Kozma Ahačič, Delo: Oblaki pod vročim soncem
Kozma Ahačič v svoji kolumni piše o občutku zmedenosti, ki nam jo daje internet in večja dostopnost informacij, za kar je prepričan, da ne pomeni, da je v naši družbi tudi več znanja, je pa prepričan, da je več zmedenosti.
"Odmik od znanstvenikov (in tudi novinarjev), ki so določeni tematiki posvetili celotno življenje, k vplivnežem in vplivnicam (ali celo k neživim algoritmom), ki jim ni mar za vsebino, ampak za število klikov, je zato zgolj logičen odgovor na naš občutek zmedenosti. Ker imamo na voljo vse informacije tega sveta in jih ne zmoremo presojati sami, zaupamo presoji, ki je dovolj preprosta, da nas navda z občutkom miru. Z občutkom, da vemo vse in da vse razumemo," piše Ahačič in dodaja, da bo vsaka skupnost vse bolj potrebovala tudi znanje, ki bo urejalo in presojalo kaotičnost internetnega sveta in s tem sploh omogočalo svobodo za lastno razmišljanje.
Celotno kolumno si lahko preberete tukaj,
"Odmik od znanstvenikov (in tudi novinarjev), ki so določeni tematiki posvetili celotno življenje, k vplivnežem in vplivnicam (ali celo k neživim algoritmom), ki jim ni mar za vsebino, ampak za število klikov, je zato zgolj logičen odgovor na naš občutek zmedenosti. Ker imamo na voljo vse informacije tega sveta in jih ne zmoremo presojati sami, zaupamo presoji, ki je dovolj preprosta, da nas navda z občutkom miru. Z občutkom, da vemo vse in da vse razumemo," piše Ahačič in dodaja, da bo vsaka skupnost vse bolj potrebovala tudi znanje, ki bo urejalo in presojalo kaotičnost internetnega sveta in s tem sploh omogočalo svobodo za lastno razmišljanje.
Celotno kolumno si lahko preberete tukaj,
Povezani članki
Zadnje objave
Ko se Zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Cveta Stepanjan: Srhljiva izkušnja mučenja
27. 6. 2026 ob 14:30
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Zakaj krčimo tisto, kar ohranja zdravje?
27. 6. 2026 ob 9:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Ekskluzivno za naročnike
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Gola Resnica ali Levica?
27. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
rasputin
Vsakdo ima možnost samostojnega razmišljanja. Problem je v tem, da je večina ljudi intelektualno lenih in in da so ljudje večinoma pragmatiki in konformisti, ki razmišljajo politično korektno, torej to, kar se sme oziroma to, kar ne vrže človeka iz cone varnosti in udobja.
Vladajoča elita to dobro ve in to s pridom izkorišča. To, kar predlaga Kozama Ahačič, je točno to, kar hoče elita: posvečene razlagalce vsesplošnega dogajanja, ki bodo utirali obvezno mišljenjsko smer.
Ne, hvala!
rasputin
"Središče demokracije je resnica. Nisi svoboden, če ti lažejo. Nihče ne misli, da so ljudje v Severni Koreji svobodni. Ljudje v Severni Koreji bodo vedno glasovali za svojega ljubljenega vodjo, ker jim lažejo. To niso svobodne volitve, ker ljudje nimajo dostopa do resnice. (...) Če hočeš iztrgati srce demokraciji, moraš ljudi navaditi na laži." https://www.youtube.com/watch?v=CpCKkWMbmXU
kdorkoli
"To niso svobodne volitve, ker ljudje nimajo dostopa do resnice." Točno tako! Lep primer je laganje ob "vodnem" referendumu - propaganda je ljudem vbijala v glavo, da gre za čisto pitno vodo, v resnici pa je šlo za nekaj čisto drugega, kar ni imelo nobene povezave s pitno vodo. Volivci so bili torej grdo zapeljani in so večinsko zavrnili dober zakon. Drugo vprašanje pa je, zakaj se na nasprotni strani ni nihče potrudil, da bi še pred glasovanjem ovrgel lažnivo propagando?
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.