Predlogu zakona o vladi se obeta podpora, na mizi še interventni zakon
Predlogu spremembe zakona o vladi se obeta podpora, predlog so stranke desne sredine podprle že včeraj na seji skupnega odbora DZ. V državnem zboru bodo danes imeli tudi prvo obravnavo predloga interventnega zakona za razvoj Slovenije, ki so ga pripravili v strankah t. i. tretjega bloka.
Državni zbor (DZ) na današnji izredni seji odloča o predlogu spremembe zakona o vladi. Predlog so vložili v stranki SDS, Janez Janša pa bo podpornikom zakona poslal izhodišča za koalicijska pogajanja. Predsednik DZ Zoran Stojanović je dejal, da jih bo z veseljem prebral – se pa Janševi koaliciji ne bo pridružil. Po predlogu spremembe zakona o vladi bi se število ministrstev s sedanjih 19 skrčilo na 14, ob tem pa bi obdržali tudi ministra brez resorja, ki je pristojen za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu.
V poslanski skupini Slovenska demokratska stranka smo predstavili obrazložitev sprememb Zakona o vladi Republike Slovenije.
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) April 29, 2026
Slovenija se danes sooča z zahtevnimi geopolitičnimi, gospodarskimi, finančnimi in varnostnimi izzivi. Prav zato potrebujemo učinkovito, operativno in… pic.twitter.com/MlgsFZefWQ
Cilj predlagateljev je vzpostaviti učinkovito organizacijsko strukturo ministrstev, zmanjšati stroške državne uprave in povečati njeno učinkovitost. Predlogu se obeta podpora – poleg poslancev SDS ga bodo namreč podprli še v strankah NSi, SLS, Fokus, Demokrati in Resnica. Predlog so podprli že včeraj na seji skupnega odbora DZ. V Svobodi in stranki SD predlogu ne bodo nasprotovali – so pa kritični do nekaterih združevanj ministrstev. V Levici in Vesni bodo proti, med drugim so kritični do ukinitve ministrstva za solidarno prihodnost.
V poslanski skupini SDS smo že v našem predvolilnem programu jasno povedali: vlada, ki bi jo vodili, bo imela največ 15 ministrstev.
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) April 29, 2026
Predlog zakona, o katerem odloča Državni zbor, predvideva 14 ministrstev in eno ministrstvo brez resorja – skupaj 15. S tem dokazujemo, da svoje… pic.twitter.com/KhH7evrXsA
DZ bo danes opravil tudi prvo obravnavo predloga interventnega zakona za razvoj Slovenije, ki so ga pripravili v strankah t. i. tretjega bloka (NSi, SLS in Fokus ter Demokrati in Resnica). Predlagatelji poudarjajo, da gre za nujne ukrepe, ki bi razbremenili gospodarstvo in prebivalstvo. Predlagajo več ukrepov za grozečo energetsko krizo, npr. nižji DDV za osnovna živila in del energentov. V predlogu so tudi nekatere rešitve na področju normirancev, davkov in socialnih prispevkov, plačevanja prispevka za dolgotrajno oskrbo ter zdravstva in pokojnin. Medtem ko predlog podpirajo delodajalci, sindikati pozivajo k njegovemu umiku. Nasprotujejo mu tudi v strankah leve sredine – z izjemo tistih ukrepov, ki so po njihovem mnenju res interventnega značaja. Med drugim opozarjajo, da bi zakon imel velike negativne javnofinančne učinke.
.@Rado_Gladek: Naš cilj mora biti jasen: sprejeti zakon, ki bo ljudem prinešel višje plače in jih razbremenil, gospodarstvu pa zagotovil boljše pogoje za rast in razvoj.
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) April 29, 2026
🇸🇮 potrebuje obrat. Od politike obremenjevanja k politiki razbremenjevanja, od zaviranja k spodbujanju… pic.twitter.com/H2OFpWJLK9
»To ni interventni zakon za elito, ampak za ljudi,« je dejal poslanec Andrej Kosi (SDS), ki je opozoril, da podjetja zapuščajo Slovenijo, država tone. »Če DDV nič ne pomeni, zakaj je minister za finance pred ministrovanjem denar nakazoval v davčne oaze,« je vprašal.
.@andrej_kosi: To ni interventni zakon za elito, ampak za ljudi. Tak zakon nujno potrebujemo, kajti tonemo in podjetja zapuščajo Slovenijo.
— Poslanska skupina SDS (@PS_SDS) April 29, 2026
Če DDV nič ne pomeni, zakaj je minister za finance pred ministrovanjem denar nakazoval v davčne oaze? pic.twitter.com/NGLOAKX7C2
5 komentarjev
Ljubljana
Nizanje DDV za nekaj hrane je tudi.meni.brez veze. Ljudje naj se naucijo pametno kupovat.
Hrana je vsaj za odrasle ljudi pravzaprav poceni !
Rebalans proracuna je.nujen.
Visanje plac absolutno preloziti !
Ukiniti kup raznih javnih sluzb in agencij....
Ni pa niti enega pametnega vzvoda kaj narediti po prevzemu vlade.
Ni orodij, nimas kaj vzeti v roke.
Tezko odpuscat v javnem sektorju ?
Se motim ?
Evro denar ?
Luknja v proracunu. Zdravstvo kje.dobiti ali vrniti zdravnike ?
Mediji RTV ! STA ?
KPK, NPU, PRAVOSODJE, USTAVNO
VSE JE NAROBE.
