Žiga Turk: Kamor je šel bik, je šel še štrik
Žiga Turk v svojem blogu pristavi svoj pogled na situacijo na desnici, ki je prišla ob mnogih volilnih porazih letos. Za razliko od večine je do desnice bolj prizanesljiv, pa tudi bolj optimističen. Za vsakega od treh zakonov najde malo zmago na desni, kot so nekateri novi obrazi na RTV, ki se jih ne bo moglo kar tako odstraniti in so vplivali na večjo raznolikost nazorov; zakon o dolgotrajni oskrbi, za katerega si je desnica prizadevala že pred skoraj dvajsetimi leti med prvo Janševo vlado, bo za nekaj mesecev moral veljati; število ministrstev, ki ga je omogočil na novi zakon pa bo pri ljudeh pustil vtis, da če imajo denar, "da sta Bratuškova in Mesec lahko ministra", bodo že našli denar tudi za, kaj pa vem, štetje lukenj na cesti med Spodnjim in Zgornjim Kašljem. Da so ljudje na referendumu potrdili, da jima privoščijo fotelj in tajnico, je tisti pregovor “ljudje imajo tako oblast, kot jo zaslužijo” v najbolj čisti obliki".
Tudi glede ostalih porazov desnice ne vidi problema toliko v lastnih "strelih v koleno", ampak v že od osamosvojitve močno v levo nagnjenem političnem prostoru in da ti porazi niso nič, čemur ne bi bili priča že ves ta čas:
"Da smo referendume izgubili, ni kakšna posebna katastrofa. Če drugega ne, smo videli, da volitve in referendume izgubljamo tudi v primeru, da imamo na Kolodvorski menda svojo oblast. Z drugimi besedami, ena lastovka ne prinese pomladi. En direktor tudi ne.
Relativno je tudi, kako globoko je “desna sredina” padla po teh referendumih. Kaj pa je pravzaprav novega? Predsednika republike še nikoli nismo izvolili. Predsednika vlade smo izvolili dvakrat. Samo en štiriletni mandat je desna sredina izpeljala v dvaintridesetih letih. Predsednika vlade smo imeli svojega četrtino časa. Temu primerno je ekipirano tudi ustavno sodišče. Sodnike predlaga predsednik republike, izvoli jih parlamentarna večina. Politično."
Tudi glede ostalih porazov desnice ne vidi problema toliko v lastnih "strelih v koleno", ampak v že od osamosvojitve močno v levo nagnjenem političnem prostoru in da ti porazi niso nič, čemur ne bi bili priča že ves ta čas:
"Da smo referendume izgubili, ni kakšna posebna katastrofa. Če drugega ne, smo videli, da volitve in referendume izgubljamo tudi v primeru, da imamo na Kolodvorski menda svojo oblast. Z drugimi besedami, ena lastovka ne prinese pomladi. En direktor tudi ne.
Relativno je tudi, kako globoko je “desna sredina” padla po teh referendumih. Kaj pa je pravzaprav novega? Predsednika republike še nikoli nismo izvolili. Predsednika vlade smo izvolili dvakrat. Samo en štiriletni mandat je desna sredina izpeljala v dvaintridesetih letih. Predsednika vlade smo imeli svojega četrtino časa. Temu primerno je ekipirano tudi ustavno sodišče. Sodnike predlaga predsednik republike, izvoli jih parlamentarna večina. Politično."
Povezani članki
Zadnje objave
[Govor, ki ga ne bo] Ob petintridesetem dnevu slovenske državnosti
24. 6. 2026 ob 12:11
Elektrika v hlevu ubila devet krav
24. 6. 2026 ob 9:13
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
4 komentarjev
Janez Kepic-Kern, SLOVENIANA
Bogdaj dober dan vsem.
Vedno dobri,, realni zapisi dr Turka.
In lep pozdrav Vam gospod Mefisto.
No – politika bi vsekakor morala vzpodbujati dobre razmere v zdravstvu in delati na tem, da se poboljšujejo.
