Blaž Podobnik o stavki ertevejevcev: Mnogo huje je
Blaž Podobnik v pronicljivem zapisu o tem, za kaj pri RTV stavki zares gre.
"Vsakomur je jasno, da gre pri stavki ertevejevcev za več kot zgolj to, kar se pove naglas. Seveda ne gre samo za “preprečevanje programske škode,” kot je dejal generalni direktor dr. Grah Whatmough. In seveda ne gre samo za “omejevanje strokovne avtonomije”, kot trdijo stavkajoči. Čeprav gre tudi za to. Ampak to ni bistveno. Bistveno je to, da gre za politiko.[...]. To, da je zrak, ki ga dihamo tu v Ljubljani, lev, napreden in tako dalje, to ni posledica nekakšnega Zeitgeista. To ni povezano s tem, da “ej stari, smo v letu 2022, če še nisi opazil?!” Vonj ljubljanskega zraka je stvar politično-ekonomske moči neke politično-ideološke opcije," začenja Podobnik.
In nadaljuje: "Seveda so zaenkrat produkti, ki se jih loti “uravnoteževajoči kader” na RTV, praviloma nižje kakovosti. Včasih celo res neprimerljivo nižje. Pogosto celo nesramno nižje. Ampak, brez zamere: Sami ste si to izbrali. Ne pričakujte vrhunskega, kakovostnega in po standardih primerljivega desničarskega novinarstva, če že desetletja in desetletja nadzirate produkcijo intelektualnega (potencialno žurnalističnega) kadra, začenši s Filofaksom in s Fakulteto za družbene vede. Še drugače: Najprej imate skoraj monopolni nadzor nad ideološko formacijo novinarjev, potem se pa pridušate, da so ideološko disidentski, torej konservativnejši kadri zanič. Seveda smo! Če smo pa malodane naturščiki. Če nas je pa samo “ene par”."
Celoten zapis preberite na avtorjevem blogu.
"Vsakomur je jasno, da gre pri stavki ertevejevcev za več kot zgolj to, kar se pove naglas. Seveda ne gre samo za “preprečevanje programske škode,” kot je dejal generalni direktor dr. Grah Whatmough. In seveda ne gre samo za “omejevanje strokovne avtonomije”, kot trdijo stavkajoči. Čeprav gre tudi za to. Ampak to ni bistveno. Bistveno je to, da gre za politiko.[...]. To, da je zrak, ki ga dihamo tu v Ljubljani, lev, napreden in tako dalje, to ni posledica nekakšnega Zeitgeista. To ni povezano s tem, da “ej stari, smo v letu 2022, če še nisi opazil?!” Vonj ljubljanskega zraka je stvar politično-ekonomske moči neke politično-ideološke opcije," začenja Podobnik.
In nadaljuje: "Seveda so zaenkrat produkti, ki se jih loti “uravnoteževajoči kader” na RTV, praviloma nižje kakovosti. Včasih celo res neprimerljivo nižje. Pogosto celo nesramno nižje. Ampak, brez zamere: Sami ste si to izbrali. Ne pričakujte vrhunskega, kakovostnega in po standardih primerljivega desničarskega novinarstva, če že desetletja in desetletja nadzirate produkcijo intelektualnega (potencialno žurnalističnega) kadra, začenši s Filofaksom in s Fakulteto za družbene vede. Še drugače: Najprej imate skoraj monopolni nadzor nad ideološko formacijo novinarjev, potem se pa pridušate, da so ideološko disidentski, torej konservativnejši kadri zanič. Seveda smo! Če smo pa malodane naturščiki. Če nas je pa samo “ene par”."
Celoten zapis preberite na avtorjevem blogu.
Povezani članki
Zadnje objave
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Duhovna misel] Ali Jezus vihti meč?
28. 6. 2026 ob 6:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Podpis sporazuma med Izraelom in Libanonom
27. 6. 2026 ob 17:52
Ko se zagovornik načela enakosti izogne odgovornosti
27. 6. 2026 ob 17:26
Cveta Stepanjan: Srhljiva izkušnja mučenja
27. 6. 2026 ob 14:30
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Ekskluzivno za naročnike
Bevk je največ del napisal v kamri v Zakojci
28. 6. 2026 ob 9:00
[Gledali smo] Filmska moralna razprava
27. 6. 2026 ob 19:00
Poletni krožnik s piščancem na žaru
27. 6. 2026 ob 12:00
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
1 komentar
Kraševka
Točno je pokazal na PROBLEMATIKO novinarstva, spoštovani Blaž Podobnik.
Novinarji so IDEOLOŠKO usmerjeni res, že na Faksu.
Potem je tudi podlaga že od leta 1945 samo Leva, kajti v Titovih časih, če nisi podpiral Komunizma, nisi mogel oipravljati novinarskega dela.
Pa tudi v Samostojni Sloveniji, so pretežno vladali Levičarji.
Ti se sedaj borijo, da se spet vspostavi Titovo Svobodo. S pomočjo Goloba, je vse mogoče.
Vendar mislim, da tudi vsem Levičarjem to ne bo ustrezalo in vse neumnosti, ki jih sedanja vlada počenja, bodo PREKIPELE celo Levičarjem,
Kajti "bombončkov" ne bo za vse dovolj, pa če še tako večajo ministrsta, javno upravo in razne inštitute.
Ko bo kruha zmanjkalo, bomo vsi lačni, Tudi če bodo takrat vsi Levi mediji še tako trdili, da je vsega na pretek, poleg kruha tudi potica, ta ne bo prišla do vseh.
Ljudstvo se bo šele takrat zbudilo, ker od obljub se ne da živeti.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.