Kakšno plačno »bombo« je Golob zapustil Janši, bo znano šele oktobra
Ali gre za neznanje ali za skrivanje dejanskih posledic plačne reforme Golobove vlade? Ministrstvo za javno upravo, ki ga vodi Franc Props, številke o posledicah plačne reforme nima. Številke ostajajo skrivnost do jeseni.
Boštjančič opozarja na dodatne stroške
Potem ko je finančni minister Klemen Boštjančič pretekli teden opozoril, da so nekateri predstojniki zlasti v šolstvu in zdravstvu ob plačni reformi izgubili kompas ter da bo treba državno porabo oklestiti za 0,5 odstotka BDP oziroma okoli 350 milijonov evrov, smo se obrnili na resorno ministrstvo za javno upravo in jih vprašali o konkretnih številkah.
Tudi na ministrstvu za javno upravo so namreč zatrdili, da obstajajo »finančni učinki, ki presegajo oceno plačne reforme javnega sektorja«, ki naj bi med letoma 2025 in 2028 znašala 1,4 milijarde evrov.
Kolikšni so dejanski učinki reforme?
Tudi vprašanje, ki je zato povsem logično: kolikšni so ti učinki? Že zdrava gospodinjska logika namreč pove, da ima vsaka investicija določen proračun in ob tem maksimalen znesek. Pa smo se v primeru vlade zmotili.
Kljub večkratni izmenjavi elektronske pošte od pristojnega ministrstva za javno upravo, ki ga vodi Franc Props, razen dolgih pojasnil ni posredoval niti ene konkretne številke.
MJU: finančni učinki bodo jasni jeseni
Na ministrstvu pravijo, da so učinki plačne reforme ena stvar, gibanje mase za plače in drugih stroškov dela pa druga stvar. »Plačna reforma je eden izmed dejavnikov (ne pa edini), ki vplivajo na gibanje mase za plače in druge stroške za delo.«
Vendar, kot kasneje priznajo, je prav plačna reforma povzročila nebrzdano porabo, katerih učinke na ministrstvu za javno upravo ne poznajo:
»Res pa je, da je nov plačni zakon (ZSTSPJS) uvedel določene inštitute, ki omogočajo poviševanje plač zaposlenih (npr. možnost določitve višjega plačnega razreda na podlagi 22. člena ZSTSPJS, možnost spregleda izobrazbe in razporejanje na zahtevnejša delovna mesta, možnost pospešenega napredovanja; finančnih učinkov uporabe teh inštitutov pri delodajalcih v praksi pred izvajanjem plačne reforme ni bilo mogoče natančno oceniti, glede na jasne zakonske omejitve pa njihova uporaba ne bi smela ogroziti javno finančne vzdržnosti);«
Jeseni analiza, ki bo razkrila dejansko stanje
Najverjetnejšega mandatarja Janez Janša tako jeseni čaka presenečenje, ki ni najlepše: »MJU vsako leto pripravi analizo plač v javnem sektorju za preteklo leto, torej bo predvidoma septembra ali oktobra taka analiza plač za leto 2025 obravnavana v Državnem zboru skupaj z zaključnim računom državnega proračuna.«
3 komentarjev
Igor Ferluga
Če ne bo nepopularnega ukrepanja za stabiliziranje javnih financ, napovedujem do konca 2026 vsaj 5% primanjkljaj drzavnega proračuna in v nekaj letih okoli 10% primanjkljaj in grski scenarij evropske sanacije Slovenije.
Slovenija zivi predvsem po zaslugi naveze Golob-Levica dalec nad zmoznostmi in produktivnostjo lastnega gospodarstva. In ta naveza je sprejela tudi zakonske obveze nadaljnega povecevanja tega razkoraka. Levi torej lahkomiselno mecejo denar z lopato iz karjole ( predvsem klienteli oz. svojim volilcem) in povečujejo izdatke, desni bi pa po napovedih na siroko nizali davke in s tem še zmanjsevali prilive.
Se enkrat: to je zelo verjetno pot sesutja javnih financ na nacin grskega scenarija in intervencije iz Bruslja. Proracun bi bilo treba rezat pri nepotrebnem in manj potrebnem, vsako potratnost pri javnem trosenju strogo sankcionirat, placno reformo in socialne transferje zamrznit, obvezno bozicnico vsaj zacasno anulirat, minimalno placo spravit nazaj v realne okvirje ( okoli 900€), v rast, ki sledi inflaciji in nič več. Enako regrese. Kdo se upa iti tako nepopularno politiko? Jansa se je to moral iti 2 krat od svojih treh mandatov in prenasat, da je bil z ekipo strelovod za vse, kar so v glavnem zakuhali drugi ( zdaj Golobova vlada, delezna vse podpore ob najbolj neodgovornih potezah in obnasanju) oz svetovne krize. Bo pristal še tretjič na to samozrtvovanje za normalizacijo Slovenije in reševanje zavoženega?
Ljubljana
Cakte mal, to se pa ja ve ze zdaj...sploh pa ne vem a se splaca trudit za te Slo idiote.
Zacensi z RTV BANDO.
Ker naj bi 14 000 ljudi ne placevalo vec 10 ali 20 krat vec davkov, kot vsi drugi, zlasti ljudje s poprwcbo ali nizjo placo, suntajo vse druge.
Ki pa bodo tud na bpljsem.
A o tem zarota molka. !!
Igor Ferluga
Najbolj popularno bi bilo, če ukinejo RTV prispevek. Če same RTV SLO ne bodo ukinili in mislim, da si tega nihce ne bi upal in tudi če bi si, bi bil ustavljen ( npr na ustavnem sodiscu), gre financiranje v proračun in se s tem v njem koplje dodatna luknja. Grski scenarij pred vrati.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.