Dimitrij Rupel, Siol.net: Spreobračanje slovenske obrambne in zunanje politike
Dimitrij Rupel v komentarju za Siol piše o tem, da se v slovenskih vladnih in akademskih krogih pojavljajo razmišljanja o spremembi slovenske obrambne doktrine in zunanje politike. Kot opozarja, bi bila ta sprememba "v neposrednem nasprotju z vrednotami slovenske osamosvojitve".
Povezani članki
Zadnje objave
Vikis je vse skladbe ustvaril ob misli na svoj dom, na domovino
28. 6. 2026 ob 12:00
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Duhovna misel] Ali Jezus vihti meč?
28. 6. 2026 ob 6:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ko se zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Ekskluzivno za naročnike
Vikis je vse skladbe ustvaril ob misli na svoj dom, na domovino
28. 6. 2026 ob 12:00
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
5 komentarjev
helena_3
Nisem zmeraj na isti valovni dolžini kot dr. Rupel, a tokrat se povsem strinjam z njim. Obenem upam, da se bodo Golobisti sesuli prej, preden naredijo Sloveniji ogromno škodo z izstopom Slovenije iz EU in iz pakta Nato. Lahko bi se v tem primeru zgledovali po pok. dr. Drnovšku, ki si je za oboje zelo prizadeval.
V času, ko smo se na referendumu odločali, ali gremo v Nato ali ne, sem se tudi jaz bolj nagibala k temu, da NE gremo. Potem se je v Srbiji zgodil umor predsednika Đinđića - in to mi je odprlo oči. Smo del Srednje Evrope in treba je zavarovati vrednote naših dedov in pradedov.
Peter Klepec
Izstop iz EUja pomeni izgubo valute Evra, pomeni zaprtje mej, pomeni izgubo EU trga za slovenske firme, pomeni zaprtje EU trga kapitala in oseb (ne bi mogli vec dobiti sluzbe v Avstriji ali Italiji). Izstop iz NATA bi bila se najmanjsa nesreca, ker bi bila SLO z izstopom iz EU tako uboga, da je nihce ne bi hotel niti povohati, kaj sele napasti.
Peter Klepec
A umor Dzindzica je bil za vas tisti kljucen dogodek? A napad srbske vojske na Slovenijo pa ni bil? Sicer pa, Slovenija ni v Srednji Evropi, ampak v juzni, ne geografsko, mislim "po vrednotah". Tiste vrednote dedov in pradedov so sprhnele z njihovimi kostmi. Sedaj veljajo balkanske vrednote. Rasputin, pa to. In ravno zaradi teh vrednot se rabi NATO.
rasputin
Rupel v komentarju(...) svari, da obramba Slovenije ob spoštovanju Nata ne more biti niti teritorialna, niti partizanska.
****
Če bo vojna na ozemlju Slovenije, ne bo nihče spraševal Rupla, ali se smemo braniti teritorialnoa ali partizansko ali gverilsko ali kakorkoli. Vsekakor bi se branili z razpoložljivimi sredstvi in v danih okoliščinah. Slovenija je hribovita in gozdnata dežela, to pa je idealno za gverilski način odpora zoper morebitnega napadalca.
Sicer pa ni jasno, v čem naj bi bil koncept teritorialne obrambe nasproten članstvu v Natu. Nato zahteva, da imamo določen vojaški kontingent, ki lahko sodeluje v Natovih misijah izven Slovenije. To nalogo opravlja profesionalna vojska. Teritorialno obrambo pa bi večinoma sestavljali rezervisti, ki ne bi sodelovali v Natovih misijah izven Slovenije, temveč izključno na ozemlju Slovenije v primeru napada na Slovenijo.
Pravi problem je v tem, ali je smiselno, da Slovenska vojska sodeluje v Natovih misijah v tujini, zlasti če gre za napadalne vojne.
Peter Klepec
Pravi problem je, da vi sploh ne veste kaj je NATO in zakaj je SLO clanica. Ce bi kdorkoli napadel Slovenijo, bi s tem avtomaticno napadel tudi Ameriko, Nemcijo, Veliko Britanijo in se vseh drugih 30. To ne bi v nobenem primeru bila gverilska vojna, nikjer.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.