Matej Avbelj, Finance: Pobeg iz jame slovenske demokracije
Je to, kar v Sloveniji imenujemo demokracija, sploh še normalno? Ali – nasprotno – živimo v Platonovi jami, zaslepljeni s sencami svojih demokratičnih utvar? Na to vprašanje bo skušal skozi niz desetih kolumn o mitologiji slovenske demokracije odgovoriti Matej Avbelj.
V prvi kolumni bo na udaru mit o tem, da je slovenska demokracija povsem normalna.
Kot ugotavlja Avbelj, je v kontekstu slovenske družbene konstrukcije realnosti, v okviru javno-intelektualno-medijskega prostora, ki ga živimo, temu morda res tako. Oblast, ki jo imamo v Sloveniji, je namreč prav tisto, kar je demos izvolil.
Ampak prav tu je problem. Izkazuje namreč se, da je v Sloveniji prevladujoče stališče, da morajo vsi tuliti v en glas. Tudi če živimo brez resnice:
"Bolj na polno kot živimo brez resnice, samo še furamo populizem pod krinko demokracije. Populizem, s katerim so naši krepostni politični in javnomnenjski voditelji ljudi razdelili na dobre in slabe, naše in vaše, na partizane in domobrance, na fašiste in komuniste, na janšiste in kučaniste; in na vse druge etikete, ki jih najbolj vneto pritiskajo na druge zato, da jih oropajo lastne identitete, agencije in profesionalnosti, da jih naredijo za svoje in z njimi, slednjič, kot kažejo izkušnje, mnogo laže vladajo."
Pri tem so možnosti za kakršne koli reformne scenarije ali večjo konkurenčnost vse bolj plitve.
Celoten prispevek si lahko preberete na portalu Finance.
V prvi kolumni bo na udaru mit o tem, da je slovenska demokracija povsem normalna.
Kot ugotavlja Avbelj, je v kontekstu slovenske družbene konstrukcije realnosti, v okviru javno-intelektualno-medijskega prostora, ki ga živimo, temu morda res tako. Oblast, ki jo imamo v Sloveniji, je namreč prav tisto, kar je demos izvolil.
Ampak prav tu je problem. Izkazuje namreč se, da je v Sloveniji prevladujoče stališče, da morajo vsi tuliti v en glas. Tudi če živimo brez resnice:
"Bolj na polno kot živimo brez resnice, samo še furamo populizem pod krinko demokracije. Populizem, s katerim so naši krepostni politični in javnomnenjski voditelji ljudi razdelili na dobre in slabe, naše in vaše, na partizane in domobrance, na fašiste in komuniste, na janšiste in kučaniste; in na vse druge etikete, ki jih najbolj vneto pritiskajo na druge zato, da jih oropajo lastne identitete, agencije in profesionalnosti, da jih naredijo za svoje in z njimi, slednjič, kot kažejo izkušnje, mnogo laže vladajo."
Pri tem so možnosti za kakršne koli reformne scenarije ali večjo konkurenčnost vse bolj plitve.
Celoten prispevek si lahko preberete na portalu Finance.
Povezani članki
Zadnje objave
Ko se resnično zatresejo temelji države in zemlje: dvojni potres v Venezueli
28. 6. 2026 ob 18:21
Vikis je vse skladbe ustvaril ob misli na svoj dom, na domovino
28. 6. 2026 ob 12:00
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Duhovna misel] Ali Jezus vihti meč?
28. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Vikis je vse skladbe ustvaril ob misli na svoj dom, na domovino
28. 6. 2026 ob 12:00
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
rasputin
V Sloveniji revolucionarna kasta - novi razred - kot je to poimenoval Djilas, ni propadla. Prilagodila se je na nove razmere in dejansko obdržala vse ključne družbene pozicije v svojih rokah. Predvsem pa je ohranila svojo plenilsko vlogo.
V Sloveniji imamo še vedno sistem privilegiranih patricijev, ki so prek moralno in materialno korumpiranega sodstva iznad in izven zakonov, in imamo brezpraven plebs. Sodstvo deluje arbitrarno v interesu novega, zdaj že starega razreda.
Kdo bo to rešil, je vprašanje za milijon evrov. Zaenkrat ni videti na vidiku nikogar in ničesar, ki bi lahko strl oreh slovenskega slabo prikritega enoumja.
Stajerska2021
Ko reče "politik", da bo upravljal z našim denarjem, skratka s premoženjem, je znak za alarm.
Vsi tisti, ki ste ga volili, upam, da boste prvi na vrsti, da vam vzame in plasira tja, kjer bo donos čez 50 let - ko vas več ne bo.
Ne, ne, mi državljani smo hlapci in hlapci morajo biti zadovoljni s skorjo kruha in šotorom, ker če imaš več, ti vzamejo, saj tako ali tako nima narod pojma, kaj je za njega dobro. To ve samo "svoboda". Primite se za denarnice!
Sonatine
Ja, lepo je v naši domovini biti naš! Obeta se nam čudovita prihodnost po meri bedaka: dragi Slovenec, poslej ne boš počel nič drugega, kot (vedni bolj bos in sestradan) vse ljube dni hranil golobe.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.