Kolikor se spominjam je tudi nekaj prejšnjih vlad BILO PRIMORANO ODSTOPITI
– ravno zaradi JAVNEGA ZDRAVSTVA.
Upam, da bodo neuspehi na področju
JAVNEGA ZFRAVSTVA IN STAROSTNE OSKRBE – odnesli tudi “NE-VLADO”
R. Goloba.
L.r.
vztrajnik Odbora 2014,Janez Kepic-Kern, 70 let, ex OK knjižničar v LJ, nečlan strank in neformalnih združenj, nenaročen, od nikogar plačan – osebni zapis, nealkoholik sem, nekaznovan: ne želim replik in ne odgovarjam na replike t.i. proputinistov, zagovornikov komunsocializma, sovražnikov slo RKC vere in Cerkve itd
p.s.
jaz dokončujem tisto knjigo o katoliških
ORLIH
IN O PREDVOJN USPEŠNI – SLS dr.. Korošca.
Meni osebno se zdi organiziranost zelo solidna – z mrežo zelo ZANESLJIVIH ZAUPNIKOV, ki jih je imela stara, dobra SLS – PO VSEJ Slovenji – dober VZOR
NAM SLO DESNIČARJEM – ZA VNAPREJ
maligur4
Težko bi vse te stranke, ki so se same opredelile kot desne, postavil na desno. Najbrž zato ker nikoli nismo opravili lustracije. Nikoli se ni počistil prostor ideoloških zajedalcev. Trenutno imamo pravo epidemijo istih, ki nas poskušajo prepričati o svoji upravičenosti do upravljanja z našim telesom. Zakaj si ne počistimo telesa in začnemo živeti brez parazitov? "Čisto vsak ima v svojem telesu parazite in nemogoče se jih je znebiti. Pravzaprav se jih ne bi hoteli znebiti, ker so ključni za življenje." Tako pravijo strokovnjaki. Menda čistijo smeti iz našega telesa. Žal, ko gledam našo Slovenijo se mi zdi da smo mi tisti, ki smo paraziti. Večinoma mi čistimo za njimi. Škoda, ker se nas bodo kmalu čisto znebili. To pa je nevarno, potem začnejo sami sebe zastrupljati.
rasputin
Katoliška desnica je, kot kaže, izgubila volivno telo. Sekularna desnica, ki jo predstavlja SDS, še ima tla pod nogami, vprašanje pa je, kaj bo z njo v prihodnosti. Ljudje so siti tako Janše kot Tonina.
Morda nastaja prostor za novo desno gibanje/stranko, čeprav zaenkrat ni videti niti prenovljene desne ideologije, niti novega obraza, ki bi gradil na tej ideologiji. Verjetno tudi zato, ker bi bil takoj podvržen ognjemetu z leve in desne strani.
Kraševka
Levica je vrgla prvo OSAMOSVOJITVENO - Peterletovo vlado samo zato (do priznanja samostojne države, so se potuhnili), da je potem naredila, po lastnem receptu - LASTNINJENJE, ki ga je potem vodil tudi Kučanov Forum 21. Banke so dajale kredite (čeprav so vedeli, da krediti ne bodo vrnjeni) samo Levičarjem (LDS in SD), ki so potem izčrpavali podjetja in denar pretakali v OAZE. Državljanom pa so pustili "bančne LUKNJE", ki smo jih morali sanirati. Zakaj niso niko povedali, kdo bankam ni vrnil kredita? Kramar, kot direktor NLB, je celo dobil 1.000.000 nagrade, ker je to odobraval. Jankoviču je celo sodišče odpisalo kredit. Pa USTAJNIKI niso nikoli nosili transparentov: "Ubi Jankoviča". Sodišče ga ni obsodilo in on svobodno ŽUPANUJE. Tudi 8.marec tega ni nikoli problematiziral. Zato sedaj ZMAGUJE Levica, ker ima veliko denarja in lahko podplačuje volilce in svoje kampanje.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.