Jansa se je odlocil pa se ni odlocil.
Ce bodo logarji pametovali, bo premislil.
In prevec popuscat ne sme !
On mora resorje razdelit.
Kulture ne more vodit kr nekdo...
Tudi zdravstva ne...
Ali gospodarstva ?
Ne vem ce so imena ki krozijo.v redu.
helena_3
*Ne vem ce so imena ki krozijo.v redu.* Se strinjam, g. Ljubljana. Eva Irgl za kulturno ministrstvo? Brez komentarja - ali pa vseeno: z dežja pod kap, glede na sedanje stanje. Logar minister za gospodarstvo? OMG. Saj tistega Počivavška nič ne obrajtam, zaradi Magne - vseeno pa menim, da ima malo več pojma o gospodarstvu kot pa en nakladač Logar. Ne bi bil zunanji minister, ker mora graditi stranko... Nekaj velikega, pa niti za poslanca ni bil izvoljen. A tako je, glasove si je treba zagotoviti. Upam na najboljše, čeprav tole po moji presoji ni modro niti ne zagotavlja stabilnosti. A počakajmo na razplet. (Vse priznanje Janši, da si upa prevzeti to situacijo + še grozeče napade z leve, ki imajo pod komando sodišča - tudi ustavno - , medije, inšpekcije ... Držim pesti za ugoden izid. Bravo tudi NSi - zelo so se popravili)
Igor Ferluga
Kaj imate toliko proti Demokratom? Logar pac bo minister, sicer ne more biti Janseve vlade. Sposoben za ministra je. Sam bi ga raje videl kot notranjega ali pravosodnega ministra, da se dokaze v tem, kar zelo deklarira, namreč boj proti korupciji. Eva Irgl tudi proti levi ( kaviar) radikalki Asti Vrečko ne more biti biti "z dezja pod kap", ampak kvecjemu obratno. Nastopati in racionalno govoriti zna povsem dobro. Tudi sam sicer bolj preferiram ministre z referencami na podrocju, recimo v kulturi Vasko Simoniti ali Ignacija Friedl. Pri Ostercu imam pomislek za zdravstvo, saj je bil drzavni sekretar pod Loredanom, torej v Golobovi vladi, v casu slabe zdravstvene politike, ki se je sicer pod Prevolnikovo še stopnjevala. Pod Loredanom se vsaj poskusalo krajsati cakalne dobe, potem je dobilo prednost preganjanje koncesionarjev in manipulacije glede stanja cakalnih vrst, seveda rastočih. Absolutno se mi zdi prav, da bi od trojcka prisli na ministrske polozaje Vrtovec, CiglerKralj in Bregantova. Priblizno se ve, na katere polozaje. Tudi Čadonič Špelič na kmetijstvu bi bila znaten skok kvalitete glede na zdajsnjo ministrico. Pri SDSu krozijo predvsem imena preizkusenih politikov in poslancev. Sam ne bi imel nic proti, če bi po volji mandatarja novo vlado okrepila strokovno mocna kredibilna imena dovolj simpaticnih osebnosti izven kroga strankarske politike, ki se vrednostno ujemajo z nastajajočo vlado: Klemen Jaklič ali Jan Zobec za pravosodje ter Igor Masten ali Janez Šuštaršič za finance. S takimi izbirami bi bila ta dva resorja v vec kot dobrih rokah. Tudi Helena Jaklitsch bi bila vec kot dobra dobra izbira za ponovitev mandata za Slovence po svetu ( in manjsine pri nas, npr Kočevarje, iz katerih izhaja). Tako je to kot pri nogometu. Svi bi bili selektorji. Z željo, da bi ekipa cimbolje igrala. ( Jaz recimo preferiram odprt ustvarjalen napadalni nogomet, ampak kaj pomaga, ce so selektorji Slovenije praviloma bivsi obrambni igralci in je potem prioriteta igre, da se ne dobi gola. ) Seveda bo resnicni selektor samo eden.
Igor Ferluga
Ad1. Absolutna podpora zmanjsanju stevila ministrstev.
Ad2. Visje place morajo pa imeti osnovo v visji produktivnosti. Ce ne, gre za zapravljanje denarja na up. In za večanje luknje drzavne blagajne. Golobova vlada je to intenzivno v smislu: "apre noi le deluge" pocela, posebej v volilnem letu. A zdaj bo pa nova koalicija rekla: pa dajmo se mi, samo da bo ljudem vsec in bomo s tem vsec ljudem tudi mi. Slovenija porabi ob koncu vlade golobnjaka 2 milijardi vec kot ustvari. Je to OK, se izzide na dolgi rok? Ni ok in se ne izzide. Osebno sem proti vsem ukrepom, ki povečujejo luknjo v javnih blagajnah. In nizanje DDV je ociten tak ukrep, za katerega navijajo trgovci in Petrol, ki bodo enormno povecali profite.
Ljubljana
Glede.ministrov...Jansa mora imeti odlocilno.besedo. Kultura je IZJEMNO POMEMBEN RESOR ! RABIS ODLOCNOST, IRGL JE NIMA KER.NIMA ZNANJA. CE JANSA NE BO IMEL ODLICNIH MINISTROV NE BO NIC. PREVZETI VLADO V TEM CASU JE IZJEMEN NAPOR. JANSA SE TEGA NE BOJI A TU JE MAFIJA, KI BO VSE BLOKIRALA.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.