Kavarna Hayek: Socialističnim eksperimentom s stanovanji, ki jih napoveduje Luka Mesec, so se odrekli celo Skandinavci
Na kavarni Hayek pišejo, da je zadeva z reševanjem stanovanjske problematike nadvse bizarna. »Še preden se je predvolilna tekma dodobra razplamtela, so tovariši na levi med seboj tekmovali, kdo bo volivcem obljubil več stanovanj, ki bodo cenovno dostopna tako za nakup, kot za najem. Tako je Levica že marca v državni zbor vložila zakon o davku na prazne in velike nepremičnine, s čimer bi zgradila 30.000 javnih najemnih stanovanj. Danes Luka Mesec, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, govori »samo« še o 20.000 stanovanjih.«
Ob tem pa še dodajajo, da je zanimivo, da so poseganje države na trg stanovanj kot zelo škodljiv ukrep označili tudi ideološki zavezniki levičarjev. Torej Skandinavci, po katerih je Robert Golob dejal, da se bo zgledoval.
Več si preberite TUKAJ.
Ob tem pa še dodajajo, da je zanimivo, da so poseganje države na trg stanovanj kot zelo škodljiv ukrep označili tudi ideološki zavezniki levičarjev. Torej Skandinavci, po katerih je Robert Golob dejal, da se bo zgledoval.
Več si preberite TUKAJ.
Povezani članki
Zadnje objave
Vikis je vse skladbe ustvaril ob misli na svoj dom, na domovino
28. 6. 2026 ob 12:00
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Duhovna misel] Ali Jezus vihti meč?
28. 6. 2026 ob 6:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ekskluzivno za naročnike
Vikis je vse skladbe ustvaril ob misli na svoj dom, na domovino
28. 6. 2026 ob 12:00
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
maligur4
Slovenija nima hude stanovanjske problematike, to so insinuacije politikov. Če kakšen mulo pri 20ih nima svojega stanovanja ni nič novega. Ob dobri službi si ga lahko hitro kupi, seveda plačeval bo kredit, kar ni nič novega. Treba je decentralizirati državo in bo problem manjši. Tako vsi silijo v Ljubljano in tam ostanejo.
Stajerska2021
Dragi moji, stanovanja bi gradili z NAŠIMI DEPOZITI NA BANKAH!
To pomeni, nam, varčevalcem bi vzeli in gradili za NJIHOVE in za priseljence!
TO SE VOLILI IN SEDAJ IMAMO TO V S I !
rasputin
Stanovanjska problematika je ena od stvari, ki je med tranzicijo nismo znali rešiti. Opustili smo nekdanji socialistični model, na njegovo mesto pa nismo postavili novega modela organizirane stanovanjske gradnje, zlasti modela oskrbe z dostopnimi najemnimi stanovanji.
Socialistični model je bil v grobem tak:
- glavno vlogo v stanovanjski gradnji so imele tedanje občine, ki so bile večje od sedanjih
- občine so imele stanovanjska podjetja, ki so skrbela za dostopna najemna stanovanja
- občine so imele sklade stavbnih zemljišč, ki so zagotavljali razmeroma poceni stavbna zemljišča
- vir financiranja t.i. družbenih stanovanj je bil prispevek iz plač
Med tranzicijo smo ta model, ki je bil razmeroma učinkovit, odpravili. Družbena stanovanja so bila privatizirana, stanovanjksa podjetja pa ukinjena. Ukinjeni so bili tudi skladi stavbni zemljišč in prispevek iz plač za stanovanjsko gradnjo.
Razprodaja družbenih stanovanj in ukinitev stanovanjskih podjetij je prispevala k temu, da ni bilo več nosilca organizirane stanovnjske oskrbe. Odprava skladov stavbnih zemljišč ima za posledico, da ni več kontinuirane oskrbe z zemljišči za stanovnjsko gradnjo, cena le-teh pa je šla v nebo. Ni tudi več sistemskega vira financiranja stanovanjske gradnje. Občine skrbijo prej za restrikcije pri določanju zazidljivih zemljišč kot za spodbujanje stanovanjske gradnje, zato so cene redkih zemljišč zelo visoke.
Država bi morala spet ustvariti delujoč sistem stanovanjske oskrbe, namesto da se sama pojavlja kot graditelj in ponudnik stanovanj. Popolnoma bi morala premeniti tudi davčno politiko, ki odvrača potencialne investitorje v najemna stanovanja in je ključen del sistema stanovanjske oskrbe.
Investicije v stanovanja zahtevajo velika sredstva, donosi pa so minimalni, država pa pobira davke z veliko žlico. Spremeniti bi se morala tudi zakonodaja, ki ureja najemna razmerja, v smislu, da najemnik, ki ne plačuje svojih obveznosti, izgubi pravico do najema brez dolgotrajnih sodnih postopkov. Tudin to povečuje tveganje investitorjev v najemna stanovanja, zato le-teh ni.
Če bo Luka Mesec rešil problematiko dostopnih najemnih stanovanj v Sloveniji, bo to enako čudežu.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.