Biden in papež Frančišek sta se osebno srečala, a raje kot o splavu sta govorila o podnebni krizi
Gre za prvo srečanje Biden – Bergolio v vlogi Bidna kot predsednika ZDA, sicer pa že za njuno peto. Bidenovo srečanje s papežem je zanimivo tudi v luči nasprotovanja ameriške škofovske konference pogledu ameriškega predsednika na splav. Mnogi tviteraši opozarjajo na dejstvo, da sta Biden in Bergolio raje govorila o podnebni krizi kot o vprašanju splava in evharistije.
Bidna, ki je drugi katoliški predsednik v zgodovini ZDA, je v Vatikanu spremljala njegova soproga Jill, pri papežu pa se je na pogovorih ustavil za 90 minut. Italijanski mediji so to sprejeli kot zanimivo informacijo in hitro izbrskali, da se je leta 2014 Obama pri sedanjem papežu ustavil za 50 minut, Donald Trump pa se je pred štirimi leti s papežem pogovarjal 30 minut.
U think the pope likes Biden
😆😆😆 https://t.co/QlU7ZT3mWJ
— Joyce (@JoyceMarrero7) October 29, 2021
Pogovori s Frančiškom naj bi se med drugim osredotočili na boj proti pandemiji covida-19, podnebne spremembe in globalni boj proti revščini, so pred avdienco sporočili iz Bele hiše.
Biden – ki je v Rim prispel zaradi vrha G20 – je drugi katoliški predsednik Združenih držav po Johnu Fitzgeraldu Kennedyju. "Pogovori so potekali o globalnih vprašanjih, pri katerih sta sogovornika podobnih stališč, kot je potreba po spopadanju s podnebno krizo, izhod iz pandemije in podpora najrevnejšim na svetu (Frančišek prosi, naj "veliki laboratoriji liberalizirajo patente" da bi lahko proizvajali cepiva v manj razvitih državah), neenakosti, migracije, Bližnji vzhod. Govorila sta tudi o ameriški zaskrbljenost zaradi obnovljenega sporazuma med Kitajsko in Svetim sedežem o imenovanju škofov ter o vatikanski zaskrbljenosti zaradi umika ZDA iz Afganistana," so zapisali pri enem izmed vodilnih portalov v Italiji Corriere della Sera.
"Vi ste največji borec za mir, kar sem jih kdaj srečal, in z vašim dovoljenjem bi vam rad podaril ta kovanec. Na eni strani ima simbol Združenih držav, na drugi pa države Delaware. Po čem je drugačen … po tem, da bi moj sin želel, da vam ga dam," je predsednik ZDA Joe Biden po poročanju CNN nagovoril papeža Frančiška med intervjujem, ki so ga ameriški viri opisali kot toplo in prisrčno in ne brez smeha.
Joe Biden gives Pope Francis a Presidential challenge coin:
"If next time I see you and you don't have it, you have to buy the drinks."pic.twitter.com/Lby8pwdyyi
— The First (@TheFirstonTV) October 29, 2021
Biden je papežu Frančišku podaril tudi ročno tkano albo iz leta 1930, ki jo je izdelal slavni papeški krojač Gamarelli in ki so jo jezuiti hranili v arhivu cerkve Svete Trojice, Bidnove župnije v Washingtonu.
Asked if he said a prayer with Pope Francis, President Biden says “I did, and he said one for me.” pic.twitter.com/a5qj5AwuXn
— Jennifer Epstein (@jeneps) October 29, 2021
Topel odnos in ameriški spor glede splava
Mnogi komentatorji trdijo, da med ameriškim predsednikom in papežem obstaja poseben osebni odnos, ki sega v čas, ko je Frančišek leta 2015 Bidna tolažil, ko mu je umrl najstarejši sin Beau Biden za rakom pri 46 letih. Mnogi pa dodajajo, da ju veže tudi dejstvo, da imata skupne nasprotnike: konservativni katoliki v ZDA naj bi bili nasprotni tako papežu kot predsedniku ZDA.
Navsezadnje konservativna večina škofovske konference že mesece razmišlja, da bi odobrila "izjavo o evharistiji", ki namerava prepovedati evharistijo katoliškim politikom, ki, čeprav nasprotujejo splavu, podpirajo zakone, ki urejajo prekinitev nosečnosti. Dokument, o katerem bodo glasovali prihodnji mesec, se zagotovo nanaša tudi na najbolj znana katolika v ameriškem političnem prostoru, to sta seveda predsednik Biden in predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi.
