Žiga Turk za Siol: Kraljica je mrtva, živel cesar!
Žiga Turk v petkovi kolumni na Siolu razpravlja o demokratičnosti in legitimnosti Evropske unije, natančneje, institucij evropske komisije in parlamenta, ter za ilustracijo primerja vloge treh vodilnih institucij: angleškega monarha, predsednika (predsednico) Evropske komisije ter predsednika ZDA.
˝Ko ima govor "State of the Union" predsednik ZDA, govori oseba, ki je dobila večino glasov na, pravzaprav, neposrednih volitvah. Ko v angleškem parlamentu govori britanski monarh, govori tisto, kar mu napiše njegov predsednik vlade – za katerim tudi stoji trdna demokratična večina. Predsednika komisije ni izvolil nihče, ampak je na položaj prišel na podlagi politične trgovine med državami članicami in med evropskimi političnimi strankami.˝
V kritični refleksiji o nedavnem govoru predsednice EK, Ursule von der Leyen, Turk ugotavlja, kaj čaka nacionalno državo, kaj se dogaja z Unijo ter kakšna je dejanska moč predsednice Komisije.
Več na Siolu.
˝Ko ima govor "State of the Union" predsednik ZDA, govori oseba, ki je dobila večino glasov na, pravzaprav, neposrednih volitvah. Ko v angleškem parlamentu govori britanski monarh, govori tisto, kar mu napiše njegov predsednik vlade – za katerim tudi stoji trdna demokratična večina. Predsednika komisije ni izvolil nihče, ampak je na položaj prišel na podlagi politične trgovine med državami članicami in med evropskimi političnimi strankami.˝
V kritični refleksiji o nedavnem govoru predsednice EK, Ursule von der Leyen, Turk ugotavlja, kaj čaka nacionalno državo, kaj se dogaja z Unijo ter kakšna je dejanska moč predsednice Komisije.
Več na Siolu.
Povezani članki
Zadnje objave
Vse več pritožb čez strokovnost dela CSD-jev
26. 6. 2026 ob 19:20
Izrazite prometne in vročinske obremenitve
26. 6. 2026 ob 15:15
Je Jankovićeva vizija 2045 v resnici bližja letu 1945?
26. 6. 2026 ob 13:55
Jelko Kacin in dr. Dimitrij Rupel: Šele danes razumem, kaj je Kučan zares mislil
26. 6. 2026 ob 8:48
Tebi, domovina
26. 6. 2026 ob 6:00
Ekskluzivno za naročnike
Rajski vrt ali mala slovenska družbenopolitična zoologija
25. 6. 2026 ob 6:00
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Prihajajoči dogodki
JUN
30
Goriški večeri
20:30 - 22:00
JUL
03
Mučenci med slovenci – 28
19:00 - 20:00
JUL
03
54. Festival narodno-zabavne glasbe Števerjan 2026
20:00 - 14:51
Video objave
Izbor urednika
Domovina št. 257: 35 let Slovenije – kam smo prišli?
24. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 256: Pri nekaterih je še danes prisoten smrtni strah
17. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 255: Gradnja NEK 2 je ključna
10. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 254: V šolah bi morali iskati potencial
3. 6. 2026 ob 6:10
Domovina št. 253: Konec Golobove ere
27. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 252: Župan in institucije uničujejo kulturno dediščino
20. 5. 2026 ob 6:10
Domovina št. 251: Ujetniki Darsa
13. 5. 2026 ob 6:10
2 komentarja
Jožef
ta kolumna je pa malce provokativna. :)
še posebej je zanimiv zaključek.
je pa tudi res, da vsebuje precej pelina, saj še enkrat več kaže, kako so EU inštitucije oddaljene od državljanov. in eu se bo zaradi tega sesula sama vase, čeprav upam, da bodo dobre strani eu kljub vsemuobstale.
rasputin
Žiga Turk je sicer malce po ovinkih opozoril na to, kar EU skriva kot kača noge: da ni demokratična skupnost.
Evropska komisija je oktroirana, ne izvoljena, Evropski parlament je karikatura parlamenta, katerega naloga je, da ustvarja videz nekakšne nadnacionalne demokracije, ki pa vse bolj kaže svoj pravi, tiranski obraz.
Ključne predpise EU sprejemajo ministri držav članic, ki so izvršni organ in ne bi smeli imeti zakonodajnih pristojnosti. Tako ravnovesja med zakonodajno, izvršno in sodno oblastjo v EU niti tendenčno ni.
Demokracija je omejena na svoj nacionalni okvir. V večnacionalnih državah demokracija praktično ni možna, ker nastanejo nacionalne, ne ideološke stranke, ki hočejo prevladati nad konkurenčno etnijo.
EU je zagato rešila z reduciranjem demokratičnih načel pri postavljanju ključnih političnih teles na minimum, kar jo spreminja v zvezo, ki je postopno vedno bolj podobna nekdanji Sovjetski zvezi.
Bruslej nad Budimpešto in druge uporne province sicer še ne pošilja tankov, kot je naredila nekdanja Sovjetska zveza, toda intence po vsesplošnem obvladovanju nacionalnih držav so podobne. Tudi izgovori so podobni: enotne vrednote. Najvišja vrednota pa je podložnost centrali, v SZ je bila to podložnost nacionalnih držav Moskvi, v EU Bruslju. Karikature evropskih poslancev to dobro razumejo in v Bruslju/Strassbourgu strumno glasujejo za podložnost nacionalnih držav. Imperatorski interes Bruslja in njihovi osebni interesi so daleč višja prioriteta kot interesi volivcev, ki so jih izvolili.
Komentiraj
Za objavo komentarja se morate prijaviti.