, pa ni treba pomagati. Kmalu si tisti reveži ne bodo mogli kupiti niti hrane niti ničesar drugega, ker prav cene goriva bistveno vplivajo na inflacijo.
Golob je ekonomski genij, pardon, plenilski...
Fridek
Lahko samo sanjamo, da pride do ORBANIZACIJE SLOvenije...(neumni Orban orodaja gorivo po 1,2eur)
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.