Papež Frančišek ne želi, da bi evharistija postala politično vprašanje ali še huje politični instrument. Zato je na letalu iz obiska Slovaške novinarjem dejal, da je splav umor, a da še nikoli zaradi tega ni komu odrekel obhajila. Gre za debato, ki že dolgo deli mnoge v ZDA, in prav zato mnogi komentatorji pa tudi tviteraši opozarjajo na to, da bi papež in predsednik ZDA morala govoriti predvsem o tem.
How can Biden meet with the pope and they agree to not speak about Biden’s pro abortion stance? I feel like it’s a basic failure as a priest to not address this. The pope is the head of the church and he is giving a pass to Biden?
— mary trippe everett (@evfamfla) October 29, 2021
In reporting on President Biden and the Pope’s meeting, each outlet is focusing on what sticks out to them and their readers — @washingtonpost highlights shared identity and concern for the environment, while @FoxNews sees this as a distraction from the bigger issue of abortion. pic.twitter.com/rbkI02EwGN
— The Narratives Project (@NarrativesProj) October 29, 2021
What does Biden say to the Pope about his administration's fight to allow abortion's of fully formed fetuses?
— Ellen (@ellenfma) October 29, 2021
13 komentarjev
irena
Tudi Jezus se je družil z grešniki, zakaj se ne bi papež.
korosec.france
GLOBALNO SEGREVANJE NEVARNO KUHA BETICE V WASHINGTONU IN V VATIKANU ?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
" Spremembe na Soncu & Severni medvedje & kitajski premog & ubijanje nerojenih ljudi "
Papež Frančišek sprejme človeka katoliške vere, ki je kot predsednik ZDA urgentno ukinil
zakon o zaščiti Življenja proti splavu in uvedel zakon, ki splav podpira ter celo uvedel programe in finančne programe , ki splav uvajajo in zagovarjajo in to takoj po nastopu mandata po volitvah z veliko prevaro, morda edino in največjo v zgodovini USA. Bidena je pri tej nedoumljivi raboti podprla celo ameriška katoliška škofovska konferenca in to med volilno kampanijo ter še izrecno tik pred inavguracijo predsednika in tega se dobro spominjam, saj to je bilo nedavno. Ves čas se vrstijo pozivi papežu Frančišku in SŠK ZDA, da naj vendar zamenjajo ploščo vendar vse zaman. Vsemu vernemu katolištvu v posmeh ali kaj je zdaj to? Različne organizacije po svetu pozivajo, prosijo, rotijo in zahtevajo zaščito za nerojene ljudi, da se jih ne splavlja in ne ubija, tudi pri nas , 24 KUL.Si , nedavno tega - le da Bidena in Frančiška, zanimivo, sploh ne pozivajo po njunih imenih, kot, da sta fatamorganični osebi iz onega sveta...zakaj vedo le oni. Če jih povprašaš, odgovora ni.
Kako pravite temu? Šizofrenija?
Ne razumem absolutno nič več kaj se pravzaprav zdogaja in kdo koga ruka za roge ali vleče za jajca ? Veliki bančnik Arharjev France bi obvezno rekel: Oprostite, ampak tako to ne gre...
Bom vprašal takole:
Se bo naslednji , na primer, tukaj, doma v Sloveniji, Zbor in pohod Za življenje 24 KUL.si , ki se je ob glasnem protiprotestu podpornic ubijanja nerojenega življenja pred tedni odvil, se bo odvijal, ne več v Ljubljani, pač pa na trgu sv.Petra pod oknom papeža Frančiška v Domu Sv.Marte in ga bo spet vodil nadškof Zore in to z vsemi slovenskimi škofi - govoril pa bo dr,Štumf, ki zna če hoče nalivati bistrega vina in še usekati zna po mizi, pardon, po mikrofonu?
