Evropska komisija je z Nemčijo dosegla dogovor glede vozil z motorji na notranje izgorevanje
Evropska komisija in Nemčija sta dosegli dogovor glede prodaje vozil z motorji na notranje izgorevanje. Po novem dogovoru bodo po letu 2035 takšna vozila lahko registrirana, a le če bodo uporabljala ogljično nevtralna goriva.
Spomnimo, prepoved prodaje vozil z bencinskim in dizelskim motorjem od leta 2035 je potrdil Evropski parlament sredi februarja, a se je nato zapletlo na Svetu EU. Absolutni prepovedi so namreč nasprotovale Italija, Nemčija, Bolgarija in Poljska.
Slovenski premier Robert Golob je v četrtek predlog komentiral takole: "Stališče Slovenije je, da kar je dobro za avtomobilsko industrijo Nemčije, je načeloma vedno dobro tudi za avtomobilsko industrijo Slovenije. In avtomobilska industrija Slovenije je zelo pomemben delež naše industrijske proizvodnje in tudi izvoza."
Spomnimo, prepoved prodaje vozil z bencinskim in dizelskim motorjem od leta 2035 je potrdil Evropski parlament sredi februarja, a se je nato zapletlo na Svetu EU. Absolutni prepovedi so namreč nasprotovale Italija, Nemčija, Bolgarija in Poljska.
Slovenski premier Robert Golob je v četrtek predlog komentiral takole: "Stališče Slovenije je, da kar je dobro za avtomobilsko industrijo Nemčije, je načeloma vedno dobro tudi za avtomobilsko industrijo Slovenije. In avtomobilska industrija Slovenije je zelo pomemben delež naše industrijske proizvodnje in tudi izvoza."
Povezani članki
Zadnje objave
Kako pristopiti k sprejemanju odločitev in odgovornosti
23. 6. 2026 ob 12:00
Nov dan, nov zaplet – državna proslava znova razburja
23. 6. 2026 ob 7:29
Parada za vse ali za nikogar
23. 6. 2026 ob 6:00
Resnica umaknila predlog novele zakona o veterinarstvu
22. 6. 2026 ob 21:21
Dobra novica na začetku poletja: Goriva občutno cenejša
22. 6. 2026 ob 17:44
Odstop Keira Starmerja
22. 6. 2026 ob 16:10
Povečano število primerov nalezljive bolezni
22. 6. 2026 ob 14:37
Prihajajoči dogodki
JUN
24
Odkritje novega spomenika Rudolfu Maistru
10:00 - 11:00
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
3 komentarjev
Andrej Muren
Ne vem, kaj naj si mislim o teh sintetičnih gorivih za pogon avtomobilov, niso mi poznana. Še najbolj bi se zavzemal za pogon na vodik, kjer pa se ve, da je za njegovo proizvodnjo potrebno veliko električne energije. Obenem dvomim, da bodo do leta 2035 naredili akumulatorje z bistveno večjo kapaciteto. Pri njih bomo kmalu zadeli na fizikalne in kemijske omejitve. Tako se mi zdi, da je ukinitev današnjih motorjev z notranjim izgorevanjem absolutno prehitra. Ker pa bo vsaj na začetku veljala izključno v Evropi, je povrhu še nesmiselna.
marko272
Problem pri sintetičnih gorivih je slab izkoristek - če elektriko porabimo za proizvodnjo vodika in iz vodika nazaj elektriko, je izkoristek okoli 30-40%. Če vodik ali sintetično gorivo uporabimo v motorju z notranjim izgorevanjem, je izkoristek še veliko slabši. Pri bateriji je izkoristek okoli 90%. Pri baterijah ni toliko problem kapaciteta (masa) kot cena. Z večanjem proizvodnje in novimi tehnologijami bo tudi ta padla. Avto z 80 kWh baterijo mi povsem zadovoljivo služi kot prvi avto.
rasputin
Nekaj mi pravi, da bodo do leta 2035 električni avtomobili passe, ker bo preprosto premalo elektrike, razen če ne bodo končno spravili v življenje fuzijski reaktor, ki ga razvijajo že kakega pol stoletja, zaenkrat neuspešno.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.