Ernest Petrič za Siol.net ob dnevu državnosti: Sodobni čas zahteva veliko ustvarjalnosti na vodstvenih položajih
Ob skorajšnjem 26. rojstnem dnevu slovenske države v branje priporočamo intervju na Siol.net z dr. Ernestom Petričem, uglednim pravnikom z visoko profesionalno integriteto, nekdanjim predsednikom ustavnega sodišča in dolgoletnim diplomatom.
Intervju se dotakne kar nekaj tematik, od slovenske mentalitete in pojmovanja svoje države do položaja sodstva in nenazadnje napovedane odločitve arbitražnega sodišča.
Najprej se dr. Petrič ozre nazaj in ugotovi, da je bilo v preteklosti med Slovenci vsaj dvakrat čutiti optimizem in perspektivo, ki nam danes manjkata: v 50. in 60. letih prejšnjega stoletja s povojno obnovo ter prva leta po osamosvojitvi, ko smo bili polni samozavesti.
Ta nam danes manjka, saj smo zelo ambiciozni, hkrati pa majhni in neizkušeni, zato pogosto doživljamo razočaranja in ponorimo ob vsaki športni zmagi. Pomemben manjko predstavlja tudi neizgradnja prave, svetovljanske politične elite.
Petrič tudi pove, da smo bili Slovenci do 1918 v primerjavi z večino ostalih delov nekdanje Avstro-Ogrske podobno razviti, nato pa smo morali vstopiti v državno tvorbo, s katero nismo imeli veliko skupnega, po drugi vojni pa poleg tega še izgubili velik del družbene elite.
Kar se tiče odločitve arbitražnega sodišča, Petrič opozarja, da skoraj gotovo prav zadovoljna ne bo nobena stran, da pa bo to dokončna odločitev uglednega mednarodnega sodišča, pri kateri moramo Slovenci vztrajati.
Preberite na Siol.net.
Intervju se dotakne kar nekaj tematik, od slovenske mentalitete in pojmovanja svoje države do položaja sodstva in nenazadnje napovedane odločitve arbitražnega sodišča.
Najprej se dr. Petrič ozre nazaj in ugotovi, da je bilo v preteklosti med Slovenci vsaj dvakrat čutiti optimizem in perspektivo, ki nam danes manjkata: v 50. in 60. letih prejšnjega stoletja s povojno obnovo ter prva leta po osamosvojitvi, ko smo bili polni samozavesti.
Ta nam danes manjka, saj smo zelo ambiciozni, hkrati pa majhni in neizkušeni, zato pogosto doživljamo razočaranja in ponorimo ob vsaki športni zmagi. Pomemben manjko predstavlja tudi neizgradnja prave, svetovljanske politične elite.
Petrič tudi pove, da smo bili Slovenci do 1918 v primerjavi z večino ostalih delov nekdanje Avstro-Ogrske podobno razviti, nato pa smo morali vstopiti v državno tvorbo, s katero nismo imeli veliko skupnega, po drugi vojni pa poleg tega še izgubili velik del družbene elite.
Kar se tiče odločitve arbitražnega sodišča, Petrič opozarja, da skoraj gotovo prav zadovoljna ne bo nobena stran, da pa bo to dokončna odločitev uglednega mednarodnega sodišča, pri kateri moramo Slovenci vztrajati.
Preberite na Siol.net.
Zadnje objave
Če opozicija ne bo želela sodelovati, to ne bo iz vsebinskih razlogov
10. 6. 2026 ob 17:36
Kitajska demografska bomba
10. 6. 2026 ob 16:55
Je zapiranje mestnih ulic in agresivno ukinjanje parkirnih mest res napredek?
10. 6. 2026 ob 15:42
Ni popuščanja: vlada, ki bo oddelala mandat
10. 6. 2026 ob 14:30
GZS ob začetku dela nove vlade pozvala k razvojnemu dogovoru
10. 6. 2026 ob 13:49
Ponoči huda ura v Halozah, močnejše nevihte napovedane tudi danes
10. 6. 2026 ob 11:35
Ekskluzivno za naročnike
Ljudskofrontna koalicija – ne, hvala (9. del): Cerkev stopi v past
10. 6. 2026 ob 9:00
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:00
Prihajajoči dogodki
JUN
12
JUN
12
JUN
13
Sveta maša ob breznu Zalesnika v Trnovskem gozdu
16:00 - 18:00
JUN
15
Slovesnost ob Lipi sprave
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 250: Naša odgovornost je ohranjati živ spomin
6. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 249: Dovolili smo, da nam državo vodijo politični aktivisti
29. 4. 2026 ob 6:10
2 komentarja
Kraševka
RADO, VOJNE NE DOBIVAJO GENERALI - AMPAK DIPLOMATI.
Avstrija je bila v vojskovanju z Italijo zmagovalka, tako pri Kobaridu pa vse do reke Piave globoko v Italiji.
Vendar je Italija imela že pred vstopom v vojskovanje proti Avstriji sklenjeno pogodbo z Antanto (Angleži, Rusi, Francozi..), da bo za nagrado dobila Primorje. In to se je zgodilo. Podobno je bil tak dogovor glede Trsta tudi leta 1945.
DIPLOMACIJA (ne Erjavčeva) je vedno močnejša od GENERALOV !
Kraševka
Na gospoda Petriča gledam, kot na enega izmed naših najuglednejših sodnikov. On spada tudi med naše SLOVENSKE RAZUMNIKE. Hvala Bogu, da so taki med nami, žalostno pa je, da njihove besede pri nas premalo upoštevamo.
Zakaj smo postali Slovenci to kar smo sedaj, pa gospod Ernest Petrič lepo zgodovinsko oriše. Res prva "rana" se je našim Slovencem zgodila leta 1918, ko smo iz ene najrazvitejših Evropskih držav - bili priključeni na Balkan. Naša KULTURNA ravan je začela padati.
Koliko slovenske INTELIGENCE in sposobnih izobražencev, gospodarstvenikov, tovarnarjev - podjetnikov smo zgubili leta 1945. Ta MANjKO čuti naš narod še danes. Tega naša ZGODOVINA skoraj ne omenja.
Včasih imamo avtohtoni Slovenci občutek, da REVOLUCIJA še vedno traja. Tudi danes odhaja inteligenca v svet (nekateri v zapor - Novič, Radan...) - imajo pa veliko moč stanovalci Roga ter USTAJNIKI, ki menjujejo vlade. Kakšno kulturo promovira RTV, ki ji pravimo nacionalka, pa čeprav ne daje vtisa za slovenstvo - niti z glasbo, niti z drugimi vsebinami. In tak MEDIJ pomaga zmagovalcem VOLITEV.
Taki razumniki, kot sta E. Petrič in B.M. Zupančič, bi bili primerni, da bi sestavljali Svet RTV in SVET MODRECEV, ki bi svetovala vsaki AKTUALNI VLADI. Imamo razumnike, ki jim damo premalo PRISTOJNOSTI.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.