Preberite, za hec, jaz ne morem verjeti kat berem - kaj poroča STA/ Siol včeraj o srečanju papeža in Bidena :
"Ali je kateri od voditeljev odprl vprašanje o umetni prekinitvi nosečnosti, o čemer so mediji ugibali pred srečanjem, za zdaj ni znano. Bidnova vlada podpira pravico do splava, kar je v nasprotju s stališčem Katoliške cerkve. Papež se je distanciral od pritiska konservativnih ameriških škofov, da zavrnejo obhajilo politikom, ki podpirajo pravice do splava, kar bi vključevalo tudi Bidna. Papež je poudaril, da morajo biti škofje pastirji in ne politiki." ;konec citata.
ŠOKANTNO.
Poslušajte še enkrat, prosim:
Odlično se spomnim, ne rabim iskati citatov iz medijev, je papež Frančišek in administrativna kurija Vatikanska kmalu po inavguraciji Bidena odgovarjala na proteste zaradi papeževe podpore Bidenu in po zahtevah nekoliko kasneje, da naj Bidenu odtegnejo pravico do sv.obhajila, ko je bil na obisku v Evropi, da bo papež & Vatikan pazljivo spremljal dogajanje in nadzoroval zadeve, da pa zadeve ostajajo kot so...tako je bilo razumeti. Protesta Vatikana ali zahtev do Bidena za spremembe pa nikjer!
Zdaj pa imamo bister, kleni, granitni odgovor papeža Frančiška, tako vsaj včeraj na STA /Siolu : Škofje morajo biti pastirji in ne politiki !
----------------------------------------------------
Torej: naj bodo pridni in tiho.
Torej, Biden, ki je nazaj uvedel splav v ZDA, je še naprej Katoličan, in še naprej prejema sv.obhajilo.
Kakor, konzervativni škofje ZDA in drugi , ki protestirajo, pa naj bodo tiho. Tihi pastirji.
Basta. Muito bom, carro Francesco ?
Ali je zato usekala strela v Križ na kupoli Sv.Petra ?
Američani lahko spet splavljajo , s škarjami razsekujejo trupelca ,ki trpijo, ubijajo, masovno ubijajo nerojene zarodke, otročke, ljudi, živa bitja po Božji volji, naše brate in sestre...
In to kljubovalno, načrtno, progresivno s finančno in z moralno podporo države ki jo vodi vedro nasmejani in v Vatikanu visoko spoštovani Joe Biden, Jožef iz Vašinktona, kot odmeva iz poročil slovenskih novinarjev.
Biden Joseph to naredi to zadevo tako, da se odpravi prejšnji veljavni zakon našega zeta, Donalda Trumpa, ki je varoval Življenje nerojenih US Američanov in, da ne omenjam posebej - vse to organsko in nagonsko iz nam neznanega razloga kot Katoličan, vzgled za ves svet naredi kljubovalno proti Božjim zakonom Najvišjega vseh vesolij!
Povejte mi, prosim kdo je tukaj nor, mi ki to poslušamo in gledamo ali protagonisti
ubijanja Življenja ?
------------------------------------------------------------------------
Sprašujem neposredno brez zavor : sem jaz neumen ali nor ali je to vse skupaj noro in ali je to eminentno Hudičevo delo?
KDO MI / NAM BO ODGOVORIL, PROSIM ?
Kdo bo nalil čiste vode v to kalužnico krvave smrti ?
Kolikokrat bo treba še vprašati , saj sprašujem že od volilne kampanije Bidena naprej?
Verjamem, da odgovorni najvišji slovenski pastirji berejo in, da slišijo glas deročih se v Puščavi izginjajočega sveta kot smo ga poznali še nedavno, pred tistim udarom strele v Križ na kupoli Sv.Petra in pred tistim "Buona serra", ki je zvenel tako domače - čutila pa se je oddaljenost Boga. Na žalost.
Če bi bil dušni pastir, bi se zdajle resno ukvarjal z vprašanjem kakšna bo moja naslednja pridiga moji čredi o neubijanju nerojenih ljudi v narodu, ki izginja sto na uro pred našimi očmi.
Berem včerajšnji mastni naslov kako Slovenija pod nujno potrebuje uvoz 2000 tujcev iz juga ali iz daljnega vzhoda, ker nimajo šoferjev za kamione, manjka zdravnikov, šlosarjev, medicinskih sester, manjka vodovodarjev in gozdarjev, snažilk...
In - med vožnjo ob Cerkniškem jezerskem biseru, ki se nataplja v krasnih jesenskih barvah zlatnine vseh odtenkov, srečujem enega za drugim, več parov. Moški in ženska. Nobenega otroka. Ja, pse pa imajo. In lepe nobel velike avtote na plačljivem asfaltiranem parkirišču, ki je premajhno za naval sodobnosti, ki ne pelje naprej, pač pa v siguren pogin...
