Žiga Turk, Siol: Rdeče niti in zastave

Uredništvo

Vir: YouTube
Žiga Turk razmišlja v svoji kolumni za Siol o novinarskih piškotkih in službah, podnebnih spremembah in odpravi kapitalizma ter o tem, da je Golob pozabil, da je treba najprej zaslužiti, preden se lahko deli.

"Že od volitev gledamo rezultate avdicij, ki so jih neodvisni novinarji opravljali zadnja leta. Nekoč so za pravilno pisanje dobili piškotek, danes po uspešni avdiciji dobijo službo. Ne zavidam novinarjem. Njihove službe so negotove. Internet jim dela to, kar je bencinski motor naredil konjem. Množično jih zdaj zaposluje vlada. Verjetno bi jih tudi več, ampak kdo bo pa potem lepo pisal o vladi? Da, ne bežijo iz novinarstva v politiko samo pri nas. Ampak samo pri nas to delajo taki, ki so se na domačem in evropskem parketu napihovali, da so neodvisni," pravi Turk.

Dotakne pa se tudi dopustovanja in zmrdovanja Slovenca nad zasoljenimi cenami na Hrvaškem: "Tam cene niso take kot doma. In potem skromno naroči čevapčiče, rižoto z morskimi sadeži ali pa kakšne makarone. Medtem ko se pri sosednji mizi oblizujejo z belo ribo, tuninimi steaki in jih zalivajo z buteljkami s Hvara. Če so Estonci, se Slovenec še lahko potolaži, da so Finci, če so pa Čehi, Slovaki ali Poljaki, je pa kar šok. Ker pred desetletji smo se posmehovali njihovim pretesnim in prekratkim kratkim hlačam in belim nogavicam v plastičnih sandalih. Ne, Hrvaška ni draga. Naše plače so nizke. In niso takšne, ker bi malo delali. Plače so nizke, ker delamo malo vredne stvari."

"Edino, kar imamo od razvojne vizije te vlade, je en Golobov stavek iz volilne kampanje, češ da moramo zvišati dodano vrednost na zaposlenega. In to je vse. Protirazvojni so obrisi davčne reforme. Protirazvojne so ideje o žigosanju, štempljanju zaposlenih, ki bi jih uvajal Luka Mesec. Protirazvojno je etiketiranje dostavljavcev hrane v Ljubljani, ki jih samopašno uvaja župan Janković. Protirazvojno je, da pred državljani in podjetniki skrivamo signale, ki jih pošiljajo trgi v zvezi s cenami hrane in energije," je kritičen.

Čeprav Golob pravi, da je najprej treba zaslužiti, preden se lahko deli, se zdi, kot zaključi Turk, da sledi bolj ideji, "da je najprej treba obdavčiti, potem se pa lahko deli."

Celoten komentar preberite TUKAJ.
Naroči se Doniraj Vse novice Za naročnike

Povezani članki