Gospodarstveniki opozarjajo, da so vlade drugod po Evropi bolj proaktivne od slovenske, ko gre za boj z draginjo
Premier Robert Golob je na srečanju z gospodarstveniki ocenil, da so subvencije, ki jih prinaša nedavno sprejeti zakon, največ, kar dovoljuje evropska zakonodaja na tem področju. A gospodarstveniki opozarjajo, da nekatere države uveljavljajo cenovne kapice tudi za večja podjetja.
Golob ob tem napoveduje, da bo, v kolikor bo to dovolila Evropska komisija, tudi naša vlada razmislila o ukrepih v to smer, vendar za razliko od nekaterih drugih držav ne bo proaktivna na tem področju, temveč bo čakala na odločitve Evropske komisije.
Razočarani so tudi, ker so nekateri v teh dneh podpisali višje pogodbe za ceno elektrike, kot so na voljo trenutno. Razočarani so tudi, da se vlada težav loteva s subvencijami namesto s cenovno kapico, zato je že slišati napovedi o protestih, ki pa ne bodo nujno na ulici.
Golob ob tem napoveduje, da bo, v kolikor bo to dovolila Evropska komisija, tudi naša vlada razmislila o ukrepih v to smer, vendar za razliko od nekaterih drugih držav ne bo proaktivna na tem področju, temveč bo čakala na odločitve Evropske komisije.
Razočarani so tudi, ker so nekateri v teh dneh podpisali višje pogodbe za ceno elektrike, kot so na voljo trenutno. Razočarani so tudi, da se vlada težav loteva s subvencijami namesto s cenovno kapico, zato je že slišati napovedi o protestih, ki pa ne bodo nujno na ulici.
Povezani članki
Zadnje objave
Na podeželju imajo počitnice drugačen ritem
24. 6. 2026 ob 18:45
Plaz očitkov: Festival Ljubljana svojih obiskovalcev ne ceni
24. 6. 2026 ob 17:01
Mnenja glede zvezde na državni proslavi ostajajo deljena
24. 6. 2026 ob 15:08
Samostojnost ni cilj; je začetek odgovornosti
24. 6. 2026 ob 14:30
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
rasputin
Evropske vlade so proaktivne samo pri tekmovanju v servilnosti do gospodarja na drugi strani Atlantika. Podajam nekaj misli ameriškega profesorja ekonomije Michaela Hudsona:
"Nemčija je postala gospodarski satelit ameriške nove hladne vojne z Rusijo, Kitajsko in ostalo Evrazijo. Nemčiji in drugim državam Nata je bilo rečeno, naj uvedejo trgovinske in naložbene sankcije proti sebi, ki bodo preživele današnjo proksi vojno v Ukrajini. Ameriški predsednik Biden in tiskovni predstavniki njegovega zunanjega ministrstva so pojasnili, da je Ukrajina le uvodna arena v veliko širši dinamiki, ki deli svet na dve nasprotujoči si skupini gospodarskih zavezništev. Ta globalni zlom obljublja deset- ali dvajsetletni boj za določitev, ali bo svetovno gospodarstvo unipolarno dolarizirano gospodarstvo s središčem v ZDA ali multipolarni svet z več valutami, osredotočen na osrčje Evrazije z mešanimi javnimi/zasebnimi gospodarstvi.
Predsednik Biden je ta razkol označil kot razkol med demokracijami in avtokracijami. Terminologija je tipična orwellovska dvojnost. Z »demokracijami« misli na ZDA in sorodne zahodne finančne oligarhije. Njihov cilj je premakniti gospodarsko načrtovanje iz rok izvoljenih vlad na Wall Street in druga finančna središča pod nadzorom ZDA. Ameriški diplomati uporabljajo Mednarodni denarni sklad in Svetovno banko, da zahtevajo privatizacijo svetovne infrastrukture in odvisnost od ameriške tehnologije, izvoza nafte in hrane.
Z »avtokracijo« Biden misli na države, ki se upirajo temu prevzemu financializacije in privatizacije. V praksi ameriška retorika pomeni spodbujanje lastne gospodarske rasti in življenjskega standarda ter ohranjanje tako financ in bančništva kot javnih služb. (...)
Država, ki trpi največ "kolateralne škode" v tem globalnem zlomu, je Nemčija. Nemško jeklo, kemikalije, stroji, avtomobili in drugo potrošniško blago so kot najnaprednejše industrijsko gospodarstvo v Evropi najbolj odvisni od uvoza ruskega plina, nafte in kovin, od aluminija do titana in paladija. Kljub temu, da sta bila zgrajena dva plinovoda Severni tok, da bi Nemčiji zagotovila poceni energijo, je bilo Nemčiji naročeno, naj se odklopi od ruskega plina in se deindustrializira. To pomeni konec njene gospodarske premoči. Ključ do rasti BDP v Nemčiji, tako kot v drugih državah, je poraba energije na delavca.
Zaradi teh protiruskih sankcij je današnja nova hladna vojna sama po sebi protinemška. Ameriški državni sekretar Anthony Blinken je dejal, da bi morala Nemčija poceni ruski cevovodni plin nadomestiti z dragim ameriškim utekočinjenim zemeljskim plinom. Za uvoz tega plina bo morala Nemčija hitro porabiti več kot 5 milijard dolarjev za izgradnjo pristaniških zmogljivosti za prevoz tankerjev LNG. Posledica tega bo, da bo nemška industrija postala nekonkurenčna. Bankroti se bodo razširili, zaposlovanje se bo zmanjšalo, nemški pro-NATO-vski voditelji pa bodo vsilili kronično depresijo in padec življenjskega standarda.
Večina političnih teorij predpostavlja, da bodo narodi delovali v lastnem interesu. Sicer so satelitske države, ki nimajo nadzora nad svojo usodo. Nemčija svojo industrijo in življenjski standard podreja diktatu ameriške diplomacije in lastnim interesom ameriškega naftnega in plinskega sektorja. To počne prostovoljno – ne zaradi vojaške sile, temveč iz ideološkega prepričanja, da bi morali svetovno gospodarstvo voditi ameriški načrtovalci hladne vojne."
Več na spodnjerm linku:
https://braveneweurope.com/michael-hudson-germanys-position-in-americas-new-world-order
rasputin
Že od začetka vojne v Ukrajini in spremljajoče protiruske histerije je očitno, da se je evropska politika s slepim sledenjm ameriši politiki, ki skrbi predvsem za svoje interese po obvladovanju sveta, odločila za pot, ki vodi v deindustrializacijo in revščino. Evropski politični razred je očitno nekompetenten, dezorientiran in zelo verjetno tudi korumpiran. Evropo so spravili v godljo, ki utegne trajati še desetletja, če se ne zgodi čudež in namesto preloma z Rusijo Evropa izvede prelom z Ameriko. Ta ni noben zaveznik, temveč je despot, ki obvladuje in izkorišča svoje vazale. Mnogi ameriški intelektualci nam to sporoačjo brez dlake na jeziku, kot kaže tudi gornji navedek ameriškega profesorja Michaela Hudsona, toda evropski politiki in mediji kot da nimajo več svoje volje in presoje. Kot mesečniki ponavljajo naučene politične korektnne floskule in Evropo vodijo rakom žvižgat.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.