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bog z Vami vsemi, pa brez zamere, Boh ne daj kaj zamerit !
Pa PCTXYZ imejte s sabo v fudri ali na ritnem aržetu ! Buona notte, carri Christianni !
korosec.france
Zanimivo.
Pritegnejo zelo povedne slike same ... Laična analiza govorice telesa iz fotografij.
Trump and pope Francis in Biden and pope Francis
3/4 slik s Trumpom je z resnobnim ali kislim obrazom našega Frančiška
3/4 slik z Bidenom je z prešerno nasmejanim ali nasmejanim obrazom našega Frančiška
------------------------------------
Bog jim daj Zdravja!
batistamaja
Jaz kot katoličan verjamem, da vso oblast v Cerkvi daje Bog in tudi če mi naš župnik, škof ali papež ni všeč, mu kot vernik priznam oblast, ki mu je dana od zgoraj. Tako sem jo priznaval tudi Benediktu in sedaj Frančišku. Sem pač katoličan in Bogu zaupam, da vodi svojo Cerkev.
irena
Tudi jaz.
AlojzZ
"Zato je na letalu iz obiska Slovaške novinarjem dejal, da je splav umor, a da še nikoli zaradi tega ni komu odrekel obhajila."
Smo zadnjega papeža že videli? Skoraj ne morem verjeti tej mlaćnosti.
vane
Dva prevaranta. Pajaca v službi globalne židovske oligarhije.
jeremias
Čakaj, čakaj... Pred leti je bil v Vatikanu Pahor. Sta se s papežem pogovarjala o splavu? Ne. Tam je bila tudi Bratuškova, Šarec, itd. itd. itd. So se morda oni pogovarjali o splavu? Tudi ne. Zakaj pa zdaj tak rompompom če se papež in Biden nista pogovarjala o splavu?
Rajko Podgoršek
Prvič: Zato, ker je Biden katolik (bolje napisano v narekovajih), ki se je kot tak za katolika promoviral v volilni kampaniji, na ta račun pobasal glasove ameriških katolikov (sicer manj kot pred desetletji) in ker Bidnovo katolištvo v ZDA promovirajo (oz. sprevračajo) tako sekularni mediji za svoje cilje, kot tudi ameriška škofovska konferenca. Drugič: Zato, ker je Bidnov predhodnik, Donald Trump, ki se je izkazal kot en izmed najbolj pro-life predsednikov v ameriški zgodovini, s strani papeža Frančiška bil deležen prezira in je tak papežev odnos do trenutnega predsednika zelo "sumljiv" Tretjič (to pa je najpomembnejše): Zato, ker bi papež Frančišek glede na tudi svoje javne izjave - da je splav umor - in kot voditelj Katoliške cerkve verjetno bil dolžan s predsednikom Bidnom spregovoriti o tej temi, da ne pride do pohujšanja vernikov in da kot papež ne daje dvomljivega vtisa (npr. po eni strani govori, da je splav umor, po drugi strani pa sprejema "čudne oz. fishy" katolike kot sta Biden in Nancy Pelosi). To pa je hinavsko in Svetemu očetu ne pritiče.
jeremias
Ok. Ampak bodimo pošteni: JPII se je večkrat srečal s Pinochetom in drugimi diktatorji, ki so za seboj pustili nekaj (deset) tisočev "izginulih." Celo obhajal jih je! Do nekaterih duhovnikov in škofov, ki so obsojali nasilje vojaških hunt pa je bil izredno oster in niti sprejeti ni hotel (npr. Romero). Se pa strinjam, Svetemu očetu (sedanjemu in prejšnjim), se take drže ne pritičejo.
Kraševka
Včasih je veljalo pravilo, da če se dva srečata in nimata pojma, kaj bi govorila, se pač pogovarjata "o vremenu".
Tako je bilo tudi danes v Vatikanu.
Friderik
Ne vem ali smo v novejši zgodovini sploh še kdaj imeli tako spoliiziranega papeža? In to še tako argentinsko spolitiziranega, zmedenega, kot tista njihova peronistična stranka.
Teodor
Kaj drugega ni bilo za pričakovati.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.